Działka budowlana [wideo]

Działka budowlana – zapis szkolenia.

Zapraszam do obejrzenia mojego szkolenia o wyborze wymarzonej działki budowlanej. Szkolenie odbyło się kilka miesięcy temu, ale zupełnie zapomniałem o tym, aby umieścić je na blogu 🙂

O czym opowiadam podczas szkolenia?

– O tym, jak ważny jest wybór miejsca, w którym chcemy żyć. Lokalizacja jest najważniejsza!
– Zwróć większą uwagę na czas dojazdu do pracy, szkoły, sklepów, a mniejszą na odległości. Odległość nie ma większego znaczenia, jeżeli cały czas stoisz w korku.
– Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) i Warunki Zabudowy (tak zwana „wuzetka”). Co to jest i dlaczego przed wyborem działki musisz chociaż mniej więcej wiedzieć, jaki jest twój wymarzony dom?
Media. Jakie są koszty uzbrojenia?
Kształt działki. Strony świata. Jaki kształt jest najbardziej pożądany?
Sąsiedztwo. Uważaj na nieprzyjemne zapachy i hałasy. Porozmawiaj z sąsiadami.
– Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki? Sprawdź czy jest dostęp do drogi publicznej. To, że jakoś dojechałeś na działkę nie ma znaczenia: być może przejechałeś przez grunty należące do innych osób? Uważaj na wysokie wody gruntowe. Wymagaj wykonania badań geologicznych.
Nie wierz sprzedającemu na słowo. Sprawdź księgę wieczystą, odwiedz wszystkie urzędy i wszystko dokładnie zweryfikuj. To, czego nie ma na piśmie, nie ma znaczenia.
– Jak znaleźć wymarzoną działkę budowlaną? Od czego zacząć poszukiwania? Internet nie jest najlepszym źródłem informacji. Proponuję przejechać się po okolicy.
– Czy korzystać z usług pośrednika? Dobry pośrednik to skarb, ale trudno takiego znaleźć. Większość niewiele wie o nieruchomościach, które sprzedają.
– Zakup działki budowlanej – negocjacje. Jak uzyskać dobrą cenę za działkę?
– Odpowiadam na pytania uczestników.

Zapraszam do oglądania.

Po ponownym obejrzeniu mojego szkolenia wydaje mi się, że nie dość dokładnie podkreśliłem, jak ważne jest wykonanie badań geologicznych. Skoncentrowałem się na wilgoci i wodach gruntowych, ale to nie wszystko. Dzięki badaniom upewnimy się, jakie warstwy gruntów znajdują się na działce i upewnimy się, że jest możliwe posadowienie budynku bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Może się zdarzyć, że na danym terenie będzie niepewne podłoże, a wymiana gruntu może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Może się także okazać, że dobra, solidna ziemia jest tylko na 2 metry, a poniżej niej jest np. torf. Inny przykład: mój przyjaciel znalazł śliczną działkę. Jaka była jej wada? Poprzedni właściciel przez lata wybierał dobrą ziemię (na dobry metr w głąb), a potem nawiózł byle co, aby tylko na oko wyglądało, że wszystko z działką jest ok. Z tego powodu nie warto ufać temu, że na sąsiednich terenach wszyscy się pobudowali bez problemów. Dzięki badaniom unikniemy po prostu wielu problemów i niespodzianek przy budowie domu.

A w ramach poszerzenia wiedzy zachęcam do przeczytania dwóch artykułów na temat wyboru działki:
Działka budowlana – na co zwrócić uwagę?

Oraz jak wynegocjować za działkę dobrą cenę: działka budowlana – negocjacje

Przy okazji zapraszam na mojego fanpage`a. Czasami umieszczam na nim różne miniartykuły. Kilka dni temu napisałem o mojej rozmowie z operatorem koparki, który opowiedział o przeróżnych przekrętach. W skrócie: patrzcie jak sprawnie działa operator. Bardzo powolna praca, mnóstwo przerw, nakładanie na łychę tylko połowy ziemi to przykry standard. Efekt: zamiast za 3 godziny pracy płacimy za 5.

Nie ma cię na budowie, a chcesz mieć pewność, że płacisz za rzeczywiście wykonaną pracę? Zainstaluj kamerę albo poproś sąsiada, aby zerkał co się dzieje. Możesz niby sprawdzić motogodziny, ale nieuczciwy operator podniesie tylne koła, włączy silnik i pójdzie rozmawiać z kumplem, a motogodziny będą ładnie leciały. „Cóż, paliwo drogie i trzeba sobie radzić” – pomyślał zapewne.

Zapraszam: mój fanpage.

Sławomir Zając

Chcesz wybudować dom i potrzebujesz pomocy?

Zostaw komentarz lub napisz: slawomir.zajac@poradnik-budowlany.com

Komantarzy

  1. Ciekaw jestem jak oszacować koszty mediów. Pytałem się np. hydraulika ale bez planu gdzie ma stać dom to on nie będzie wróżył z fusów. Działka nie jest jeszcze moja.

    1. Olał Cię bo wiedział, że działka nie jest Twoja i nie będzie tracił czasu na wycenę bo i tak nie wiadomo czy z jego usług skorzystasz tam a hydraulicy mają roboty od rana do wieczora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *