Moja książka

Na blogu poruszam wiele tematów – piszę o tym, w jaki sposób wybrać projekt budowlany, jak załatwiać formalności i jak kupować materiały budowlane.

Ale jak zacząć? Jak wybrać wykonawcę? Jak policzyć koszty budowy domu? Jak zorganizować całą budowę? O tym piszę w mojej książce.

 

Zawartość książki

Moim zdaniem najważniejszy podczas budowy jest po prostu człowiek.
Jeżeli nawiążesz współpracę z dobrym architektem, doświadczonym kierownikiem budowy oraz rzetelnymi i uczciwymi wykonawcami to budowa pójdzie szybko, sprawnie i bez nadmiernego stresu.

Z książki dowiesz się, w jaki sposób wybrać odpowiedniego wykonawcę. Na co zwracać uwagę? Czy brać osoby z polecenia? Ostrzegam przed tym, aby nie brać wykonawców tylko dlatego, że mają wolne terminy lub niskie ceny.

Opisuję w jaki sposób wynegocjować z wykonawcą dobrą cenę. O stan portfela należy dbać już od samego początku, aby nie przepłać już od pierwszego etapu budowy. Koszt budowy domu wynosi kilkaset tysięcy złotych więc wydaje się, że 500 złotych w tę czy w tamtą stronę nie ma znaczenia, ale… 500 złotych tu, 1000 złotych tam i nagle na etapie wykończeniówki kończą się pieniądze. Dbaj o pieniądze i naucz się negocjować.

Jeżeli wybrałeś wykonawcę i ustaliłeś z nim dobrą cenę to koniecznie podpisz z nim umowę. I to właśnie o umowach jest trzeci rozdział mojej książki. Jestem zdruzgotany tym, jak mało inwestorów podpisuje umowy, a przecież brak umowy najbardziej pomaga wykonawcom. Bez niej mogą wmówić ci wszystko. Bez niej – w przypadku problemów – będziesz miał związane ręce. Dowiedz się dlaczego podpisywanie umów jest ważne, co powinna zawierać dobrze napisana umowa i jak skłonić wykonawcę do złożenia podpisu. Przeczytaj też jakie problemy spotkały osoby, które umów nie podpisały – lepiej uczyć się na błędach innych.


Czy wiesz, że każdy nabywca mojej książki otrzymuje pakiet umów z wykonawcami: kierownikiem budowy, wykonawcą stanu surowego, elektrykiem i hydraulikiem? Umowy są przesyłane w edytowalnym formacie DOC


A co dalej? Jeżeli wybrałeś rzetelnego wykonawcę, ustaliłeś z nim satysfakcjonującą cenę i podpisałeś z nim umowę to kusi, aby oddać wszystkie sprawy w jego ręce. Niezależnie jednak od tego z kim nawiązałeś współpracę – bądź czujny. Kontroluj prace i sprawdzaj czy są wykonywane zgodnie z ustaleniami. W jaki sposób? O tym piszę w rozdziale „Kontrola”.

W dalszej części książki opisuję, co zrobić w przypadku zauważenia błędów w trakcie wykonywania prac i po ich zakończeniu, w jaki sposób odbierać prace i podkreślam, że każda praca ma być wykonana w 100% przed otrzymaniem zapłaty.

Sporo miejsca poświęcam sprawom życiowym i pokazuję, że prawie każda osoba rozpoczynająca budowę miała sporo obaw i wątpliwości. Budowa domu to długi proces, załatwiamy mnóstwo spraw, podejmujemy tysiące decyzji więc nic dziwnego, że podczas współpracy z doświadczonymi wykonawcami czujemy się nieco onieśmieleni, a im dłużej trwa budowa – najzwyczajniej w świecie zmęczeni. Niestety nieuczciwi wykonawcy zdarzają się w każdej branży i potrafią wykorzystać małe doświadczenie inwestora. W rozdziale „Trochę o życiu” pokazuję, w jaki sposób trzymać się zasad i być konsekwentnym podczas całej budowy.

O samej współpracy z wykonawcami – o tym, w jaki sposób wybrać wykonawcę, ustalić z nim dobrą cenę, w jaki sposób podpisać umowę, kontrolować pracę, aż do rozliczenia – poświęciłem ponad połowę mojej książki.

Ale to nie wszystko!

Piszę też o tym:

w jaki sposób znaleźć dobrą działkę budowlaną i wynegocjować za nią dobrą cenę.

w jaki sposób przygotować się do budowy. Uważam, że to znajomość kosztów budowy domu i swojego budżetu pozwala podejmowanie świadomych decyzji już przy wyborze projektu budowlanego oraz podczas budowy. Pokazuję, w jaki sposób podejmować właściwe decyzje, w taki sposób, aby po prostu starczyło pieniędzy aż do przeprowadzki 🙂 Ostrzegam przed szacowaniem kosztów „na oko” – wybudowanie domu o powierzchni 150 m2 może kosztować zarówno 300000 złotych, jak i 600000 złotych bo wszystko zależy od projektu, sposobu budowy, technologii czy lokalizacji. Pokazuję, w jaki sposób policzyłem koszty wybudowania mojego domu. Podzieliłem budowę domu na kilka etapów (stan surowy otwarty, zamknięty, instalacje, wykończenie do stanu „deweloperskiego”, przygotowanie elewacji, wykończenie „pod klucz”, przygotowanie terenu) i przystąpiłem do szacowania kosztów każdego z nich. Dzięki temu jeszcze przed wejściem pierwszej ekipy wiedziałem, ile dokładnie potrzebujemy pieniędzy aż do przeprowadzki (włącznie z meblami, kostką brukową, przygotowaniem trawnika itp.)… pomyliłem się tylko o 10000 złotych. Uważam, że to świetny wynik.

– w jaki sposób podejść do harmonogramu prac, opisuję jak ważny jest kierownik budowy oraz udzielam wielu przydatnych rad. Na przykład proponuję, aby posadzić rośliny i drzewa nawet przed rozpoczęciem prac budowlanych. Po zakończeniu budowy będziesz żałował, że nie wziąłeś się za to wcześniej 😉

Cała książka jest okraszona wieloma anegdotami, a całość czyta się lekko i przyjjemnie.

KSIĄŻKA – Wydanie papierowe. Kolor. 154 strony. Format B5 (250 x 176 mm). 49 złotych + koszt przesyłki priorytetowej (9 zł)

PAKIET MOBILNY.39 złotych.

– e-book (format mobi oraz epub),
– audiobook (3,5 godziny)

PAKIET – KSIĄŻKA, EBOOK, AUDIOBOOK69 złotych + koszt przesyłki (9 zł).

– wydanie papierowe (154 kolorowe strony),
– e-book (format mobi oraz epub),
– audiobook (3,5 godziny).

Materiały elektroniczne są przesyłane od razu po opłaceniu zamówienia, wydanie papierowe wysyłam pocztą priorytetową w ciągu 24 godzin od opłaceniu zamówienia. Możliwość odbioru osobistego w Warszawie (ul. Świętokrzyska 20) – proszę o kontakt.

Poniżej referencje.

..ale przyznaję, że najmilsze komentarze pochodzą od osób, które napisały, że przeczytały książkę dwa razy i zamierzają ją przeczytać trzeci raz. Trudno o lepszy komplement 🙂 Bo moja książka, pomimo tego, że jest o budowie domu, to jest dość osobista – opisuję moje doświadczenia, moje początki i moje problemy z wykonawcami. Słowem – opisałem w niej 12 lat mojego doświadczenia jako przedsiębiorcy i – przede wszystkim – człowieka.

Jeżeli więc słyszałeś podobne historie:

»» O glazurniku, który krzywo ułożył płytki. Obiecał, że wszystko poprawi, ale przez dwa tygodnie nie odbierał telefonu.
»» O ekipie, która miała zacząć robotę miesiąc wcześniej, ale ciągle nie ma na to czasu.
»» O tynkarzu, który wziął więcej pieniędzy niż to było umówione. Tłumaczył, że ściany były krzywe i przez to miał więcej roboty.

I chciałbyś uniknąć podobnych problemów przy budowie swojego domu, to moja książka ci w tym pomoże.

Do każdej książki (zarówno papierowej, jak i w wersji elektronicznej) przesyłam pakiet umów z wykonawcami: kierownikiem budowy, wykonawcą stanu surowego, elektrykiem i hydraulikiem. Umowy są przesyłane w edytowalnym formacie DOC. Wszystkie umowy są napisane prostym językiem i opatrzone moim komentarzem.

Zapoznaj się ze spisem treści i obszernym fragmentem książki (PDF)

Posłuchaj audiobooka (jeden rozdział)

Pozdrawiam,

Sławek Zając

slawomir.zajac@poradnik-budowlany.com