211 Udostępnień

Przez kilka ostatnich miesięcy przeglądałem internet w poszukiwaniu komentarzy osób, które już się wybudowały i podzieliły się tym, co by zmieniły, gdyby budowały się drugi raz.

Przez ten czas przejrzałem kilkadziesiąt różnych stron internetowych i forów i przeczytałem około 10000 (!) przeróżnych wypowiedzi. Porozmawiałem także na ten temat ze wszystkimi moimi znajomymi. Odpowiedzi były przeróżne i dotyczyły zarówno wybranego projektu, współpracy z wykonawcami, urządzania ogrodu, jak i urządzenia mieszkania. Spisałem te odpowiedzi, które pojawiały się najczęściej, a następnie wszystkie posegregowałem, zredagowałem i podzieliłem na różne kategorie. Masa pracy – mówię szczerze.

Dzięki zebraniu wszystkich uwag w jednym miejscu łatwiej będziesz mógł uniknąć niektórych błędów. Zawsze lepiej uczyć się na błędach innych, prawda? 🙂

Najczęściej pojawiające się komentarze dotyczyły następujących kwestii (w kolejności od najczęstszych do nieco rzadszych wypowiedzi) – wszystkie wyjaśnię szerzej w tekście.

Gdybym budował się drugi raz to następnym razem…

 • Wybudowałbym mniejszy dom.
 • Wybudowałbym mniej skomplikowany dom.
 • Dłużej myślałbym na projektem.
 • Nigdy nie brałbym znajomego kierownika budowy lub projektanta.
 • Byłbym mniej pobłażliwy dla wykonawców.
 • Nie montowałbym u siebie wanny z hydromasażem. Poważnie. 🙂  Nie spodziewałem się, że temat wanny z hydromasażem będzie się przewijał tak często. Najbardziej zapadła mi w pamięć jedna dyskusja na forum muratora podczas której jeden budujący narzekał, że wanna z montażem kosztowała go aż 15000 zł, a wziął w niej kąpiel do tej pory tylko 4 razy. Ktoś trzeźwo napisał, że powinien koniecznie się wykąpać jeszcze kilka razy bo na razie wychodzi, że jedna kąpiel kosztowała go aż 3750 zł 😉

Poniżej znajdziesz pełną listę. Pismem pochylonym zaznaczyłem wypowiedzi innych osób.

Komentarze, które wymagają szerszego omówienia oznaczyłem gwiazdką (*) – omówiłem je na końcu artykułu.

Pamiętaj, że nie ze wszystkimi odpowiedziami musisz się zgadzać. To, co dla jednej osoby jest błędem, dla ciebie błędem być nie musi. Każdy ma w końcu inne oczekiwania i część rzeczy zależy od osobistych preferencji. Lista powstała na bazie odpowiedzi kilku tysięcy osób więc nic dziwnego, że część komentarzy może się nawet wykluczać – nie zdziw się więc, że w jednym miejscu znajdziesz informację o tym, że warto budować mniejszy dom, a w drugim, że należy budować garaż na dwa stanowiska. 🙂 Po prostu wybierz z listy rzeczy, z którymi się zgadzasz lub są dla ciebie ważne i pamiętaj o nich podczas wyboru projektu i samej budowy.

I jeszcze jedno: ominąłem błędy ściśle budowlane (brak odpowiedniej hydroizolacji fundamentów, krzywe ściany, nierówne tynki, źle osadzone okna itp.)  bo lista byłaby pewnie trzykrotnie dłuższa. Po prostu trzeba wiedzieć, że podczas budowy domu może zdarzyć się dosłownie wszystko i nie ma rzeczy, której nie można popsuć.  Dlatego tak ważny jest dobry projekt, rzetelny kierownik budowy i profesjonalni wykonawcy. Błędy występujące bezpośrednio podczas budowy domu omawiam w cyklu artykułów „Budowa domu krok po kroku”.

PS Jeżeli jesteś ciekawy jakich ja bym udzielił rad to zapraszam do artykułu 25 cennych porad dla budujących.

RADY OGÓLNE

 • Licz pieniądze od samego początku i nie myśl, że później się znajdą, a większy dom się przyda. Później może nie wystarczyć na wykończenie i na urządzenie ogrodu.
 • Załóż, że budowa będzie trwała dwa razy dłużej niż podejrzewasz.
 • Żadnych prowizorek – zostaną na lata. Żadnego zostawiania na później.

