Działka budowlana [wideo]

Działka budowlana – zapis szkolenia.

Zapraszam do obejrzenia mojego szkolenia o wyborze wymarzonej działki budowlanej. Szkolenie odbyło się kilka miesięcy temu, ale zupełnie zapomniałem o tym, aby umieścić je na blogu 🙂

O czym opowiadam podczas szkolenia?

– O tym, jak ważny jest wybór miejsca, w którym chcemy żyć. Lokalizacja jest najważniejsza!
– Zwróć większą uwagę na czas dojazdu do pracy, szkoły, sklepów, a mniejszą na odległości. Odległość nie ma większego znaczenia, jeżeli cały czas stoisz w korku.
– Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) i Warunki Zabudowy (tak zwana „wuzetka”). Co to jest i dlaczego przed wyborem działki musisz chociaż mniej więcej wiedzieć, jaki jest twój wymarzony dom?
Media. Jakie są koszty uzbrojenia?
Kształt działki. Strony świata. Jaki kształt jest najbardziej pożądany?
Sąsiedztwo. Uważaj na nieprzyjemne zapachy i hałasy. Porozmawiaj z sąsiadami.
– Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki? Sprawdź czy jest dostęp do drogi publicznej. To, że jakoś dojechałeś na działkę nie ma znaczenia: być może przejechałeś przez grunty należące do innych osób? Uważaj na wysokie wody gruntowe. Wymagaj wykonania badań geologicznych.
Nie wierz sprzedającemu na słowo. Sprawdź księgę wieczystą, odwiedz wszystkie urzędy i wszystko dokładnie zweryfikuj. To, czego nie ma na piśmie, nie ma znaczenia.
– Jak znaleźć wymarzoną działkę budowlaną? Od czego zacząć poszukiwania? Internet nie jest najlepszym źródłem informacji. Proponuję przejechać się po okolicy.
– Czy korzystać z usług pośrednika? Dobry pośrednik to skarb, ale trudno takiego znaleźć. Większość niewiele wie o nieruchomościach, które sprzedają.
– Zakup działki budowlanej – negocjacje. Jak uzyskać dobrą cenę za działkę?
– Odpowiadam na pytania uczestników.

Zapraszam do oglądania.

Po ponownym obejrzeniu mojego szkolenia wydaje mi się, że nie dość dokładnie podkreśliłem, jak ważne jest wykonanie badań geologicznych. Skoncentrowałem się na wilgoci i wodach gruntowych, ale to nie wszystko. Dzięki badaniom upewnimy się, jakie warstwy gruntów znajdują się na działce i upewnimy się, że jest możliwe posadowienie budynku bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Może się zdarzyć, że na danym terenie będzie niepewne podłoże, a wymiana gruntu może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Może się także okazać, że dobra, solidna ziemia jest tylko na 2 metry, a poniżej niej jest np. torf. Inny przykład: mój przyjaciel znalazł śliczną działkę. Jaka była jej wada? Poprzedni właściciel przez lata wybierał dobrą ziemię (na dobry metr w głąb), a potem nawiózł byle co, aby tylko na oko wyglądało, że wszystko z działką jest ok. Z tego powodu nie warto ufać temu, że na sąsiednich terenach wszyscy się pobudowali bez problemów. Dzięki badaniom unikniemy po prostu wielu problemów i niespodzianek przy budowie domu.

A w ramach poszerzenia wiedzy zachęcam do przeczytania dwóch artykułów na temat wyboru działki:
Działka budowlana – na co zwrócić uwagę?

Oraz jak wynegocjować za działkę dobrą cenę: działka budowlana – negocjacje

Przy okazji zapraszam na mojego fanpage`a. Czasami umieszczam na nim różne miniartykuły. Kilka dni temu napisałem o mojej rozmowie z operatorem koparki, który opowiedział o przeróżnych przekrętach. W skrócie: patrzcie jak sprawnie działa operator. Bardzo powolna praca, mnóstwo przerw, nakładanie na łychę tylko połowy ziemi to przykry standard. Efekt: zamiast za 3 godziny pracy płacimy za 5.

Nie ma cię na budowie, a chcesz mieć pewność, że płacisz za rzeczywiście wykonaną pracę? Zainstaluj kamerę albo poproś sąsiada, aby zerkał co się dzieje. Możesz niby sprawdzić motogodziny, ale nieuczciwy operator podniesie tylne koła, włączy silnik i pójdzie rozmawiać z kumplem, a motogodziny będą ładnie leciały. „Cóż, paliwo drogie i trzeba sobie radzić” – pomyślał zapewne.

Zapraszam: mój fanpage.

Sławomir Zając

Chcesz wybudować dom i potrzebujesz pomocy?

Zostaw komentarz lub napisz: slawomir.zajac@poradnik-budowlany.com

6 Komentarze

 1. Ciekaw jestem jak oszacować koszty mediów. Pytałem się np. hydraulika ale bez planu gdzie ma stać dom to on nie będzie wróżył z fusów. Działka nie jest jeszcze moja.

  1. Olał Cię bo wiedział, że działka nie jest Twoja i nie będzie tracił czasu na wycenę bo i tak nie wiadomo czy z jego usług skorzystasz tam a hydraulicy mają roboty od rana do wieczora

  2. Wybacz, że odpowiadam dopiero teraz, ale nie zauważyłem wcześniej Twojego komentarza.

   Są dwie sprawy:

   1. Koszt podłączenia mediów. Jeżeli działka nie jest uzbrojona to o kosztach najszybciej dowiesz się w zakładzie energetycznym, wodociągowym itp. Na cenę ma wiele czynników: odległości działki od sieci, liczba sąsiednich domów, które chcą się podłączyć do sieci itp.

   2. Piszesz jednak o hydrauliku i o umiejscowieniu domu na działce. Czy wybrana przez Ciebie działka jest więc uzbrojona? Szczerze mówiąc trochę nie rozumiem pytania.

 2. Cześć, świetny webinar. Dzięki wielkie.
  Mam konkretne pytanie bardziej dotyczące już wykorzystania działki do wzięcia kredytu na budowę domu.
  Załóżmy sytuację, że kupuję na kredyt działkę za 100tys. z wkładem własnym 20%, czyli 20tys.
  Miesiąc, dwa później występuję o kredyt na budowę domu. Czy te 20tys, które mam już w działce mogę wykorzystać jako część wkładu własnego? Ewentualnie 20% od kwoty spłaty kredytu za działkę? Jak to wygląda?

  1. Cześć,

   szczerze mówiąc nie jestem pewny odpowiedzi. Na Twoje pytanie odpowie dzisiaj Michał, doradca kredytowy, dzięki któremu uzyskałem swój kredyt. Poprosiłem go o wparcie 🙂

  2. Cześć Krzysztof,

   Kredyt na działkę powinien być odpowiednio zorganizowany. Najlepiej kierować się do banku ,gdzie masz prowizję na start oraz za wcześniejszą spłatę 0%. Po organizacji całej dokumentacji do budowy domu, robisz research rynku i ewentualnie przenosisz kredyt dobierając środki na budowę domu. Różnica o której napisałeś, będzie traktowana jako wkład własny poza nielicznymi przypadkami (Bank Pocztowy).
   Jeśli jesteś zainteresowany specyfiką kredytów na zakup działki i budowy domu mogę polecić wpisy na moim blogu.
   https://blogkredytowy.pl/2014/02/kredyt-na-budowe-domu/
   https://blogkredytowy.pl/2015/01/jak-uzyskac-kredyt-hipoteczny-na-dzialke/
   Pozdrawiam
   Michał Dawidowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *