51 Udostępnień

Czym ogrzać dom?

Gruntowa pompa ciepła, maty grzejne, promienniki na podczerwień, ekogroszek, pellet, gaz, ogrzewanie nadmuchowe, pompa ciepła powietrze-woda, kable grzejne, kocioł grzewczy… Mamy aż za dużo możliwości ogrzania domu i stąd problem z podjęciem odpowiedniej decyzji.

Wątpliwości nie dotyczą wyłącznie źródła ogrzewania. Czy warto sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu? Czy budować kominek?

Zwykle po zadaniu takich pytań piszę „co zależy od Twoich oczekiwań i potrzeb” 🙂 Aby jednak nieco pomóc, postanowiłem opisać czym bym ogrzał swój dom, gdybym się budował 2 raz.

Poniżej przeczytasz moją subiektywną opinię, z którą oczywiście nie musisz się zgadzać. Mam jednak nadzieję, że mój punkt widzenia pomoże podjąć dobrą decyzję:

  • Zrezygnowałbym z ogrzewania domu grzejnikami.
  • Odrzuciłbym rozwiązania, których nie miałem okazji przetestować. Ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne) jest sprawdzonym systemem i zapewnia wysoki komfort. Nie potrzebuję ogrzewania podtynkowego, sufitowego lub nadmuchowego i nie muszę sprawdzać innych systemów.
  • Nie potrzebuję awaryjnego źródła ogrzewania. W przypadku jakiejkolwiek awarii lub braku zasilania zakumulowane ciepło w domu pozwoli na utrzymanie temperatury jeszcze przez kilka godzin. Jeżeli na zewnątrz będzie mróz, a w domu będzie niska temperatura, to pojedziemy do hotelu. Koszt noclegu to na przykład ułamek kosztu wybudowania i wykończenia kominka.
  • Odrzuciłbym ogrzewanie na ekogroszek lub pellet. Koszt wybudowania kotłowni oraz komina spalinowego jest dość wysoki, a przy 2 domu zależałoby mi na ogrzewaniu bezobsługowym.
  • Rozważałbym ogrzewanie gazem, gdyby koszt podłączenia gazu był względnie niski. Nie ogrzewałbym domu gazem z butli: za wysoki koszt gazu.
  • Przy braku gazu rozważałbym pompę ciepła powietrze woda + ogrzewanie podłogowe.
  • Odrzuciłbym ogrzewanie gruntową pompą ciepła. Przy dobrze zaizolowanym domu o powierzchni ogrzewanej do 150 m2 wystarczy znacznie tańsza pompa ciepła powietrze-woda.
  • Rozważyłbym ogrzewanie domu kablami grzejnymi zatopionymi w wylewce. Warunek: bardzo dobrze zaizolowany i wykonany budynek.
  • Ponownie założyłbym instalację fotowoltaiczną, aby ograniczyć koszty eksploatacyjne.

I tak to wygląda. Z mojego punktu widzenia wybór sposobu ogrzewania jest… prosty. To jednak wynika z moich oczekiwań i potrzeb. Przykładowo: przez 8 lat mieszkania w domu nie miałem potrzeby zmiany temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

Jeżeli zastanawiasz się nad odpowiednim źródłem ogrzewania, to zachęcam do tego, abyś na początku zapoznał się z moim artykułem, w którym szczegółowo omawiam ten temat. W podcaście siłą rzeczy pewne rzeczy muszę omawiać skrótowo.

 

Uwaga. Podcast jest dostępny także w iTunes i Spotify. A tu RSS.

 

Transkrypcja

Dzień dobry, Sławek Zając, podcast Jak Się Wybudować, w którym udzielam wielu praktycznych wskazówek osobom, które marzą o budowie własnego domu. Dzisiaj będzie o tym, czym ogrzać dom. Pompa ciepła, eko groszek, ogrzewanie elektryczne, gazowe, możliwości jest wiele. Zapraszam do słuchania.

Rozpoczynam pracę nad drugim kursem

Zanim zaczniemy, małe ogłoszenie, ponieważ zaczynam tworzyć mój drugi kurs dla osób, które już mają działkę i chcą dowiedzieć się absolutnie wszystkiego przed budową swojego domu.