 

DZIAŁKA BUDOWLANA

 

 • Kupiłbym mniejszą działkę – duża działka to wysoka cena, dużo koszenia i dużo dbania o ogród. Działka o powierzchni 800 – 1200 metrów wydaje się dla większości osób w sam raz. Co ciekawe nie spotkałem się z żadnym komentarzem dotyczącym tego, że ktoś by za drugim razem kupił większą działkę.
 • Lepiej negocjowałbym. „Przy zakupie działki łatwo się na jakąś napalić i sprzedający to wyczuje. Trzeba spokojnie negocjować i przygotować wady danej działki – u nas poszło 10000 zł na podwyższenie i wyrównanie terenu.”
 • Uzbrojona działka. „Wydawało mi się, że odległość 200 m do wody i gazu to mały pikuś a jest zupełnie inaczej”. Zawsze należy sprawdzać możliwość i koszty podłączenia – to, że w drodze biegnie wodociąg nie musi oznaczać, że możesz się do niego podłączyć.
 • Przed zakupem należy bardzo dokładnie przeczytać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i upewnić się, że możemy wybudować na działce to, co chcemy.

 

PROJEKT DOMU – uwagi ogólne

– Długo zastanawiać się nad projektem i wziąć pod uwagę obecny i przyszły stan osobowy. Z dziećmi różnie bywa i rzadko chcą zostawać z rodzicami po przekroczeniu pełnoletniości.

– Bardzo dużo osób zwracało uwagę na to, że wybudowały na duży i za bardzo skomplikowany dom. Dużo odpowiedzi dotyczyło niepotrzebnie wybudowanych i nigdy nie używanych pomieszczeń, za dużego metrażu do sprzątania i ogrzania itp. Za drugim razem te osoby wybrałyby zwartą bryłą budynku z jak najprostszym dachem. Dużo komentarzy dotyczyło także tego, aby zwracać mniejszą uwagę na estetykę zewnętrzną budynku, a większą na koszty budowy i funkcjonalność użytkową wnętrza. Po 2 latach od zamieszkania efektowna elewacja nie robi już żadnego wrażenia… Podczas zbierania informacji natknąłem się może na 2 komentarze dotyczące tego, że za drugim razem ktoś wybudowałby większy dom.

– Sprawdzać dobrze projekty. Przekłamane rzuty i efektowne wizualizacje potrafią wprowadzić w błąd. Oglądasz projekt, widzisz salon, a w nim duży stół i 8 krzeseł. Drukujesz rzut domu, bierzesz miarkę i okazuje się, że narysowany stół jest tak mały, że trudno by przy nim umieścić 8 dzieci…  Dosadny komentarz na temat takich „sztuczek”: „oo tutaj tak zrobili łazienkę, że nie ma problemu ze zmieszczeniem prysznica. Sprawdzam przez narysowanie linii jednego projektu do drugiego i co się okazuje? Płytki na podłodze w obu projektach są wrysowane tej samej wielkości, w jednej łazience kabina jest na 2,5 płytki, w drugiej na 4 płytki… gnojki potrafią wrysować kabinę prysznicową 60cm x 60cm na projekcie żeby dobrze wyglądało…”

– Wybierzcie dobrze projektanta i sprawdzajcie projekt.

Niektórzy projektanci dają np. więcej zbrojenia fundamentów „na zapas”, zupełnie niepotrzebnie (przecież inwestor zapłaci…).” Jak zadzwoniłam do architekt to dowiedziałam się, że”możemy dać nie fi 12 a fi 10, jak chcemy”. Inne błędy: „Projektant wrysował otwór na drzwi wejściowe o szer. 90 cm a w wykazie stolarki dał drzwi 90 cm.

 Należy wcześniej zdecydować się na jak najwięcej rzeczy, np. kominek dwustronny, odkurzacz centralny,  rolety zewnętrzne, ustalić wysokość okien nad posadzką w kuchni, a nawet wybrać sprzęt AGD i dopilnować, aby wszystkie rzeczy były uwzględnione w projekcie. Jeżeli chcemy zamontować wentylację mechaniczną to w projekcie nie powinno być kominów od wentylacji grawitacyjnej! Jeżeli planujesz okna z roletami to otwory okienne muszą być odpowiednio większe: „niestety mojej koleżance zawodowa ekipa nie zostawiła miejsca na rolety -efekt – zmniejszone okna”

 

PROJEKT DOMU – wskazówki

– Dobrze znaleźć projekt o mniejszym metrażu korytarzy i holi.

– Żadnych pomieszczeń, które nie mają jasno sprecyzowanej funkcji. Szybko zamieniają się w schowki rzeczy, które nie wiadomo gdzie postawić

– W miarę skonsolidowany układ wody i kanalizacji. Kuchnia i łazienki blisko siebie, o ile nie ma innych przeciwwskazań.

– Spiżarnia przy kuchni lub na linii garaż – kuchnia.

– Nie warto robić kilku małych pomieszczeń (wiatrołap, spiżarnia, garderoba, pomieszczenie techniczne i tak dalej): dochodzi koszt drzwi, ścian i tracimy metraż. Tu zdania są jednak podzielone: część osób uważa, że w domu powinno być jak najwięcej miejsc na schowki, a każde pomieszczenie powinno pełnić inną funkcję. Część osób podziela opinię, że dobrze mieć oddzielny pokój połączony z łazienką, w którym byłaby garderoba, pralnia, prasowalnia i składowisko niewyprasowanej odzieży (pralka w łazience wygląda źle i zabiera miejsce).

– Bardzo dużo komentarzy dotyczyło tego, aby wiatrołap był większy – musi zmieścić się w nim duża szafa na ubrania i musi być miejsce do tego, aby się komfortowo przebrać. Wiatrołap koniecznie powinien być ogrzewany.

– Mniejsza liczba pomieszczeń, za to pomieszczenia większe. Pokoje dziecięce większe – po 12 m2, a zrezygnować z pokoju gościnnego (goście mogą spać w salonie)

– Większy garaż, aby było więcej miejsca na kosiarkę i tysiące przydajmisi. 🙂

– Szerszy garaż na dwa samochody. Często w projektach gotowych garaż jest niby dwustanowiskowy, ale w rzeczywistości trudno zmieścić w nim dwa auta. Jeżeli nawet uda się je zaparkować to wchodzą na styk i przez to nie ma miejsca na inne rzeczy.

– Uwaga na skosy na poddaszu. Na projekcie widać dużą powierzchnię użytkową, a w rzeczywistości uderzamy głową w sufit.

– Dobrze zwrócić uwagę na odległości okien od ścian. Na przykład w kuchni okno powinno być umiejscowione tak, aby zmieściła się szafka narożna.

– Łazienki. Dla rodziny 2+2 dwie łazienki to minimum. Powinno być po jednej łazience na każdej kondygnacji.

– „Żadnego tarasu nad garażem” – izolacja bardzo dużo kosztuje, a przestrzeń jest marnowana i niewykorzystywana. Poza tym łatwo o błędy w wykonaniu.

– Brak balkonu. Podobnie. Drogi i trudny w realizacji. „Mnie woda dostawała się z obu balkonów na parter i wydostawała się nadprożem od okna i od drzwi wejściowych.” Okazuje się, że wiele osób miało albo problem z wykonaniem balkonu albo okazało się, że balkon jest po prostu niepotrzebny i nieużywany.

(*) – Grubsze ocieplenie ze styropianu. Obecnie 10 cm a ja dałbym co najmniej 12-15cm.

(*) – Zamiast tradycyjnego fundamentu zrobiłbym płytę fundamentową z ogrzewaniem podłogowym – oba powyższe komentarze skomentuję pod wpisem.

– Sporo osób inaczej umiejscowiłoby budynek – albo bardziej z tyłu działki lub bardziej na przód (aby mieć więcej ogródka).

– Dobrze przemyśleć umiejscowienie tarasu. „Taras od południa potrafi tak dać w palnik, że cała przyjemność siedzenia na tarasie w lato, okazuje się być karą.„. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się dwa tarasy: jeden (główny) od wschodu, aby napić się porannej kawy w promieniach słonecznych, a po pracy posiedzieć w cieniu. Można rozważyć także taras od strony północnej: „śmiało mogę polecić takie rozwiązanie. rano mam słoneczko do około 10-11 a po południu po 14-15″.

I na koniec: sporo osób mających otwartą kuchnię przy drugim domu chcieliby zamkniętą i na odwrót. Komentarze podzieliły się właściwie po połowie 🙂 Osoby, które mają zamkniętą kuchnię narzekają na brak przestrzeni, a które mają otwartą na to, że widać jak gotują.

 

WYKONAWCY

Przede wszystkim zmieniłbym kierownika budowy. Oj, bardzo dużo komentarzy dotyczyło tego, że wybrany przez nich kierownik budowy w ogóle nie pomagał przy budowie. Kilka cytatów: „Płacę mu obecnie tylko i jedynie za wpisy w książce budowy”, „w moim wypadku to figurant któremu zapłaciłem o wiele za dużo„, „Mój w NICZYM mi nie pomógł. Był kilka razy na budowie. W zasadzie nie wiem po co.„, „Nasz kompletnie się nie sprawdził. Bezradny jak dziecko i do tego leń.„, „był na budowie tylko dwa razy (przed budową no i przed położeniem dachu). Resztę wymyślałem ja sam z wykonawcami.„.  A to właśnie współpraca z rzetelnym i zaufanym kierownikiem budowy jest kluczem do udanej budowy!

Żadnych znajomych i żadnej rodziny. Żadnego znajomego kierownika budowy i żadnego znajomego projektanta. „Nasz architekt (z rodziny) był fatalny, wszystkie jego pomysły były błędami lub „wydumkami”, które później trzeba było likwidować odpowiednimi aneksami. „, „Nie dałbym nic robić znajomym lub komuś z rodziny. Dałem do zrobienia 3 rzeczy i 2 są skopane.”. Poza tym żaden (!) z moich znajomych nie był zadowolony ze współpracy z kimś, kogo zna. Zwykle wykonawca uważał, że skoro się znają to nie musi aż tak bardzo się starać…

Umowy. Dużo osób nie podpisywało żadnych umów z wykonawcami (źle to się czasami kończyło) i przy drugim domu na pewno by tego dopilnowali. Cześć osób zwróciłaby uwagę na to, aby umowy były bardziej precyzyjne lub były sprawdzone przez prawnika. Na przykład pewna osoba miała umowę z wykonawcą stanu surowego, która nie obejmowała wybudowania tarasu i ganku.

Nie brać żadnej firmy w ciemno – nawet z polecenia.

Pilnowanie wykonawców. Namawiają na zmiany w projekcie – np. na zmniejszenie izolacji. Ale nie tylko:

Wykonawcę powinien pilnować kierownik, ale jeżeli na budowie pojawia się tylko raz na kilka tygodni to musimy tego dopilnować sami. Jeden z dosadniejszych komentarzy: „STAĆ z batem nad każdym wykonawcą i absolutnie im nie ufać! Wszystkiego pilnować, wszędzie zaglądać, o wszystko pytać, wszystko spisywać i fotografować!„. Nie wierzyć w „dobre pomysły” wykonawców (zwykle proponuję nie lepsze rozwiązanie dla nas, tylko łatwiejsze dla siebie). Więcej patrzenia na ręce lub sprawdzanie dokładnie wtedy, kiedy ich nie ma. Z „ciekawszych” błędów: Nie uwzględnili grubości podłogówki i przez to budujący ma 10 cm niższe pomieszczenia niż w projekcie i „przykrótkie” drzwi wejściowe. Inny błąd: „kropnęli” się o pustaka przez co cały parter jest za niski. Bywają krzywe ściany, krzywa podłoga, za niskie okna, złe wyznaczenie ścian działowych i wiele, wiele więcej. Sugestia to posiadanie poziomicy i miarki i sprawdzanie absolutnie wszystkiego włącznie z wysokością parapetów wewnętrznych: „od położenia pierwszej cegły wciąż sprawdzałam ich wysokość – coby nie były za nisko”

– Każdy wykonawca ma sprzątać po pracy i przed otrzymaniem wynagrodzenia. „Nigdy, powtarzam nigdy nie płaciłbym nawet na godzinę przed zakończeniem roboty.

– Rozliczałbym dokładniej zaliczki na materiały, których kupno wolałem zlecić wykonawcy.

– Umówiłbym się na zapłatę po skończonym stanie surowym, a nie w miarę postępu prac. „Stoimy już wiele tygodni, bo wykonawca nie ma czasu dokończyć stanu surowego otwartego – zostało tylko niecałe 15% do zapłaty”

(*) – Wziąłbym jedną ekipę do wykonania większości prac. Wtedy nie ma przestojów i zganiania winy na poprzedników.

(*) – Sporo osób miało takie przeboje z wykonawcami, że rozważaliby zatrudnienie inspektora nadzoru – oba komentarze skomentuję pod wpisem.

-Wylewki końcowe robić przez ekipę która ci zagwarantuje 2mm różnicy na 2m – zapisać to w umowie – płacić dopiero po 2 dniach po sprawdzeniu poziomów (dwumetrową poziomicą)

– Sporo komentarzy dotyczyło tego, że zatrudnieni wykonawcy nie byli specjalistami do prac do których ich zaangażowano. I tak murarze budowali więźbę, a tynkarze montowali gniazdka elektryczne. Kilka osób narzekało na to, że pewne rzeczy zlecili fachowcom od wszystkiego, a nie specjalistom (np. montaż drzwi wewnętrznym). „Do dachu wziąłbym specjalistów od dachu, a nie ekipę ogólnobudowlaną”.

 

O tym, w jaki sposób wybrać rzetelnych wykonawców najszybciej dowiesz się z mojej książki „Jak się wybudować i nie zwariować”. 

