41 Udostępnień

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zakupu działki i budowy domu.

Wybierz interesujący temat w poniższym spisie treści.

MIESZKANIE CZY DOM?

 

Mieszkanie czy dom jednorodzinny?

Czy wybudować dom czy kupić mieszkanie?

– Spokój. Dom jednorodzinny to względna cisza. Nie słychać rozmów sąsiadów za ścianą, muzyki, telefonów, płaczu dzieci i tuptania.

– Duże zakupy,  które wymagają zmiany przyzwyczajeń. Przy własnym domu proponuję robić duże zakupy raz w tygodniu.

– Samochód. Nie muszę szukać miejsca do zaparkowania. Samochód zawsze jest blisko.

– Powierzchnia. Dodatkowe miejsce na tarasie i na działce na której można odpocząć lub mogą się wyszaleć dzieci, są naprawdę nieocenione.

– Komfort cieplny. W domu mogę ustawić sobie taką temperaturę, jaką chcę. W mieszkaniu wbrew pozorom nie jest tak prosto. Jeżeli sąsiedzi ostro grzeją, to będzie u ciebie za gorąco, nawet jak skręcisz grzejniki. Musisz więc otworzyć okno. A jeżeli chcesz, żeby było ciepło? Jeżeli sąsiedzi skręcili swoje grzejniki to twoje ciepło będzie do nich uciekało. W domu ustawiam sobie co, i jak chcę.

Czytaj więcej

WEBINAR: Czy warto się teraz wybudować?

Dlaczego budować dom, a nie kupić dom od dewelopera lub z rynku wtórnego?

– Podczas budowy masz pełną kontrolę. To Ty wybierasz lokalizację, projekt, technologię, wykonawców. Budowa domu to mniej kompromisów.

– Zakup domu to większe ryzyko. Zdecyduj się na zakup wtedy gdy masz dostęp do dziennika budowy, projektu, szczegółowych zdjęć z każdego etapu budowy (z naciskiem na fundamenty), a stan domu oceni profesjonalista.

Podczas webinaru omawiam także poniższe tematy:

 • Czy to dobry moment na budowę domu?
 • Ile kosztuje budowa domu?
 • Jakie mamy możliwości budowy domu?
 • Jak ułatwić sobie budowę?

Obejrzyj webinar.

 

JAK ZACZĄĆ BUDOWĘ DOMU?

PROCES ADMINISTRACYJNY, FORMALNOŚCI

 

Etapy budowy domu jednorodzinnego

Co potrzebujesz do uzyskania pozwolenia na budowę?

a) Mapa zasadnicza. Uzyskasz ją w Wydziale Geodezji w Starostwie Powiatowym.

b) Pisemne oświadczenia z zakładu energetycznego, wodociągowego, gazowni i odbierającego ścieki, że teren jest wystarczająco uzbrojony, a jeśli nie jest – gwarancje, że podłączą nieruchomość do swoich sieci.

c) Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

lub

c) Decyzja o warunkach zabudowy dla działki leżącej poza miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

d) Aktualna mapa sytuacyjno-wysokościowa (tak zwana mapa do celów projektowych) – mapę wykonuje uprawniony geodeta.

e) Ekspertyza geotechniczna gruntu pozwoli na określenie warunków gruntowo-wodnych. W niektórych sytuacjach możliwe, ale niezalecane jest wydanie opinii geotechnicznej na podstawie ogólnodostępnych map i analizy otoczenia (bez badania gruntu).

f) Zakup projektu katalogowego oraz adaptacja projektu

lub

f) Zlecenie wykonania projektu indywidualnego

W zależności od sytuacji mogą też być potrzebne dodatkowe uzgodnienia np. pozwolenie wodno-prawne, uzgodnienia z zarządcą drogi, opinia konserwatora zabytków, uzyskanie wyłączenia gruntów z produkcji rolnej itp.

Czytaj więcej

Ps Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu? Samo uzyskanie dokumentów oraz wykonanie badań geotechnicznych to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Najdroższym elementem jest projekt budowlany i ceny wynoszą od około 6000 zł (koszt projektu katalogowego i adaptacji) do nawet 30000 zł (projekt indywidualny).

Jakie formalności musisz załatwić przed budową?

Budować dom na pozwolenie czy zgłoszenie?

– Pozwolenie na budowę oznacza, że po złożeniu dokumentów musisz czekać na to, aż otrzymasz zgodę na budowę.

– Zgłoszenie polega na tym, że składasz dokumenty i urząd ma 21 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeżeli tego nie zrobi w tym czasie to możesz przystąpić do budowy.

W obu przypadkach składa się te same dokumenty. Taki sam jest też maksymalny czas, w którym musisz rozpocząć budowę (3 lata).

Zachęcam do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę.

Podczas budowy pojawiają się nowe pomysły. Część z nich może dotyczyć tylko wyglądu domu, a część może wpływać na jego wysokość czy powierzchnię zabudowy. Jeżeli masz pozwolenie na budowę to wystarczy nanieść zmiany w projekcie i zatwierdzić go w urzędzie. W przypadku domu stawianego na zgłoszenie trzeba w takim przypadku i tak uzyskać pozwolenie na budowę... więc po prostu lepiej je mieć od razu.

Czytaj więcej.

 

DZIAŁKA BUDOWLANA

 

Działka – w jaki sposób ją znaleźć?

Gdzie szukać działek budowlanych?

Nie zalecam wyszukiwania ofert w Internecie jako podstawowego źródła informacji o ciekawych ofertach. Znajdziesz tu tylko część działek, które są na sprzedaż. Działki sprzedają różne osoby, także takie, które nie umieją korzystać ze zdobyczy techniki, takie, które nie wiedzą, w jaki sposób dotrzeć do klientów oraz takie, które po prostu nie wiedzą, jak zabrać się za sprzedaż swojego terenu. Z tego powodu warto po prostu przejechać się po interesującej cię okolicy i poszukać wystawionych ogłoszeń o sprzedaży – zwykle są umieszczone na ogrodzeniach i płotach, ale zdarzają się także informacje na słupach ogłoszeniowych. Jeżeli szukasz działki w małej miejscowości – znajdź sołtysa i zlokalizuj tablicę ogłoszeniową. Odwiedź także stronę internetową gminy i szukaj przetargów.

Czytaj więcej

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy

Ograniczenia zabudowy

Na swojej działce nie wybudujesz tego, co chcesz. Nawet, jeżeli masz wielką działkę, to nie oznacza, że będziesz mógł na niej postawić rozłożysty dom parterowy albo wybudować dom z dachem płaskim.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy mogą określić m.in. możliwy typ zabudowy, dopuszczalną szerokość elewacji frontowej, dopuszczalną powierzchnię zabudowy, maksymalną wysokość budynku, dopuszczalną odległość zabudowy od istniejącej jezdni o wiele, wiele innych.

Z tego powodu MUSISZ wiedzieć (chociaż orientacyjnie) jaki dom chcesz wybudować zanim zaczniesz poszukiwać działki.

Czytaj więcej

O miejscowym planie i warunkach zabudowy także tutaj: https://blog.poradnik-budowlany.com/wybrac-projekt-budowlany/

Megaporadnik: jak kupić działkę?

Co sprawdzić przed zakupem działki?

– Sprawdź dostęp do energii, wody, gazu, kanalizacji. Odwiedź zakład energetyczny, wodno-kanalizacyjny i spytaj o możliwość i orientacyjne koszty podłączenia.

– Dojazd. Jaka droga prowadzi na działkę i w czyjej gestii jest jej utrzymanie?

– Czy działka pozwala na wybudowanie wymarzonego domu? Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy.

– Sąsiedztwo. Jakie domy są w pobliżu? Czy są w okolicy uciążliwe usługi lub obiekty?