I w kursie będę poruszał tematy związane z kosztami budowy, ogrzewaniem, wentylacją, materiałami budowlanymi, kredytem, wyborem wykonawców. No bardzo dużo informacji, więc daję znać, że przez pewien czas będę trochę mniej się udzielał i w podcastach, i na blogu, bo chcę się po prostu zająć tym kursem i go jak najszybciej skończyć. No i tak sobie myślę, że pewnie znowu się oszukam, ponieważ nagrałem już pierwszy kurs, który znajdziesz na stronie jaksiewybudowac.pl, w którym pokazuję, jak wybrać działkę pod budowę wymarzonego domu, jak ją bezpiecznie kupić i przygotowuję do budowy, czyli pokazuję, co jest najważniejsze, jeżeli chodzi o przygotowania. No i przed nagrywaniem pierwszego kursu myślałem, że cała zabawa zajmie mi, no niewiele czasu, a cały kurs będzie trwał około trzech, no niech będzie nawet czterech godzin, no ale okazało się, że jak zacząłem nagrywać, to tematów do poruszenia było tak dużo, że cały kurs trwa ponad dziesięć godzin, a jego realizacja zajęła, no niestety pół roku dłużej niż myślałem. Drugi kurs też mi się wydawało, że będzie w miarę szybki do zrobienia, ale jak zacząłem sobie rozpisywać tematy, które chcę poruszyć, no to nagle się okazało, że tych tematów mam prawie trzydzieści, ponieważ pytań, wątpliwości, obaw, które ma każdy z was, dotyczących budowy domu jest mnóstwo. No i postanowiłem każdą z obaw rozwiać podczas mojego kursu. Tak więc niedługo, mam nadzieję, będą kolejne informacje, no ale mówię o tym, że będzie fajnie, ale też z jednej strony będę trochę mniej się przez pewien czasu udzielał.

Dzisiaj chcę opowiedzieć o kosztach ogrzewania troszeczkę, o tym, jakie ogrzewanie wybrać, ponieważ jest to temat, który nurtuje bardzo wiele osób. Możliwości jest bardzo dużo, można od tego zwariować, a ja jestem od tego, aby pokazać wam, że można wybudować dom i przy tym nie zwariować. 🙂

Nie zacznę jednak od opisywania każdej z technologii, ale skoncentruję się na tym, co jest najważniejsze, czyli to, czego Ty oczekujesz od swojego domu.

Czego oczekujesz od swojego domu?

Jak będziesz wiedział, czego oczekujesz od swojego domu, to będzie łatwiej dopasować odpowiednie źródło ciepła. No i przede wszystkim, no ogrzewamy się po to, aby było w domu ciepło, tylko pytanie jest, w jaki sposób to ciepło dostarczyć do domu. Kiedyś, jak u moich dziadków, ogrzewało się wielki piec kaflowy drewnem, ten piec ogrzewał cały dom, miało to oczywiście swój urok, ale jakoś sobie nie wyobrażam tego, aby ktoś codziennie rozpalał drewnem w takim piecu kaflowym. Mamy oczywiście inne rozwiązania, takie jak podstawowe, czyli grzejniki.

Grzejniki czy podłogówka?

Ogrzewanie grzejnikami jest bardzo często spotykane oczywiście w mieszkaniach, w domach moim zdaniem już się od tego odchodzi z tego powodu, że po pierwsze grzejnik, który jest umieszczony pod oknem, powoduje to, że jest ta strata ciepła większa niż gdyby to źródło ciepła było w innym miejscu. Po drugie grzejnik w jednym miejscu powoduje, że przy samym grzejniku jest cieplej, a z drugiej strony pokoju jest zimniej, w związku z tym jest nierówny rozkład temperatur. Czy mówię, że grzejniki są złe? Nie, oczywiście, że nie. Ludzie przecież przez dziesięciolecia używają grzejników, ale zwracam uwagę na to, że są lepsze, nowocześniejsze pomysły na ogrzewanie Twojego domu. Pomysły, które może nawet trochę są droższe w budowie, ale powodują to, że jest bardziej komfortowe mieszkanie w Twoim domu i nawet może oznaczać to, że koszty ogrzewania późniejszego będą niższe. Jednak straty ciepła przez grzejnik są trochę wyższe.

Grzejniki bym rozważał prawdopodobnie tylko wtedy, kiedy bym miał może ogrzewanie na ekogroszek, może na pelet. Z tego powodu, że tego typu ogrzewanie generuje dużą temperaturę. Piec się nagrzewa do wysokich temperatur i wysyła wodę rurami do grzejnika właśnie o wysokiej temperaturze. I to jakoś się tam oczywiście sprawdza, natomiast jeżelibyśmy mieli na przykład ogrzewanie pompą ciepła, no to grzejniki w ogóle nie pasują.

Chodzi o to, że pompa ciepła to jest ogrzewanie niskotemperaturowe, ono ogrzewa wodę do niższych temperatur, w związku z tym podgrzewanie wody do na przykład pięćdziesięciu stopni na grzejnikach pompą ciepła jest nieopłacalne, nieekonomiczne, w związku z tym takie rozwiązanie bym w ogóle odrzucił. Najczęściej stosowanym ogrzewaniem w domach jednorodzinnych jest wodne ogrzewanie podłogowe. Ja mam takie i ja je sobie chwalę.

Po pierwsze cała podłoga jest równomiernie ogrzewana, więc jest to korzystne, a po drugie podłoga jest ciepła, może nawet nie tyle ciepła, co nie jest zimna.

To jest świetna sprawa.

Doceniłem to szczególnie wtedy, kiedy wziąłem pierwszy prysznic w sezonie zimnym, w sezonie grzewczym, ponieważ wyjście z prysznica na taką właśnie ciepłą podłogę w łazience super sprawa, nie wiem, jakoś się nie mogę nacieszyć do tej pory, bardzo mi się to podoba. A po drugie, jak urodziła się Agatka, moja pierwsza córka, no to ona bawiła się na właśnie takiej całkiem przyjemnej podłodze przez cały czas i to było, i jest bardzo fajne.

Ogrzewanie podłogowe – mity

Są pewne mity związane z ogrzewaniem podłogowym, takie jak to, że kurz się unosi, że jest brudno, że jest jakiś problem z tym kurzem, a nie jest tak, po prostu trzeba utrzymywać w domu czystość. To nie jest tak, że jak masz ogrzewanie podłogowe, to ten kurz fruwa nie wiadomo gdzie. Po prostu trzeba o podłogę dbać, ale o podłogę trzeba dbać zawsze.

Poza tym teraz są fajne rozwiązania. Kupiłem sobie w zeszłym roku taki odkurzacz, takiego robota właściwie, który włącza się raz na jakiś czas i cały dom mi przejeżdża. I tak naprawdę z podłogą nie ma żadnego problemu.

Drugim mitem jest to, że nogi puchną. To jest mit, w który uwierzyłem niestety. Ktoś mnie do tego jakoś bardzo mocno przekonywał, przez co zrobiłem błąd podczas budowy mojego domu, nie mam ogrzewania podłogowego w sypialni. Jakoś się, nie wiem,  obawiałem tego sposobu ogrzewania w sypialni. To był błąd. Nie ma naprawdę żadnego problemu, możesz mieć ogrzewanie podłogowe w całym domu i będzie po prostu przyjemnie i komfortowo. A ja teraz, jak wstaję na przykład rankiem z łóżka i chcę iść do łazienki, no to muszę ten kawałek po sypialni przejść właśnie po chłodnej podłodze, więc no średnio mi to się podoba, no ale przy drugim domu, jak to mówię, będzie lepiej.

Inne możliwości ogrzewania domu

Kolejnym rozwiązaniem jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Możesz mieć na przykład kable grzejne w wylewce. O szczegółach technicznych później, natomiast efekt jest bardzo podobny jak przy wodnym ogrzewaniu podłogowym, czyli Twoja podłoga jest po prostu ciepła, jest komfortowo. Kolejnym sposobem na ogrzanie domu jest dostarczanie ciepłego powietrza przez kanały nawiewne. Czy to rozwiązanie jest dobre? Powinno być tańsze od innych rozwiązań. Rozkład temperaturowy w pomieszczeniach jest na pewno trochę gorszy niż na przykład przy ogrzewaniu podłogowym, natomiast to, czy takie ogrzewanie jest dla Ciebie, czy też nie, nie powiem Ci. Najlepiej, jeżeli zastanawiasz się nad takim typem ogrzewania, odwiedzić znajomego, kogoś z rodziny, który ogrzewa się takim sposobem i naocznie przekonać się, czy to jest dla Ciebie. Najlepiej w takim domu nawet pomieszkać kilka dni i zobaczyć, czy wszystko jest w porządku. To zresztą jest dobra rzecz, takie odwiedziny u znajomych pomagają podjąć wiele decyzji na każdym etapie budowy. Ja twierdzę, że przy budowie domu trzeba podjąć tysiące decyzji.

Tych różnych pomysłów, rozwiązań jest cała masa. I ja podjąłem taką decyzję na samym początku, że nie rozważam za bardzo rzeczy, których nie mogę dotknąć, nie mam z nimi kontaktu, więc skoro nie mam, to się nimi nie zajmuję. Ogrzewanie powietrzem dla mnie było odrzucone na samym początku, ponieważ nikt wśród moich znajomych tego nie miał, więc nie mogłem zobaczyć, jak to wygląda, a bardzo spodobało mi się ogrzewanie podłogowe, więc dzięki temu ułatwiłem sobie trochę życie.