To jedyna książka na rynku, która pokaże ci, w jaki sposób odpowiednio przygotować się do budowy.

Zero informacji technicznych! Dzięki książce dowiesz się, w jaki sposób oszacować koszt budowy domu, wybrać projektanta i kierownika budowy oraz wykonawców do wszystkich prac. Dowiesz się, jak wybudować dom  bez zbędnego stresu.

Zapoznaj się z opisem książki oraz spisem treści.

Dostępne wydanie papierowe, ebook oraz audiobook!

OGRÓD

 

 • Zrobić system nawadniania ogrodu przed wszystkimi pracami ogrodowymi i sianiem trawy
 • Ułożyć siatkę na krety i nornice na cały trawnik (tu muszę się przyznać do wstydliwego błędu – otóż mam siatkę na całym trawniku, ale… za głęboko. I nornica wchodzi NAD siatkę przepięknie ryjąc po całym trawniku. 🙁 )
 • Na wierzchnią warstwę w ogrodzie dać o wiele żyźniejszą ziemię.
 • Dobrze kupić trawę w jednym sklepie na cały ogród. Przed posianiem wszystko wymieszać. Bez tego część ogrodu będzie jasnozielona, a część ciemnozielona.
 • Sadźcie wcześnie drzewa i krzewy. „Zacząłem je sadzić dopiero w następnym sezonie po rozpoczęciu budowy i posadziłem ich tylko kilkanaście. W następnym sezonie sadziłem kolejne itd, ale teraz z
  perspektywy tych kilku lat widzę, że gdybym od razu posadził 50 drzew i krzewów to moja działka wyglądałaby znacznie lepiej.”

 

PLAC BUDOWY

 • Udostępnić ekipie budowlanej tylko część działki, aby nie zadeptali całego terenu. Można ogrodzić teren jakąś taśmą lub po prostu powiedzieć, że tu się nie chodzi bo jest posiane i posadzone.
 • Wyznaczyć ekipie miejsce do wyrzucania śmieci oraz udostępnić dużo worków na śmieci.

 

PRACE ZIEMNE I FUNDAMENTY

 • Zrobić przeloty na wodę i kanalizację jeszcze na etapie fundamentów.
 • Dopilnować etapu fundamentów – łatwo o niedopatrzenie na tym etapie. Powtarza się tu problem z nierzetelnym kierownikiem budowy.
 • Jeżeli w projekcie jest kominek to powinien pobierać powietrze z zewnątrz domu – należy wyprowadzić kanał na etapie fundamentów (potem może być z tym kłopot).
 • Dopilnować uziomu fundamentów
 • Sprawdzić czy piach, którym zasypano fundamenty jest dobrze ubity. „powyższe spowodowały poważne osiadanie zasypu (20 cm) i całkowite zarwanie chudego betonu, podłogę trzeba było robić kolejny raz – dobrze, że działówek jeszcze nie postawili…„. To znowu powinien sprawdzić kierownik budowy, ale…
 • Przy piwnicy wykonać drenaż.
 • W miarę możliwości wyznaczyć nisko punkt zero (zalety: niski taras, niskie schody wejściowe, mniej piachu do zasypania fundamentów to mniejsze koszty budowy)

 

TARAS

 • Większość osób decyduje się na jego zadaszenie. Krytykowane są płytki, gresy i inne śliskie materiały. Najchętniej wybierane jest drewno.
 • Dopilnować, aby taras miał odpowiedni spadek.

 

STROP I DACH

 • Pamiętać o wykonaniu otworów na przewidziane instalacje.
 • Sprawdzić rozmiar schodów strychowych (zdarza się za mały otwór w projekcie)
 • Wyłaz na strych dobrej jakości i izolowany, a nie najtańszy lub montaż porządniejszych schodów, aby wchodzenie było mniej męczące.
 • Warto pomyśleć o podbitce już na etapie wykonywania więźby

 

DRZWI I OKNA

 • Opinie o oknach są przeróżne, ale komentarzem, który przewijał się najczęściej był: „Więcej okien fix (nieotwieralnych). Są tańsze.
 • Wybrać dobrą firmę, która będzie montować okna i drzwi. Bardzo łatwo o niestaranny montaż (mostki cieplne!)