– Orientacja według stron świata. Z której strony będzie wjazd na posesję? Które pomieszczenia będą po stronie nasłonecznionej? Gdzie będzie taras?

– Czy teren wymaga ukształtowania, uporządkowania lub podniesienia?

– Teren znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków?

– Czy blisko nie ma linii wysokiego lub średniego napięcia?

– W pobliżu znajdują się miejsca archeologiczne lub obszar chronionego krajobrazu?

Czytaj więcej

Działka – jak wynegocjować dobrą cenę?

Jak negocjować cenę działki?

– Przygotuj alternatywę

Jaką działkę kupisz, jeżeli negocjacje zakończą się fiaskiem?

– Nawiąż relację.

Pochwal działkę, sąsiedztwo, lokalizację. Nie zaczynaj od wskazywania wad.

– Pokaż jakiekolwiek mankamenty działki.

Zastanów się, co mogłoby ci przeszkadzać i użyj tego jako argumentu do zbicia ceny.

– Zaproponuj cenę znacznie niższą od proponowanej.

Pamiętaj, że sprzedający zwykle wiedzą, ile chcą zarobić i dlatego ich pierwsza propozycja będzie wyższa tylko po to, aby mieli z czego schodzić.

Podczas negocjacji staraj się operować ceną za metr powierzchni. Łatwiej jest uzyskać lepszą cenę, składając ofertę o 5 zł niższą za metr niż o kilka tysięcy za całość.

Czytaj więcej

Działka budowlana [wideo]

Na co zwracać uwagę podczas zakupu działki?

– Jak wybrać odpowiednią działkę?

– Jak bardzo istotna jest lokalizacja i czas dojazdu?

– Jakie są koszty uzbrojenia działki i jaki kształt działki jest najbardziej pożądany?

– Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Obejrzyj wideo.

Pobierz megaporadnik w PDF

UWAGA! Pobierz megaporadnik w PDF + rozdział mojej książki (negocjacje)

Otrzymasz na maila napisany przeze mnie megaporadnik o działce budowlanej wraz z rozdziałem z mojej książki na temat negocjowania. Będę informował Cię o nowych artykułach i podcastach publikowanych na blogu oraz moich szkoleniach o tematyce budowlanej. Obiecuję: nie wysyłam żadnego spamu! W każdej chwili możesz się wypisać.PORADY OSÓB, KTÓRE JUŻ SIĘ POBUDOWAŁY

Co byś zmienił budując jeszcze raz?

Zabrane opinie ponad 10000 osób, które już się wybudowały i podzieliły się informacjami, co by zmieniły, jeżeli budowałyby się drugi raz.

Przykładowe komentarze:

– Wybudowałem za duży i za bardzo skomplikowany dom. Dużo odpowiedzi dotyczyło niepotrzebnie wybudowanych i nigdy nie używanych pomieszczeń, za dużego metrażu do sprzątania i ogrzania itp. Za drugim razem te osoby wybrałyby zwartą bryłą budynku z jak najprostszym dachem.

– Zwróciłbym mniejszą uwagę na estetykę zewnętrzną budynku, a większą na koszty budowy i funkcjonalność użytkową wnętrza. Po 2 latach od zamieszkania efektowna elewacja nie robi już żadnego wrażenia…

– Podłogówka. Bardzo dużo osób, które zrezygnowało z położenia podłogówki we wszystkich pomieszczeniach przy drugim domu położyłoby ją wszędzie.

– Typowe błędy to gniazda elektryczne „poza zasięgiem” (za szafą, nad płytą indukcyjną itp.) lub umiejscowione w sposób uniemożliwiający wygodne korzystanie.

– Przy zakupach zwracać nie tylko uwagę jak coś wygląda teraz, a jak będzie wyglądało za jakiś czas i jak będzie to trudno domyć. Krytykowane są: tanie listwy mdf, prysznic z brodzikiem, gres szkliwiony, białe fugi (strasznie szybko się brudzą i trzeba szorować szczoteczką). Unikać chropowatych powierzchni.

Czytaj więcej

25 cennych porad dla budujących

25 porad budowlanych.

Projekt budowlany to podstawa. Kup projekt z katalogu tylko wtedy, kiedy jesteś pewny, że spełnia on zdecydowaną większość Twoich oczekiwań. Nie warto przykładać uwagi do wizualizacji – one zawsze wyglądają pięknie. Wnętrza budynków są zwykle pokazane szeroko i bardzo ładnie przekłamują poczucie przestrzeni. Na rzutach kondygnacji nie sugeruj się narysowanymi meblami – one mogą być celowo zmniejszone, aby pomieszczenia wydawały się większe i bardziej ustawne.

Kierownik budowy. Nie oszczędzaj na kierowniku budowy! Kierownik musi być często na budowie i musi być to osoba doświadczona, rzetelna i godna zaufania. To przede wszystkim Twój sojusznik. Z kierownika, który pojawi się na budowie 4 razy nie będziesz miał za wiele korzyści.

Nigdy nie bierz w ciemno wykonawców z polecenia. Już wielu się nacięło… Wśród fachowców są także nieuczciwi wykonawcy i dlatego zawsze starannie go sprawdzaj – poproś o numery telefonów do jego klientów (oczywiście za ich zgodą), sprawdź go w internecie. Dobrze by było, gdybyś zobaczył wykonane przez niego prace (na żywo!). Unikaj także współpracy ze znajomymi – wielu się na tym przejechało…

Czytaj więcej

A co ja bym zmienił, gdybym budował się drugi raz?

Co bym zmienił, gdybym budował się ponownie?

– Wybudowałbym szerszy garaż, aby wzdłuż ściany mogły stanąć szafki.

– Zmieniłbym płytki w garażu na takie, które łatwo doczyścić.

– Dałbym znacznie większą umywalkę w garażu, aby można było bez problemów domyć narzędzia, grilla itp.

– Powiększyłbym WC i zmieściłbym kabinę prysznicową

– Wybudowałbym dom z mniejszym zapotrzebowaniem na energię. Więcej styropianu na podłogę, ściany  i poddasze. Wstępnie: podłoga 20 cm, ściana 20 cm, poddasze 30 cm (to wartości umowne, ważne są przecież współczynniki przenikania ciepła). Inwestycja w dobrą izolację to podstawa.

Czytaj więcej

 

 

ILE KOSZTUJE BUDOWA DOMU?

 

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Ile kosztuje budowa domu o powierzchni 100 m2 lub 150 m2?

Na koszt budowy wpływa mnóstwo czynników i nie jest możliwe porównanie kosztów budowy nawet dwóch podobnych domów. Na koszty wpływa rok budowy, lokalizacja i sposób budowy, technologia oraz nasze zdolności organizacyjne i negocjacyjne.

Dom o powierzchni 150 m2 może być nawet tańszy w budowie od domu o powierzchni 100 m2!

Jak zacząć szacować koszty budowy? Zacznij od sprecyzowania swoich potrzeb: w jakim domu chciałbyś zamieszkać? W zależności od oczekiwań będziesz chciał mieszkać w prostym domu z dachem dwuspadowym ze skromnym wyposażeniem lub w domu o imponującym wyglądzie zewnętrznym i wykończeniem z najwyższej półki.

Czytaj więcej

Jak tanio wybudować dom? Obejrzyj projekt mojego domu.

Jakie domy są najtańsze w budowie?

Największe oszczędności poczynisz rezygnując z lukarn, balkonów, zmniejszając metraż niektórych pomieszczeń lub rezygnując z garażu w bryle domu. Możliwe oszczędności:

– Dom jest na planie prostokąta. Prosta, kompaktowa bryła.

