3 Udostępnień

Podczas budowy będziesz współpracował z wieloma osobami. Z geodetą, kierownikiem budowy, wykonawcą stanu surowego, instalatorami i tak dalej. Zadbaj o to, aby do współpracy dobrać profesjonalistów i osoby godne zaufania.

Dobry wykonawca to skarb, zły wykonawca spowoduje, że będziemy cały czas zestresowani. Dobry wykonawca skończy pracę w terminie, zły – zrobi swoją robotę jako-tako, po terminie i być może nawet trzeba będzie po nim poprawiać (stracony czas i pieniądze). Wybór ekipy budowlanej wymaga czasu, ale należy do tego podejść z odpowiednią starannością.

I dlatego przede wszystkim…

– Nie spiesz się

Wybór odpowiednio wykonawcy zabiera czas. W przypadku małych prac (np. wykończeniowych) powinieneś spotkać się z co najmniej 3 wstępnie wybranymi wykonawcami. W przypadku „dużych” prac (np. stan surowy otwarty, dach) – z co najmniej 5.

Nie warto iść na skróty i brać pierwszej lepszej oferty. Nawet wzięcie ekipy z polecenia jest błędem, jeżeli jej dobrze nie sprawdzimy (o tym za chwilę).

O co pytać ekipę budowlaną? Spytaj w jaki sposób będzie przebiegała dana praca, jakie są terminy i jakie zapewniają gwarancje. Zobacz, który wykonawca cię do siebie przekonuje – przy takiej wstępnej selekcji warto zaufać intuicji. Dla mnie nawet istotne jest to, czy wykonawca przyjechał na spotkanie punktualnie – jeżeli się znacznie spóźnił i o tym wcześniej nie poinformował, to źle to rzutuje na przyszłą współpracę.

Wykonawca powinien odpowiadać konkretnie na wszystkie pytania i po prostu wzbudzać zaufanie. Spotkałem się nie raz z wykonawcami, którzy potrafili odpowiedzieć: „A co Pana to interesuje” albo „Pracujemy na rynku już tyle lat, przecież chyba wiemy jak to się robi, po co Pan dopytuje” i – niestety – bardzo często się okazywało, że do fachowców było im daleko.

– Proś o referencje.

Poproś o dwa-trzy numery telefonów do zadowolonych klientów, u których wykonywał prace w ostatnich miesiącach. Porozmawiaj z nimi, dowiedz się, jak przebiegała współpraca.

Możesz pomyśleć, że nie ma sensu prosić o referencje, skoro wiadomo, że wykonawca da numer do zadowolonego klienta, ale zdarza się, że wykonawca po prostu nie ma kim się pochwalić. Jeżeli natomiast będzie chciał ci przekazać numer do klientów, z którymi współpracował kilka lat wcześniej to odmów – nie chcesz współpracować z wykonawcą, który wykonuje usługi raz na kilka lat.

Poza tym dobrze porozmawiać o danym wykonawcy bo może się okazać, że o ile jakość prac była w porządku to wykonawca się spóźnia i zostawia bałagan. Dobrze wiedzieć o takich rzeczach przed rozpoczęciem współpracy.

– Obejrzyj wykonane prace.

Poświęć swój czas i spotkaj się z co najmniej dwoma klientami, obejrzyj dokładnie wykonane prace i upewnij się, że spełniają twoje oczekiwania.

Dlaczego aż dwoma?  Dzięki temu upewnisz się, że wykonawca przedstawia sobą stały, wysoki poziom. Z tego powodu nawet gdy wykonawcę polecił ci twój znajomy to nie ograniczaj się tylko do obejrzenia prac u tej osoby.

Poza tym z tymi poleceniami różnie bywa – może po prostu ktoś, kto poleca daną ekipę, ma mniejsze wymagania od twoich?

– Sprawdź wykonawcę w Internecie.

Zadziwiające, jak mało osób szuka opinii o kimś, z kim zamierzają współpracować.

– Zwróć uwagę na cenę.

Nie odrzucaj najdroższych ofert, ale też nie myśl, że niska cena świadczy o niskiej jakości. Jeżeli wykonawca cię do ciebie przekonuje, jego klienci go chwalą, wykonane przez niego prace są na zadowalającym poziomie to cena nie powinna wpłynąć na decyzję.

Wybór ekipy budowlanej i innych wykonawców to umiejętność, której warto się nauczyć. Proszenie o referencje i oglądanie wykonanych prac pozwoli na uniknięcie wielu problemów i poświęciłem temu tematowi wiele stron w mojej książce „Jak się wybudować i nie zwariować”, dostępnej jako ebook, audiobook i wersja papierowa.

Niestety bardzo dużo osób dość niefrasobliwie wybiera wykonawców, co spowodowało, że sporo na rynku jest partaczy/oszustów, którzy umieją wzbudzić zaufanie, mają dobrą gadkę i potrafią do siebie przekonać inwestora. Dlatego warto słuchać intuicji tylko przy pierwszej, wstępnej selekcji wykonawców, a potem opierać się na twardych dowodach – referencjach od klientów i obejrzanych pracach.

A to dowód, że taka rekrutacja jest bardzo przydatna. Pewien wykonawca podał numer telefonu do zadowolonego klienta. Zadzwoniłem do niego i dowiedziałem się, że on nie do końca rozumie dlaczego wykonawca przekazał ten kontakt bo on zadowolony nie jest i stanowczo odradza mi jakąkolwiek współpracę 🙂

Co jeszcze możesz zrobić, aby współpraca z ekipą budowlaną przebiegła bez problemów?

Podpisz umowę!

Dowiedz się dlaczego dobra umowa jest ważna i co może się stać, jeżeli wykonawca jej nie podpisze.

Artykuł o dość przewrotnym tytule: „Nie podpisałem umowy z wykonawcą”

3 Udostępnień