 

HYDRAULIKA

 • Podłogówka. Bardzo dużo osób, które zrezygnowało z położenia podłogówki we wszystkich pomieszczeniach przy drugim domu położyłoby ją wszędzie.
 • Wyprowadzenie kranów z wodą na ogródek z kilku stron budynku, żeby nie latać z wężem. Dodatkowa rada ode mnie: dać jeden kran także z ciepłą wodą – przyda się do mycia rąk lub napełnienia baseniku dla dzieci.
 • Cyrkulacja. Tutaj jest sporo różnych opinii. Część osób następnym razem zadbałaby o cyrkulację i dała dodatkową rurkę do CWU tam, gdzie czeka się długo na wodę i inni wręcz przeciwnie – zrezygnowałaby z CWU z uwagi na koszty (poza tym jeżeli rurki będą w styropianie to ciepła woda długo utrzyma temperaturę).
 • Warto przemyśleć pisuar, jeżeli w domu mieszka więcej facetów.
 • Zrobić odpływ w garażu – przyda się do różnych rzeczy i do mycia psa. 🙂 Przyda się także kącik do umycia rąk. Dobrze też wstawić małą wannę.
 • Sporo osób zrezygnowałoby z grzejnika łazienkowego (zwykle jest nieużywany).

 

ELEKTRYKA

 • Trzeba dość wcześnie rozplanować układ pomieszczeń. Typowe błędy to gniazda elektryczne „poza zasięgiem” (za szafą, nad płytą indukcyjną itp.) lub umiejscowione w sposób uniemożliwiający wygodne korzystanie.
 • Warto dać nieco więcej gniazdek elektrycznych niż mniej. Proponuję „test odkurzacza” – czy będę mógł posprzątać w całym domu nie ciągnąc za sobą kilkumetrowego przewodu?
 • Wyprowadzić gniazda elektryczne na zewnątrz na każdą ścianę, a zwłaszcza na tarasie, żeby nie latać z kablami i przedłużaczami.
 • Zostawić kabel zasilający bramę wyjazdową po ułożeniu kostki
 • Część osób zapomniała o instalacji do anteny telewizyjnej, domofonu, rolet, wentylatorów, kamer i innych urządzeń.
 • Przycisk do bramy i furtki lub domofon powinien być w każdym pomieszczeniu z oknami na wjazd (alternatywą jest videofon)
 • Przemyśleć układ włączników światła, tak aby uniknąć sytuacji gdy trzeba przejść kawałek po ciemku, albo wracać się kilka metrów, żeby wyłączyć światło.
 • Źle umiejscowione oświetlenie. Efekt – oświetlenie zamiast być centralnie nad stołem wisi sobie gdzieś niesymetrycznie z boku.

SCHODY

 • Schody – uwaga na zbyt dużą wysokość stopni. Rada ode mnie: uwaga na to, aby stopnie były równe. Co ważne: stopnie mają być równe już po zakończeniu prac nad podłogami. W czasie budowy betonowych schodów pierwszy stopień zawsze musi być wyższy, a ostatni: niższy. Wszystko się wyrówna po położeniu podłóg. A same stopnie muszą być równiutkie – nawet 2 mm różnicy w końcu zacznie denerwować…

 

WYKOŃCZENIE

 • Przy zakupach zwracać nie tylko uwagę jak coś wygląda teraz, a jak będzie wyglądało za jakiś czas i jak będzie to trudno domyć. Krytykowane są: tanie listwy mdf, prysznic z brodzikiem, gres szkliwiony, białe fugi (strasznie szybko się brudzą i trzeba szorować szczoteczką). Unikać chropowatych powierzchni.
 • Dobrze zmierz, ile czego potrzebujesz. Ile metrów paneli, glazury, gresu? Nie ma co kupować na zapas bo zostanie spora nadwyżka – szkoda pieniędzy i miejsca na jej trzymanie. Jeżeli nie jesteś pewny ile czego potrzebujesz – upewnij się, że sklep przyjmie zwrot. Z drugiej strony dobrze zostawić kilka płytek, paneli, cokołów – kto wie, może przydadzą się za kilka lat?
 • Panele podłogowe. Zdania są podzielone. Część osób jest z nich zadowolona, a część nie. Najczęstsze uwagi dotyczą tego, że wydają głuchy dźwięk i źle wyglądają po kilku latach. Poza tym rozlana woda powoduje, że na panelach powstaje górka. Paneli można używać łącznie z ogrzewaniem podłogowym i nie znalazłem nikogo kto byłby z takiego rozwiązania niezadowolony.
 • Płyty karton – gips to zły pomysł. Pękają łączenia gdy dom osiada.
 • Zatrzask w drzwiach tarasowych i balkonowych
 • Krytykowane były także dwie umywalki. Wyglądają ładnie, ale jedna z nich jest praktycznie nieużywana.
 • Kolory podłóg. Zdania są mocno podzielone. Z jednej strony dużo osób narzeka na jasne podłogi i jasne fugi – ich utrzymanie w czystości to horror. Z drugiej strony wybór jasnych podłóg dla niektórych to był strzał w dziesiątkę – na ciemnych wszystko widać
 • Przy wentylacji mechanicznej zrobić jeden mały wyciąg z wnętrza szafki z koszem na śmieci i tam, gdzie stoją buty
 • Rolety elektryczne – bajka. Ręczne są uciążliwe, a sznurki mogą pęknąć.
 • (*) – tynki gipsowe – widać każde puknięcie
 • Malowanie. Niektóre osoby przeceniły swoje możliwości i za drugim razem daliby do pomalowania dom fachowcom.
 • Wanna z hydromasażem: nie ma czasu na jej używania, a poza tym jest hałaśliwa i trudno o czystość.
 • Super panele prysznicowe – jak wyżej. Zwykle używane tylko kilka razy po zakupie.
 • Za krótkie i za małe baterie umywalkowe – trudno umyć ręce i dzieci nie dosięgają.