– Dach dwuspadowy – najtańszy w budowie.
– Dach pokryty blachodachówką.
– Rezygnacja z balkonów, lukarn, boni, rolet zewnętrznych itp.
– Rezygnacja z kominka w salonie.
– Rezygnacja z dużych przeszkleń.
– Wentylacja grawitacyjna.

Czytaj więcej
Na czym można oszczędzić, a na czym nie wolno?

Inne oszczędności, które pozwolą oszczędzić podczas budowy

– Zajmij się organizacją budowy, samodzielnie wybieraj poszczególnych podwykonawców (geodetę, koparkę, tynkarzy, glazurnika itp.)

– Kupuj materiały budowlane na własną rękę

– Nie spiesz się. Brak pośpiechu to dobra organizacja, przemyślane decyzje i właściwy wybór wykonawców.

Na czym nie oszczędzać?

– Nie oszczędzaj na kierowniku budowy.

– Nie oszczędzaj na projekcie. Budujesz się na lata.

– Nie oszczędzaj i nie kupuj materiałów budowlanych gorszej jakości.

– Nie oszczędzaj na izolacji. To pozorna oszczędność, której pożałujesz po pierwszym sezonie grzewczym.

Czytaj więcej

Jak oszacować koszty wykończenia?

Jak oszacować koszt wykończenia?

Szacowanie kosztów budowy jest trudne i żmudne, ale nikt tego nie zrobi lepiej niż Ty.

Przy tej pracy na pewno pomocny będzie mój arkusz kalkulacyjny, dzięki któremu policzysz koszty budowy oraz wykończenia.

Czytaj więcej

 

UZYSKANIE KREDYTU NA BUDOWĘ DOMU

Kredyt hipoteczny

 

Kredyt hipoteczny – porady i wskazówki

– Nigdy nie bierz kredytu „na styk”. Nie zawyżaj sztucznie swojej zdolności kredytowej, nie ukrywaj wydatków.

– Miej oszczędności. Nigdy nie przeznaczaj wszystkich pieniędzy na budowę domu! Musisz mieć zabezpieczenie na wszelki wypadek.

– Wybierz bank, w którym będziesz mógł zawiesić część kapitałową długu (tak zwana karencja w spłacie kredytu). Pozwoli to odetchnąć w trudniejszych chwilach.

– Wybierz bank, w którym będziesz mógł bez  żadnych kosztów nadpłacać kredyt. Jeżeli w dobrych latach będziesz regularnie nadpłacał kredyt, to rata kredytu się zmniejszy i będziesz lepiej przygotowany na gorsze czasy.

– Rozważ wzięcie kredytu na mniejszą liczbę lat. Jasne, że rata będzie wyższa, ale też będziesz miał do spłaty mniej odsetek. Większa rata to też większa motywacja do spłacania kredytu 🙂 Wybierz krótszy okres kredytowania, jeżeli wiesz, że będziesz miał problemy z nadpłacaniem kredytu.

– Nie buduj się ponad miarę. Może warto wybudować nieco mniejszy i mniej efektowny dom i mieć trochę więcej spokoju?

Czytaj więcej

 

CZYM OGRZEWAĆ DOM?

Czym ogrzać dom?
Jeżeli interesuje cię maksymalne obniżenie kosztów, nawet, gdyby ogrzewanie domu wymagało dużo twojej pracy, to rozważ ogrzewanie domu drewnem lub miałem.

Jeśli są dla ciebie ważne względnie niskie koszty ogrzewania, a jednocześnie chcesz wybudować niedrogi dom i nie masz dostępu do gazu ziemnego to powinieneś rozważyć piec na ekogroszek lub pellet z podajnikiem.

Jeżeli jednak w tej sytuacji masz dostęp do gazu i akceptujesz nieco wyższe rachunki to zdecyduj się na gaz ziemny.

Jeśli nie chcesz wydawać dużo pieniędzy podczas budowy, a jednocześnie niedługo w twojej lokalizacji będzie możliwe skorzystanie z gazu ziemnego – zdecyduj się na gaz płynny.

W przeciwnym wypadku rozważ ogrzewanie elektryczne.

Jeżeli jesteś w stanie dużo zainwestować podczas budowy domu  to rozważ pompę ciepła lub połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła lub fotowoltaiki i ogrzewania elektrycznego.

Porównując różne systemy ogrzewania zwracaj uwagę na:
a) Całkowity koszt instalacji
b) Roczne koszty ogrzania domu przy danej instalacji (porównujemy uzyskanie tej samej temperatury)
c) Dodatkowe koszty związane z używaniem danej instalacji (konserwacje, przeglądy kominiarskie itp.)
d) Korzyści i wady danego systemu w porównaniu do wybranego przez ciebie.

Nie porównuj rocznych kosztów ogrzewania z innymi inwestorami. Każdy dom jest inny.

Czytaj więcej
Energia pierwotna (EP) i końcowa (EK).
Parametr EK (zapotrzebowanie na energię końcową) określa ile energii będzie potrzebował dom do utrzymania założonej temperatury oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ten parametr podaje się w jednostce kWh/m2 / rok i to jest najważniejszy parametr z punktu widzenia użytkownika. Im mniejsza wartość EK tym mniej zapłacisz za życie w swoim domu. Aby poznać roczne koszty trzeba pomnożyć wartość EK przez powierzchnię budynku i koszt 1 kWh energii.

Parametr EU  (energia użytkowa) –podobny parametr, który nie uwzględnia sprawności systemu grzewczego. Im mniejsze EU, tym budynek traci mniej ciepła (jest lepiej zaizolowany, bardziej nasłoneczniony, korzysta z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, nie ma mostków termicznych itp.). Ten parametr warto brać pod uwagę porównując gotowe projekty domów ponieważ świadczy on o tym, czy budynek jest pasywny, energooszczędny czy też nie. Jeżeli na stronie danego biura projektowego nie ma informacji o EU to warto napisać lub zadzwonić i dopytać o wielkość tego parametru!

Najczęściej jednak spotkasz się z parametrem EP – wskaźnikiem rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Parametr EP nie ma dla nas większego znaczenia ponieważ nie mówi nic o kosztach.

Czytaj więcej

OZC
Projektując dom należy dążyć do tego, aby miał jak najmniejsze straty cieplne. Oznacza to zwartą bryłę budynku, zwiększenie grubości izolacji termicznej, odpowiednio umieszczone okna, rekuperację oraz unikanie mostków ciepłych.

Aby dowiedzieć się jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię należy określić zapotrzebowanie cieplne planowanego budynku, np. wykonując OZC, czyli obliczenia zapotrzebowania ciepła. Nie należy wierzyć informacjom podawanym na stronach różnych biur projektowych. Podawane tam wartości nie uwzględniają umiejscowienia twojego budynku w konkretnej strefie klimatycznej oraz względem stron świata. Prawidłowe OZC jest niezbędne do tego, aby dobrać odpowiedni sposób ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Czytaj więcej

Pompa ciepła
– Wybierz pompę ciepła powietrze-powietrze, jeżeli jest dla ciebie istotny niski koszt, nie przeszkadza ci zimna podłoga i jesteś świadomy wad tego rozwiązania.

– Zainwestuj w pompę ciepła powietrze-woda, jeżeli  wystarczy ona do ogrzania i przygotowania ciepłej wody użytkowej twojego domu.

– Wybierz gruntową pompę ciepła w pozostałych przypadkach.

jak stwierdzić, której pompy ciepła potrzebujesz?