Oczywiście uwag było o wiele więcej, ale wybrałem tyle te, które przewijały się najczęściej.

Co mnie zaskoczyło podczas przygotowywania tego opracowania? Bardzo mało osób przy drugim domu zamówiłoby projekt indywidualny. To ciekawe, szczególnie, że bardzo często krytykowane były różnego rodzaju błędy w projektach, których można by uniknąć dzięki współpracy z rzetelnym projektantem.

Dużo dyskusji toczyło się na temat czy budować kominek, piwnicę, poddasze użytkowe i tak dalej. Cóż, co człowiek to opinia. Dlatego tak ważne jest poznanie własnych oczekiwań.

Z kilkoma sugestiami nie do końca się zgadzam. Sporo komentarzy (głównie na forum muratora) dotyczyło tego, że drugi dom powinien być koniecznie ze ściany trójwarstwowej. I nie mam nic przeciwko temu gdyby nie to, że jako argument podawano popełnione błędy w budowie obecnego domu (w technologii dwuwarstwowej). Jeżeli ktoś ma nadzieję, że przy domu w technologii trójwarstwowej uda się uniknąć błędów to nie do końca ma rację: zły wykonawca może nieprawidłowo wybudować dom w jakiejkolwiek technologii. Lepiej przy następnym domu znaleźć lepszego (droższego?) wykonawcę niż dokładać kilkanaście tysięcy złotych na ściany.

Zapisz się do newslettera i pobierz kosztorys budowy oraz 2 poradniki.

Będę informował Cię o nowych publikacjach na blogu

Po zapisie otrzymasz kosztorys, poradnik dotyczący wyboru wykonawców do budowy domu oraz poradnik, który pomoże wybrać i kupić działkę budowlaną.

Mój komentarz do odpowiedzi z gwiazdką (*):

 

(*)Grubsze ocieplenie ze styropianu. Obecnie 10 cm a ja dałbym co najmniej 12-15cm.

Dobór materiału i ocieplenia na ściany powinien być obliczony do konkretnego projektu i lokalizacji budowy, a nie robiony na oko. Najprostszy przykład: różnica między styropianem 10 cm a 20 cm da znaczne większe oszczędności przy ogrzewaniu domu niż zmiana styropianu z 20 na 30 cm. Być może w tym konkretnym przypadku zmiana grubości styropianu na 12-15 cm okazałaby się dobrym pomysłem, ale takie rzeczy należy przewidzieć wcześniej. Z tego powodu wykonuje się OZC, o którym pisałem szerzej tutaj: koszty ogrzewania domu. Polecam przeczytanie tego artykułu, jeżeli nie masz pojęcia czym ogrzać swój dom.

 

(*) – Zamiast tradycyjnego fundamentu zrobiłbym płytę fundamentową z ogrzewaniem podłogowym

Wiele razy spotkałem się z podobnymi komentarzami i to rzeczywiście może być dobry pomysł. Koszt tak wykonanej płyty fundamentowej może być w podobnej cenie co tradycyjne ławy. Aby porównać wykonanie fundamentów w obu technologiach należy wziąć pod uwagę także całość podłogi, tylko wtedy takie porównanie będzie miało sens. Tym niemniej takie rzeczy także powinny być ustalone z projektantem (czy to podczas realizacji projektu indywidualnego czy to podczas adaptacji projektu). Nie zawsze płyta fundamentowa będzie uzasadniona. No i nigdy nie wolno nalegać namowom wykonawcy, tak jak w komentarzu niżej:

 

(*)Sporo osób miało takie przeboje z wykonawcami, że rozważaliby zatrudnienie inspektora nadzoru.