Wszystkie informacje powinien zawierać projekt budowlany. Projekt powinien zawierać projektowaną charakterystykę energetyczną domu (PCHE). Prawidłowo wykonana PCHE uwzględnia położenie budynku w konkretnej strefie klimatycznej, położenie względem stron świata, stopień osłonięcia budynku i inne rzeczy. Niestety projektanci często robią PCHE tylko po to, uzyskać pozwolenie na budowę i zawarte w nim liczby nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Jak działa pompa ciepła, o co chodzi z parametrami COP, SCOP i SPF. Do czego służy grzałka elektryczna?

Czytaj więcej

Jak wybrać pompę ciepła?
Zapytaj sprzedawcę lub instalatora pompy ciepła o:

– W jaki sposób oszacują przyszłe koszty eksploatacji domu? Czy wezmą pod uwagę projekt domu?

– Oczekuj konkretnych informacji. Ile trwa montaż? Jaki model pompy (i dlaczego)? Jaki zasobnik do c.w.u.? Czy zaproponują większą, przewymiarowaną pompę czy niedowymiarowaną?

– Komu zgłaszamy usterkę gwarancyjną?

– Czy wymagane są przeglądy serwisowe? Jeżeli tak – w jakiej cenie?

Czytaj więcej

Panele na podczerwień (infrared)
Panele na podczerwień nie są tanim źródłem ogrzewania i nie mają właściwości zdrowotnych, jak twierdzą niektórzy sprzedawcy.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny rozkład temperatury i z tego powodu zamiast paneli na podczerwień proponuję zastosować kable grzejne zatopione w wylewce.

Dlaczego nikt nie reklamuje nachalnie podłogowego ogrzewania wodnego? Bo to tylko rurki wypełnione wodą. To nie „słońce w twoim domu”. Trudno to sprzedać.

Dlaczego tak nachalnie promowane jest ogrzewanie podczerwienią? Duża marża to dużo pieniędzy na marketing. Nie mam nic przeciwko panelom na podczerwień, ale jestem przeciwko reklamowaniu ich jako systemu, który znacznie obniży twoje rachunki, a przy okazji zadba o twoje zdrowie.

Każdy z nas ma inne priorytety: dla jednej osoby ważny jest komfort, dla innej niezawodność, a dla innej niski koszt eksploatacji. Każdy ma inne oczekiwania i żaden system nie spełnia oczekiwań wszystkich ludzi. Do ogrzania twojego domu wybierz więc system taki, który jest odpowiedni dla ciebie i twojej rodziny.

Czytaj więcej

Panele na podczerwień (infrared)
Jaki założyłbym system ogrzewania, gdybym budował się drugi raz? Subiektywna opinia:

 • Odrzuciłbym rozwiązania, których nie miałem okazji przetestować. Ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne) jest sprawdzonym systemem i zapewnia wysoki komfort. Nie potrzebuję ogrzewania podtynkowego, sufitowego lub nadmuchowego i nie muszę sprawdzać innych systemów.
 • Odrzuciłbym ogrzewanie na ekogroszek lub pellet. Koszt wybudowania kotłowni oraz komina spalinowego jest dość wysoki, a przy 2 domu zależałoby mi na ogrzewaniu bezobsługowym.
 • Rozważałbym ogrzewanie gazem, gdyby koszt podłączenia gazu był względnie niski. Nie ogrzewałbym domu gazem z butli: za wysoki koszt gazu.
 • Przy braku gazu rozważałbym pompę ciepła powietrze woda + ogrzewanie podłogowe.
 • Rozważyłbym ogrzewanie domu kablami grzejnymi zatopionymi w wylewce. Warunek: bardzo dobrze zaizolowany i wykonany budynek.
 • Ponownie założyłbym instalację fotowoltaiczną, aby ograniczyć koszty eksploatacyjne.

Czytaj więcej

 

PANELE FOTOWOLTAICZNE

 

Panele fotowoltaiczne – najczęstsze mity
Mity dotyczące fotowoltaiki:

– Duża awaryjność. Nieprawda. Jeżeli chodzi o same panele to tutaj nic się nie powinno uszkodzić (nie znam ani jednego tego typu przypadku). Oprócz paneli montuje się jeszcze urządzenie (inwerter), które zamienia prąd stały (z paneli) na zmienny (z którego korzysta sieć). I to urządzenie rzecz jasna może się popsuć, ale możliwość awarii grozi każdemu elektronicznemu urządzeniu. Na pewno warto wybrać firmę, która oferuje jak najdłuższą gwarancję na te elementy.

– W Polsce jest za mało słońca. Nieprawda. Co więcej, jeżeli jest za dużo słońca to panele pracują z mniejszą efektywnością!-

– Instalacja nie działa w pochmurne dni. Działa. Gorzej, ale działa. Działa nawet zimą. W najgorszych miesiącach (grudzień, styczeń) panele produkują ok. 6 razy mniej energii niż w najlepszych.

– Inwestycja w fotowoltaikę się nie zwraca. Z tym mitem rozprawiłem się w artykule.

Czytaj więcej

Panele fotowoltaiczne – jak wybrać odpowiednią firmę
Analizując ofertę na fotowoltaikę zwróć uwagę na:

 1. Całkowity koszt montażu i materiałów za 1 kWp. Upewnij się, że znasz całkowitą kwotę do zapłaty.
 2. Koszty dodatkowe (serwis, przedłużona gwarancja, koszty kredytu itp.).
 3. Rodzaje ogniw (amorficzne, polikrystaliczne, monokrystaliczne) – każdy z nich ma inną sprawność.
 4. Czas i rodzaj gwarancji.
 5. Obecność firmy na rynku (jeżeli krótko to mogą być problemy z gwarancją…) i ilu ma instalatorów i zadowolonych klientów.
 6. Jaki jest spadek wydajności paneli w czasie i co się stanie, jeżeli uzysk z paneli spadnie poniżej oczekiwań (niektóre firmy gwarantują skuteczność paneli w czasie).

Szczególnie ważna uwaga dla planujących budowę. Jeżeli nie ma jeszcze domu to nie wiesz jakie będzie zużycie energii elektrycznej na bieżące potrzeby, ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Tym bardziej nie wiedzą tego firmy instalujące fotowoltaikę i dlatego bardzo często proponują przewymiarowane instalacje 10 kWp kusząc inwestora tym, że będzie miał niskie rachunki za prąd. Pewnie tak, ale być może na Twoje potrzeby wystarczy instalacja dwa razy mniejsza? Po co przepłacać kilka lub kilkanaście tysięcy złotych? Co proponuję? Wstrzymaj się z fotowoltaiką: najpierw wybuduj dom, zamieszkaj przez 12 miesięcy, sprawdź rachunki i dopiero wtedy dostosuj instalację do potrzeb.

Czytaj więcej

Czy kupować panele fotowoltaiczne?
Okres zwrotu zależy od orientacji i kąta nachylenia dachu, lokalizacji, zacienienia, bieżącego zużycia, wzrostu cen prądu, ewentualnego dofinansowania i tak dalej.

Przygotowałem też kalkulator, który powinien pomóc podjąć decyzję: kalkulator opłacalności fotowoltaiki

WENTYLACJA

Wentylacja grawitacyjna, mechaniczna czy hybrydowa?
Niewłaściwie wentylowany dom oznacza dyskomfort dla mieszkańców i może spowodować różne dolegliwości.

Wybierz wentylację grawitacyjną, jeżeli w okolicy masz czyste powietrze, nie masz alergii i akceptujesz wady tej technologii.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest dla Ciebie, jeżeli zależy ci na komforcie, a nie na oszczędnościach.

Wybierz wentylację hybrydową, jeżeli nie chcesz wentylacji mechanicznej, a chcesz uniknąć wad wentylacji grawitacyjnej.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją może, ale wcale nie musi ci się zwrócić. Reklamy różnych producentów obiecują obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 50%, ale są wartości możliwe do uzyskania tylko w warunkach teoretycznych. Jeżeli zależy ci przede wszystkim na obniżeniu kosztów ogrzewania to przede wszystkim zadbaj o to, aby budynek był dobrze ocieplony i ogrzany tanim źródłem ciepła. Jeżeli jednak zależy ci na dostarczaniu do domu powietrza oczyszczonego przez filtry i kwestia oszczędności schodzi na drugi plan to nie zastanawiaj się długo – wentylacja mechaniczna z rekuperacją będzie dobrym wyborem.

Czytaj więcej

 

JAKĄ WYBRAĆ TECHNOLOGIĘ BUDOWY?

Dom drewniany, murowany czy szkieletowy?
Praktycznie każdy rodzaj domu, który zostanie prawidłowo wybudowany ze stosowanych w budownictwie materiałów i według dobrze przygotowanego i przemyślanego projektu będzie nam służył przez lata.

Przewagą domów murowanych jest dostępność sprawdzonych materiałów i wykonawców znających się na rzeczy.

Wadą: długi czas budowy.

Przewagą domów szkieletowych jest szybki czas budowy i łatwość rozbudowy oraz to, że przy tej samej powierzchni zewnętrznej mają w środku więcej miejsca niż przy domu murowanym (dzięki węższym ścianom).

Wadą: mała dostępność wykonawców i kierowników budów, którzy naprawdę znają się na rzeczy. Wadą może być także trudność przy ewentualnej odsprzedaży, ale to już zależy od lokalizacji.

Przewagą domów drewnianych jest ich wygląd i „klimat”. Wadą: mała dostępność wykonawców oraz trudność w uzyskaniu drewna dobrej jakości.

UWAGA: Bez poznania projektu i lokalizacji budowy nikt nie powie, która technologia budowy będzie najtańsza. Jeżeli zastanawiasz się w jaki sposób ograniczyć koszty budowy i dlatego np. zastanawiasz się nad domem szkieletowym, to pamiętaj, że zawsze największe oszczędności czekają w projekcie.

Czytaj więcej

Dom z bali [FILM]
Domy z bali.

W filmie omawiamy następujące tematy:

 • Dlaczego budować dom z bali?
 • Wentylacja w domu z bali, czym różni się dom z bali od murowanego?
 • Jaki jest koszt budowy domu z bali? Typy domów z bali.
 • Czy wykonawcy stosują się do projektu? Skutki nietrzymania się założeń projektowych.
 • Czy jest problem ze znalezieniem odpowiedniego, doświadczonego projektanta?
 • Czy są jakieś ograniczenia co do wielkości pomieszczeń, czy otworów okiennych?
 • Jakie są różnice pomiędzy balem litym a klejonym?
 • Czy mokre bale do budowy domu z bali nie są przeszkodą?
 • Kto kontroluje wykonawcę domu z bali? Problem z doświadczeniem fachowców?
 • Czy są jakieś błędy typowe, które popełniają wykonawcy? Czy Inwestor sam może to skorygować?
 • Zwykły fundament, czy płyta? Ile waży dom z bali? Czy jest cięży od murowanego?
 • Gdzie można budować dom z bali? Czy są jakieś ograniczenia?

Obejrzyj FILM

 

MATERIAŁY BUDOWLANE

 

Kto ma kupować materiały budowlane – ty czy wykonawca?

Kto powinien kupować materiały budowlane?

Kupowanie materiałów przez wykonawcę jest bardzo wygodne, ale trzeba być przy tym bardzo ostrożnym.

Nieuczciwi wykonawcy mają przeróżne układy z hurtowniami i składami budowlanymi, a perspektywa oszukania inwestora jest bardzo kusząca i dość prosta w realizacji.

Jak to działa?

Wykonawca robi zakupy w zaprzyjaźnionej hurtowni i mówi, że odda ci cały rabat, który mu przysługuje. Jesteś ostrożny więc porównujesz ceny, potwierdzasz, że wszystkie zakupy zrobisz w tej hurtowni 15% taniej i z radością się zgadzasz na propozycję wykonawcy. To, czego nie widzisz, to fakt, że wykonawca ma tam 40% rabatu więc różnica zostaje w jego kieszeni, a sam byś kupił materiały jeszcze taniej tylko… tylko, że tego nigdy nie sprawdziłeś bo byłeś przekonany, że nigdy nie uzyskasz lepszych cen od wykonawcy i nie przyszło ci na myśl, że „jego” hurtownia jest po prostu droga.

Z tego powodu żądamy paragonów lub faktur i sprawdzamy, czy ceny materiałów nie odbiegają od cen rynkowych.

Czytaj więcej

Mity na temat materiałów budowlanych

Mity na temat materiałów budowlanych

Możesz spotkać się z opiniami, że warto wybudować dom z tego i z tego ponieważ…

– …łatwiej się z niego buduje

To oczywiście ma znaczenie gdybyś się budował „własnymi rękami”. Jeżeli jednak wybór materiału ma ułatwić pracę wykonawcy, to pytanie jest następujące: ile TY na tym zaoszczędzisz?

– …będzie energooszczędnie

Lubują się przy tych określeniach głównie firmy stawiające domy szkieletowe lub prefabrykowane. A prawda jest taka, że każdy dom może być energooszczędny niezależnie od użytej technologii.

– …ściana będzie oddychała

Za utrzymanie odpowiedniej wilgoci odpowiada wentylacja. Ściany, owszem, mogą przejąć część wilgoci, ale jest to tak mała ilość, że nie ma wpływu na komfort mieszkańców.

Czytaj więcej

 

Akumulacja ciepła
To, czy dla ciebie będzie lepsza dobra czy zła akumulacja zależy m.in. od źródła ogrzewania i trybu życia. Wyobraź sobie, że pracujesz w domu i ogrzewasz dom wyłącznie w nocy za pomocą ogrzewania elektrycznego korzystając z taniej taryfy. Zależy ci na tym, aby dom ogrzał się w nocy na tyle, na ile to możliwe po to, aby w dzień oddawał ciepło przed dłuższy czas więc wybierzesz materiały, które dobrze akumulują ciepło. Jeżeli jednak codziennie jeździsz do pracy to niska akumulacja może być zaletą ponieważ dom nie będzie ogrzewany wtedy kiedy cię nie ma.

Czytaj więcej

Jak dobrać odpowiednią grubość termoizolacji?
Ile dać styropianu? To powinno wynikać z projektu, ale możesz zrobić symulację dla kilku różnych materiałów i samemu ocenić, w którym momencie dawanie większego ocieplenia mija się z celem.

W przypadku liczenia różnych materiałów konstrukcyjnych sprawa jest nieco trudniejsza: trzeba zawsze brać pod uwagę całkowity koszt materiału (np. pustak + zaprawa), straty ciepła przez każdy materiał, z którego wybudowana jest przegroda oraz całkowity koszt robocizny (niektóre materiały mają gorsze parametry, ale są łatwiejsze do murowania więc cena robocizny powinna być niższa).

W artykule znajdziesz przydatny arkusz kalkulacyjny.

Czytaj więcej

Współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda), współczynnik przenikania ciepła (U), opór cieplny (R)
Współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) określa, jak dobrze przewodzi ciepło dany materiał. λ (lambda) ma jednostkę W/m∙K (wat na metr i kelwin) i im mniejsza wartość tym lepiej. Jeżeli nasz dom zostałby wybudowany z materiałów o lambdzie 0 W/m∙K, to nigdy nie musielibyśmy już płacić za ogrzewanie. Niestety taki materiał nie istnieje w rzeczywistości ?

Współczynnik przenikania ciepła (U) uwzględnia dodatkowo grubość danej przegrody. Wylicza się go ze wzoru U = λ / d [W/m²∙K], gdzie d to grubość ściany (w metrach).

Dokładnie rzecz biorąc współczynnik przenikania ciepła (U) to ilość ciepła (Dżul – jednostka pracy, energii oraz ciepła, oznaczana jako J), która przenika przez 1 m² przegrody w ciągu 1 sekundy przy różnicy temperatur z obu stron przegrody równej 1 kelwin (lub 1 stopień Celsjusza). Daje to jednostkę J/s∙m²∙K. Jeden Wat (W) to J/s więc po skróceniu mamy U = W/m²∙K.

Czytaj więcej

Dyfuzja pary wodnej
Nawet przy poprawnie skonstruowanej przegrodzie (z punktu widzenia współczynnika U), może nastąpić kondensacja pary wodnej. I dlatego trzeba, tak jak przy liczeniu strat ciepła, wziąć pod uwagę wiele czynników: lokalizację, temperaturę, wilgoć i wszystko policzyć. Zmiana materiału na inny bez odpowiednich obliczeń może prowadzić do problemów, które mogą się ujawnić dopiero za kilkanaście lat.

Sprawa nie jest prosta szczególnie w domach szkieletowych. Stosujemy tam folię paroizolacyjną o dużym oporze dyfuzyjnym (to nie będzie zwykła folia PE!). Jeżeli mamy ściany z płyt kartonowo-gipsowych, to folia paroizolacyjna będzie pod płytą i w takim przypadku farba, którą pokryjemy płyty powinna mieć jak najniższy opór dyfuzyjny wobec pary wodnej. Folia paroizolacyjna powinna być szczelna i nie może być dziurawiona – z tego powodu wszystkie instalacje w domach szkieletowych powinny być prowadzone w ścianach działowych lub w podłodze.

Dyfuzja pary wodnej tłumaczy też po co stosuje się pustki powietrzne.

Czytaj więcej

 

JAKI WYBRAĆ PROJEKT DOMU?

 

 

Jak zaplanować wymarzony dom?
Zanim zdecydujesz się na projekt wyłącz komputer i wycisz telefon. Usiądź z partnerem przy ulubionym napoju, weźcie kartkę i zacznijcie rozmawiać. Pomyślcie o swoich oczekiwaniach, zróbcie listę pomieszczeń i określcie ich powierzchnię. Odpowiedzcie na pytania: czy potrzebujecie piwnicę, garaż, garderobę i gabinet? Rozrysujcie sobie na kartce dom marzeń – znając swoje oczekiwania będzie łatwiej wybrać interesujący projekt.

Czytaj więcej

Projekt budowlany
Osoba, która projektuje domy to projektant. Projektantem może być nim zarówno architekt (i tak jest najczęściej), jak i osoba mająca odpowiednie uprawnienia do projektowania budynków (np. konstruktor). Aby powstał projekt budowlany potrzebna jest współpraca architekta (odpowiedzialnego za bryłę budynku), konstruktora (odpowiedzialnego za obliczenia i dobranie odpowiednich materiałów) oraz instalatorów. Dobrze jest kiedy wszystkie osoby ściśle ze sobą współpracują na każdym etapie tworzenia projektu. Źle jest, jeżeli np. architekt tworzy bryłę budynku i układ wszystkich pomieszczeń i dopiero po jego pracy wysyła całość konstruktorowi, aby wszystko obliczył.

Czytaj więcej

Zalety i wady projektów gotowych

Zalety projektów katalogowych:

– Ogromny wybór

– Niska cena

– Możliwość kontaktu z budującymi według identycznego projektu.

Wady:

– Projekt katalogowy nie jest projektem budowlanym! Należy przeprowadzić adaptację, która może być kosztowna, jeżeli do projektu chcemy wprowadzić sporo zmian i to projektant adaptujący odpowiada za projekt. Biuro, które sprzedaje projekt gotowy nie ponosi w praktyce żadnej odpowiedzialności.

– Projekty mogą wprowadzać w błąd: pomniejszone meble sprawiające, że dom wydaje się bardziej atrakcyjny, śliczne wizualizacje rzadko mające coś wspólnego z rzeczywistością.

Czytaj więcej

Czy kosztorysy podawane przy projektach gotowych są realne?
Zapewne zauważyłeś, że na różnych stronach z gotowymi projektami często są podawane koszty budowy domu: stan zerowy, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, wykończeniówka. Czasami jest to podane w takiej formie, że aż chce się wierzyć, że podane liczby są prawdziwe. 🙂 Ba, zdarzają się kosztorysy, które nie uwzględniają wszystkich prac lub korzystają z niewłaściwego przedmiarowania robót budowlanych. Po prostu niektóre kosztorysy są specjalnie zaniżane, aby zachęcić do zakupienia danego projektu!

Zdarza się też, że kosztorysy nie są aktualizowane.Czytaj więcej

Adaptacja projektu gotowego
Projektant adaptujący przystosowuje projekt, który kupiliśmy do warunków lokalnych i uzupełnia go o projekt zagospodarowania działki. Ceny zaczynają się od 1500 zł (jeżeli nie chcemy wprowadzić zmian do projektu) do kilku tysięcy złotych. W sytuacjach skrajnych całkowity koszt przygotowania projektu gotowego i adaptacji może dojść do kosztu projektu indywidualnego.

Czytaj więcej

Pozwolenie na budowę – projekt katalogowy
Jak uzyskać pozwolenie na budowę przy projekcie katalogowym?

1. Uzyskaj wypis i wyrys z miejscowego planu lub decyzję o warunkach zabudowy.

2. Wstępnie wybierz projekt katalogowy.

3. Wstępnie wybierz projektanta, który dokona adaptacji naszego projektu

4. Zwróć się do odpowiednich instytucji, aby uzgodnić media.

5. Znajdź geodetę i zleć realizację mapy do celów projektowych.

6. Kup projekt i zleć adaptację.

7. Zbierz wszystkie dokumenty i uzyskaj pozwolenie na budowę.

Czytaj więcej

Wady i zalety projektów indywidualnych
Zalety projektu indywidualnego:

– Projekt jest tworzony z myślą o nas i o naszych potrzebach.

– Możliwość wielu konsultacji podczas tworzenia projektu i w trakcie budowy.

– Dobry projekt to oszczędności na materiałach budowlanych.

Wady:

– Trudność znalezienia rzetelnego projektanta, który zrozumie nasze potrzeby

– Cena

– Czas oczekiwania.

Czytaj więcej

Projekt gotowy czy indywidualny?
Jeżeli wybrany projekt katalogowy spełnia wszystkie lub większość oczekiwań i nie musimy iść na zbyt dalekie kompromisy oraz możesz odwiedzić wybudowane domy według wybranego projektu, to zdecyduj się na projekt „gotowy”

Wybierz projekt indywidualny w każdym innym przypadku.

Czytaj więcej

Domy modelowe
Domy modelowe. Coś specjalnego: seria artykułów pokazujących projekty przygotowane dzięki wskazówkom moich czytelników!

Zwracamy też uwagę na błędy w projektach. to przykład. Widzimy na projekcie łazienkę. Na pierwszy rzut oka wszystko jest super: mieści się wanna, brodzik, wc, bidet i umywalka.

Nie zauważamy, że niektóre elementy wyposażenia są niepokojąco małe. Łatwo też przeoczyć to, że projektant nie przewidział w łazience żadnego miejsca na szafkę. Brak jakiegokolwiek odniesienia i brak podania wymiarów pomieszczeń to bolączka wielu gotowych projektów.

I tak to już jest, że widzimy na projekcie mały salon, w którym ktoś umieścił 3 kanapy, stół i 8 krzeseł. Wszystkie w rozmiarach… dziecięcych ? Zachęcam więc do krytycznego spoglądania na oglądane projekty. Jeżeli jakiś projekt nam się spodoba to wydrukujmy go i za pomocą linijki i ołówka upewnijmy się, że spełnia nasze wymagania.

Czytaj więcej

 

JAK SIĘ BUDOWAĆ?

Czy budować się systemem gospodarczym, zleconym czy wziąć generalnego wykonawcę?
Gdy zajmujemy się organizacją całej budowy: zamawiamy materiały, wybieramy wykonawców, ustalamy szczegóły, kontrolujemy wykonywane prace, to zaoszczędzimy sporo pieniędzy.

To jednak bardzo wymagające i stresujące zajęcie – przez całą budowę przewinie się około 20 różnych wykonawców, a przecież w trakcie budowy trzeba podejmować wiele decyzji związanych z wyborem materiałów, rozwiązywać bieżące problemy oraz decydować się na określone rozwiązania. Taki sposób budowy nie jest dla każdego.

Z drugiej strony generalny wykonawca nie musi oznaczać bezstresowej budowy. Właściciel firmy po podpisaniu umowy może się w ogóle nie interesować budową, a do pracy zatrudniać ludzi, których na oczy nie widział. Jak wybrać generalnego wykonawcę?

– Sprawdzaj opinie w internecie na jego temat. Bądź dokładny. Wpisz nazwę firmy, imię i nazwisko właściciela, numer telefonu lub adres emailowy

– Skontaktuj się z osobami, które wybudowały dom przy współpracy z danym wykonawcą i spytaj o wrażenia ze współpracy

Czytaj więcej

SZUKANIE I WYBÓR WYKONAWCÓW

Jak wybrać rzetelnego wykonawcę?
– Nie spiesz się. Wybór odpowiednio wykonawcy zabiera czas. W przypadku małych prac (np. wykończeniowych) powinieneś spotkać się z co najmniej 3 wstępnie wybranymi wykonawcami. W przypadku „dużych” prac (np. stan surowy otwarty, dach) – z co najmniej 5.

– Proś o referencje.

Poproś o dwa-trzy numery telefonów do zadowolonych klientów, u których wykonywał prace w ostatnich miesiącach. Porozmawiaj z nimi, dowiedz się, jak przebiegała współpraca.

– Obejrzyj wykonane prace.

Poświęć swój czas i spotkaj się z co najmniej dwoma klientami, obejrzyj dokładnie wykonane prace i upewnij się, że spełniają twoje oczekiwania.

– Sprawdź wykonawcę w Internecie.

Zadziwiające, jak mało osób szuka opinii o kimś, z kim zamierzają współpracować.

Czytaj więcej

Moja książka „Jak się wybudować i nie zwariować”

Generalny wykonawca – na co uważać?
Skontaktuj się z osobami, które wybudowały dom przy współpracy z danym wykonawcą i spytaj o wrażenia ze współpracy. Ważne jest to, aby:

 • Dom został wybudowany najdalej w zeszłym roku.
 • Dom musi być wybudowany przez tę samą firmę. Poprośmy o wgląd do umowy. Sprawdźmy dane. Nie ma znaczenia, że gdzieś przewija się to samo nazwisko – może być tak, że właściciel firmy zamknął poprzednią działalność (długi, sprawy sądowe) i otworzył nową. Domy wybudowane przez inną firmę nie mają znaczenia!
 • Zapytaj dosłownie o wszystko. Czy firma dotrzymywała wszystkich terminów? Czy były jakieś kłopoty na budowie? Kto pilnował wykonawcy? Czy składane obietnice miały pokrycie w rzeczywistości?

Czytaj więcej

Kierownik budowy
Funkcja kierownika budowy jest najbardziej odpowiedzialną funkcją w procesie budowlanym. mam wrażenie, że kierownicy budów są w Polsce niedoceniani – większość inwestorów szuka tanich kierowników, nie zdając sobie sprawy, jak ważną jest on osobą na budowie. Tani kierownicy budów bywają rzadko na budowie, ograniczają się tylko do rzucenia okiem na stan prac i wpisania się do dziennika.

Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy technicznej, to po prostu potrzebujesz kogoś, kto będzie często bywał na budowie, będzie obecny przy wszelkich pracach mających wpływ na bezpieczeństwo konstrukcji, z kim będziesz mógł zwyczajnie porozmawiać.

Czytaj więcej

Czym grozi wybranie niesolidnego wykonawcy?
Na moim przykładzie: nawiązałem współpracę ze stolarzem, który nie skończył pracy i nie oddał wszystkich pieniędzy. Popełniłem wiele błędów, przed którymi na co dzień ostrzegam:

– Pośpiech. Wybrałem wykonawcę głównie dlatego, że zaproponował krótki termin realizacji, a ja nie chciałem tracić czasu na szukanie innego.

– Brak staranności. Nie wyszukałem opinii w internecie o tej osobie.

– Brak kontaktu z zadowolonymi klientami. Podejrzewam, że wykonawca miałby problem z podaniem kontaktu do osoby, która była w pełni zadowolona z jego usług.

– Za wysoka zaliczka. Im mniej pieniędzy się pozbędziemy tym lepszy mamy sen. Przy większości usług zaliczka jest wręcz niewskazana.

Czytaj więcej

Jak rozliczają się wykonawcy?
O VAT, podatku dochodowym, ryczałcie. Poznaj, w jaki sposób wykonawca prowadzi swoją firmę. Ta wiedza pozwoli ci lepiej negocjować z wykonawcami.

Uwaga ne pewien błąd. Typowe działanie wygląda tak:

 • Inwestor szuka wykonawcy stanu surowego. Szuka firmy, która poda kwotę za materiał i za usługę. Słusznie – zawsze oczekuj rozbicia oferty na materiał i robociznę!
 • Sprawdza mniej więcej czy ceny za materiał podane przez wykonawcę są ok. Słusznie. Zakładamy, że są – nie kupimy ich taniej.
 • Wiesz, ile kosztuje materiał, więc szukasz teraz wykonawcy, który zaoferuje lepszą cenę za robociznę nie zwracając uwagi na to, że inny wykonawca może dać znacznie niższą cenę za materiał.

To duży błąd. Inny wykonawca może dać ci cenę za robociznę nawet o 15000 zł wyższą, a i tak cała usługa będzie tańsza. Dlaczego?

Oferta 1 wykonawcy: 150000 zł materiał, 50000 zł usługa. Ceny netto. Kwota do zapłaty 216000 zł brutto (8% vat).
Oferta 2 wykonawcy: 130000 zł materiał, 65000 zł usługa. Ceny netto. Kwota do zapłaty 210600 zł brutto (8% vat).

Oczywiście drugi wykonawca może mieć po prostu dostęp do tańszych materiałów, ale praktyka pokazuje, że to raczej pierwszy wykonawca ukrył swój zysk w koszcie materiałów. Przecież samego podatku VAT jest prawie 30 000 zł!

I na koniec dodatkowa rada – zawsze oczekuj podawania stawek netto i brutto. Wykonawca może ci opowiadać, że na fakturze znajdzie się informacja o VAT w wysokości 23% – jeżeli jednak po wykonaniu usługi na fakturze znajdzie się VAT w wysokości 8%, to oczekuj korekty. Wykonawcy nie będzie się to uśmiechało, więc pewnie obniży cenę tylko po to, aby zachować niską stawkę podatku.

Czytaj więcej

Jak wybrać projektanta?
Jak wybrać projektanta?

– Spytajmy o to, w jaki sposób będą przebiegały prace nad projektem. Dobry projektant jest osobą, która będzie nam służyła, która nam pomoże w sprecyzowaniu naszych oczekiwań, więc rozpoczęcie od białej kartki, od „zera” jest dobrym sposobem na pracę.