Inspektor nadzoru to dobry pomysł, ale mimo wszystko dość kosztowny. Poza tym moim zdaniem inspektor budowlany nie jest potrzebny w przypadku budowy domów jednorodzinnych. Rozważałbym zatrudnienie inspektora tylko wtedy kiedy:

 • Nie ma nas w kraju / na miejscu i nie możemy przypilnować budowy
 • Kierownik budowy jest po stronie wykonawcy.

Moim zdaniem w większości przypadków lepiej przeznaczyć pieniądze po prostu na dobrego kierownika budowy i rzetelnych wykonawców. O tym pisałem szerzej w artykule, w którym udzielam 25 rad dla budujących i oczywiście w mojej książce „Jak się wybudować i nie zwariować”

 

(*) – tynki gipsowe – każde puknięcie widać

I tak i nie. Są tynki na których widać każde puknięcie. Są też tynki gipsowe, które są na to odporne. Jeżeli zależy ci na tynkach gipsowych to starannie dobierz odpowiedni materiał (tynk tynkowi nie równy).

 

(*)Wziąłbym jedną ekipę do wykonania większości prac. Wtedy nie ma przestojów i zganiania winy na poprzedników.

Zgadzam się. To najwygodniejsze rozwiązanie. Dużo osób, które budowały się „system zleconym”, tzn. sami organizowali poszczególne ekipy, następnym razem nie popełniłyby tego błędu. Zawsze uważałem, że jeżeli ktoś nie ma czasu ani cierpliwości do budowania się w ten sposób powinien rozważyć zaangażowanie jednej lub dwóch ekip od wszystkiego.

Brak czasu oznacza, że nie będziesz sprawdzał rzetelności wykonawców i podejmiesz współpracę z kimś „z polecenia” (a to wcale nie musi oznaczać, że będzie dobrze, a już na pewno nie daje pewności, że uzyskasz dobrą cenę) lub po prostu z kimś, kto ma akurat wolny termin. Brak czasu oznacza, że nie będziesz szukał materiałów budowlanych w dobrej cenie tylko skorzystasz z oferty najbliższej hurtowni lub marketu budowlanego. Brak czasu oznacza, że na którymś etapie stracisz pieniądze czy to przez przeoczenie czy też podjęcie złych decyzji.

Z drugiej strony budowa systemem zleconym to bardzo duże oszczędności. Można ostrożnie przyjąć, że budowa domu za pomocą generalnego wykonawcy będzie droższa o kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale tak naprawdę oszacowanie kosztów bez poznania projektu, zestawienia materiałów oraz miejsca budowy jest po prostu niemożliwe.

 

I to tyle na dzisiaj 🙂 Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

Polecam także przeczytanie mojej książki, aby uniknąć wielu problemów podczas budowy. A jeżeli jesteś ciekawy, co się może stać, jeżeli nie będziesz staranny przy wyborze wykonawcy to przeczytaj moją historię o tym, jak sam nie stosowałem się do moich rad i jak źle na tym wyszedłem: Jak dałem się nabrać wykonawcy?

Ps Jeżeli masz czas, to przejrzyj dyskusję na forum muratora. Wątek na muratorze nazywa się „Co byś zmienił(a) budując jeszcze raz”

Ostrzegam, że cały wątek na forum muratora ma ponad 2000 postów 🙂

Ogólnie polecam forum budowlane muratora, a szczególnie dzienniki budowy.

 

AKTUALIZACJA 30.04.2021!

Jeżeli planujesz budowę domu, a jeszcze nie masz działki i nie masz pojęcia od czego zacząć to mam coś specjalnego! To ponad 10 godzinny kurs, w którym krok po kroku pokazuję, jak przygotować się do budowy i w jaki sposób bezpiecznie kupić działkę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.jaksiewybudowac.pl, a opinie dotyczące kursu i książki na stronie z referencjami.

„„Kurs był bardzo pomocny! Udało nam się kupić działkę w rekordowym czasie i oczywiście korzystaliśmy aktywnie przy zakupie z Twoich rad z kursu ? Dzięki wielkie za to, że w sposób bardzo strawny, przepleciony sytuacjami z życia wziętymi podzieliłeś się doświadczeniem i praktyczną wiedzą otwierającą oczy na wiele sytuacji, których żółtodziób nie jest w stanie przewidzieć! Teraz kolejny etap przed nami – mam nadzieję, że dzięki radom z Twojej książki uda nam się go przejść bez bólu i większych strat moralno – finansowych :D” – Joanna Wysocka

Pozdrawiam,

Sławek Zając

211 Udostępnień