– Spytaj, w jaki sposób odniesie się do Twojego budżetu. Szukaj eksperta, który nam zaprojektuje dom na nasz budżet, a nie zaprojektuje dom, na który nas nie stać.– Zobacz czy projektant sprawdzi czy twoje oczekiwania względem domu są możliwe do zrealizowania (czy sprawdzi miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy?)

– Obejrzyj portfolio.

– Spytaj o referencje.

– Dowiedz się co musisz dostarczyć przed i w trakcie realizacji projektu (np. mapa do celów projektowych)

– Spytaj o to co otrzymasz w cenie usługi, a co jest płatne dodatkowo. Projektant poza realizacją projektu budowlanego może zaoferować wizualizacje (2D, 3D), organizację wszystkich dokumentów, kosztorys inwestorski, wykaz materiałów budowlanych, projekt wykonawczy, nadzór autorski, projekt wnętrz

Czytaj więcej

ZAWIERANIE UMÓW

9 mitów dotyczących podpisywanie umów: część 1
9 mitów dotyczacych podpisywania umów: część 2
W życiu widziałem już sporo i wiem, że nawet najlepszy fachowiec ma gorsze dni, nawet najlepszym ekipom zdarzają się spore potknięcia i nie każdy wykonawca dba o renomę i zadowolonego klienta. Poza tym świat jest pełen ludzi nieuczciwych i niekompetentnych, a wśród wykonawców zdarzają się osoby niesolidne i nieterminowe.

Umowa z wykonawcą jest po to, aby obie strony czuły się bezpiecznie.

Do czego służy umowa?

Umowa z wykonawcą jest potrzebna po to, aby:

 • Mieć dane wykonawcy,
 • Wiedzieć, jaka jest wysokość ustalonego wynagrodzenia,
 • Jaki jest zakres prac,
 • Jaki jest termin rozpoczęcia i zakończenia prac,
 • Jakie są kary umowne za przekroczenie terminów,
 • Jakie są gwarancje na wykonane prace.

Czytaj więcej

WARTO WIEDZIEĆ PRZED BUDOWĄ

Jak zaplanować plac budowy?
– Wydziel teren robót. Głównie po to, aby ziemia nie została zdeptana na całej działce.

– Zaplanuj miejsce ogródka. Zabezpiecz drzewa. A może warto nawet już coś zasadzić?

– Wyznacz miejsce składowania humusu. To dobra ziemia do ogródka. Jeżeli humus będziesz składował po niewłaściwej stronie domu to będziesz miał później kłopot z jego transportem.

– Wyznacz miejsce składowania ziemi z wykopów. Bezpieczna odległość to ok. pół metra od planowanego wykopu.

– Wyznacz miejsce, w którym będą składowane materiały budowlane.

– Wyznacz miejsce na odpady. Niech będą składowane w jednym miejscu. Kup od razu dużo worków na śmieci – zawsze się przydadzą.

– Wyznacz miejsca parkingowe. Im mniej pojazdy będą rozjeżdżały teren, tym lepiej. Pamiętaj, że ciężki sprzęt musi mieć miejsce do tego, aby wjechać i wyjechać z działki.

Czytaj więcej

PRZYDATNE MATERIAŁY

Wykład „Błędy w projektowaniu i wykonawstwie budynków”.
Pan Jerzy Zembrowski udostępnił bezpłatnie wykład, który powinien obejrzeć każdy budujący.

Trwa prawie 5 godzin, ale jest w 14 częściach.

Tematy poruszone na wykładzie:

– Skąd się biorą błędy z zakresu fizyki budowli.
– Jakie są najczęstsze błędy projektowe i wykonawcze.
– Co to jest i jak się zapewnia komfort cieplny człowiekowi.
– Jak ocenić projekt i swoje mieszkanie.
– Kiedy wentylacja jest poprawna a kiedy wadliwa.
– Co to jest wentylacja hybrydowa.
– Jak się określa rodzaj i grubość ocieplenia.
– Kiedy termorenowacja jest opłacalna.
– Jak ocieplić fundament lub płytę domu.
– Prawdy o ociepleniach.
– Jak uniknąć kondensacji pary w budynkach.
– W jaki sposób zaoszczędzić od 30 do 160 tys. zł na budowie domu.
– Jak nowocześnie projektuje się budynki.

Obejrzyj wykład

Kącik czytelniczy
Postanowiłem zrecenzować wszystkie kupione przeze mnie książki.

Może ktoś znajdzie dla siebie coś ciekawego? W końcu chodzi o to, aby przed budową domu zdobyć jak najwięcej cennej wiedzy.

Recenzuję:

Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów – Jerzy Bogdan Zembrowski

Nowy poradnik majstra budowlanego – praca zbiorowa pod redakcją Janusza Panasa

Jak budować? Kompendium wiedzy budowlanej – Marcin Dziedzic

Usterki w pracach budowlanych i wykończeniowych – Jan Czupajłło

Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce”, „Jak budować i remontować bez pozwolenia”, „Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego. Procedura, orzecznictwo, przykłady” – Magdalena Myszura

„Negocjuj i Negocjuj 2” – Wojciech Woźniczka

Czytaj więcej

 

 

Marketing szeptany
Na swoim blogu usunąłem do tej pory kilkaset komentarzy, których celem było przekonanie was do skorzystania z usług danej firmy.

To prawdziwa plaga.

Uważajcie jednak, bo tego typu szeptany marketing jest normą w niektórych serwisach.

Jak się przed tym ustrzec?

 • 99% komentarzy pisanych przez zwykłe osoby nie będą zawierały nazw firm ani linków do stron zewnętrznych. Nikt tego nie robi. Widzisz w komentarzu nazwę firmy lub link? Prawie na pewno komentarz został napisany na zamówienie.
 • Jeżeli nazwa jakiejś filmy lub link padnie po jakiejś wymianie zdań czy dłuższej dyskusji i udzieli tej informacji osoba, która brała udział w dyskusji, to raczej można takiej informacji zawierzyć.

Czytaj więcej

Kłamstwa, manipulacje i marketing na budowie
Mity:

– Styropian grafitowy ma podobny współczynnik przewodzenia ciepła jak biały styropian.

– „Zdrowy materiał budowlany” to pusty frazes. Wszystkie materiały dopuszczone do obrotu są zdrowe.

– Nie wierz w „magiczne” maty termoizolacyjne, które zastępują 20 cm styropianu.

– Sezonowane drewno nie oznacza, że można je wykorzystać do budowy. Znaczenie ma zawartość wilgoci, a nie to, że drewno przez rok gdzieś leżało.

– Wentylacja mechaniczna z rekuperacją nie jest obowiązkowa. Warto ją rozważyć, ale możliwe, że nigdy się nie zwróci.

Czytaj więcej

 

 

 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu moich artykułów będziesz wiedział, że na koszty i czas budowy wpływają oczekiwania i potrzeby, wybór technologii, sposobu budowy, lokalizacja, a nawet Twoje zdolności organizacyjne i negocjacyjne.

Wynika z tego, że nie da się odpowiedzieć na pytania typu: „ile kosztuje budowa domu 100 m2” albo „ile kosztuje budowa domu w 2021 roku”. Dom murowany na planie prostokąta z dachem dwuspadowym budowany z pomocą wielu wykonawców może być nawet 2 razy tańszy (tak!) od budowy domu szkieletowego na planie litery L ze skomplikowanym dachem wielospadowym, który będzie budowany przez jedną firmę.

Różnice w cenach są ogromne i jedyną możliwością określenia kosztów budowy, to sprecyzowanie tego, co chcesz wybudować, w jakiej technologii i przez kogo.

41 Udostępnień