Podobnie jest na przykład z ogrzewaniem sufitowym czy też ściennym, być może już widziałeś różne reklamy różnych firm, które proponują ogrzewanie na podczerwień albo jakieś ogrzewanie podtynkowe. Nie powiem dużo na ten temat, ponieważ ja w takim domu nie mieszkam, być może jest to super rozwiązanie i ktoś jest z tego super zadowolony, jak najbardziej tak.

Trzeba wziąć pod uwagę to, że marketing dotyczący innych technologii jest dosyć agresywny, więc, no tak jak przy ogrzewaniu powietrzem, należy znaleźć dom ogrzewany danym sposobem i w nim najlepiej pomieszkać kilka dni. W moich podcastach staram się być bardzo obiektywny, ale teraz wyrażę swoje bardzo subiektywne zdanie, a mianowicie ono jest takie, że ogrzewanie podłogowe jest moim zdaniem optymalne. To, czy to będzie wodne ogrzewanie, czy elektryczne, to jeszcze do tego dojdziemy, ale to jest po prostu rozwiązanie, które jest korzystne. Równomiernie ogrzewamy podłogę, rozkład temperatury jest optymalny, to oznacza, że przy ziemi jest trochę cieplej niż na wysokości głowy, więc jest po prostu tak jak być powinno, a wszystkie inne możliwości są mniej korzystne dla człowieka. Przykładowo ogrzewanie sufitowe, jakiekolwiek by nie było, grzeje od góry na dół. Spotkałem się z reklamami, że to jest super ogrzewanie, jak masz na górze ogrzewanie, ponieważ ogrzewa najpierw podłogę, a potem ta ogrzewana podłoga oddaje ciepło ku górze, ale jeżeli jesteś w pomieszczeniu, w którym jest ogrzewanie sufitowe, no to najpierw co jest ogrzewane, Twoja głowa. Więc jest to rozkład temperatur nieoptymalny dla człowieka.

Ogrzewanie ścienne czy jakieś promienniki podczerwieni także nie są moim zdaniem, podkreślam, korzystne dla człowieka. To nie znaczy, że te rozwiązania są złe, tylko powinny być stosowane do innych rozwiązań. Przykładowo mamy jakieś stare mieszkanie, które było ogrzewane grzejnikami, nie ma miejsca na to, żeby zrobić ogrzewanie podłogowe w wylewce, w związku z tym robisz wtedy ogrzewanie na przykład właśnie na ścianie albo na suficie i jak najbardziej wtedy to będzie działało, bo będzie to bardziej korzystne niż ogrzewanie grzejnikami, ale przy budowie domu to ogrzewanie podłogowe jest moim zdaniem, podkreślam po raz kolejny, optymalne.

Koszt rurek czy też koszt kabli grzejnych jest niewielki, tylko że no właśnie, niewielki. Wszyscy wiedzą, jak to można zrobić, nie ma tam jakichś wielkich firm, bo to nie jest rozwiązanie, które jest opatentowane. To jest proste rozwiązanie, w związku z tym nie idzie za tym marketing, w związku z tym nie ma reklam na przykład albo ja nie spotkałem się, reklam firm, które zachwalają ogrzewanie podłogowe. No nie, firmy chwalą to, co jest nowe, tym, czym się sami zajmują, tak więc ostrożnie. Tak jak mówię, to jest moja subiektywna opinia.

Można jeszcze rozważyć ogrzewanie powietrzem, ale ja takiego ogrzewania nie używam, więc wiem, że to niektórym osobom pasuje, w związku z tym, jeżeli ogrzewanie podłogowe z jakichś powodów się nie podoba, także możesz ten temat zgłębić. I jeszcze jedna rzecz, jak będziesz czytał na temat tego, czym ogrzać dom, na pewno trafisz na informację, że taki sposób ogrzewania jest najtańszy. Tu na przykład chwalą się różni producenci tym, że takie a takie rozwiązanie jest na przykład dwa razy tańsze w użytkowaniu od tradycyjnych rozwiązań. Sęk w tym, że przy takim porównaniu, za które zresztą te firmy nie biorą żadnej odpowiedzialności, bo papier wytrzyma wszystko, firmy biorą pod uwagę jakiś dom, najczęściej jest on po prostu słabo ocieplony, jakieś stare budownictwo, porównują koszt ogrzewania zwykłymi grzejnikami do tego niby nowoczesnego ogrzewania, tymczasem gdyby wziąć porównanie i wziąć do obliczeń dom nowoczesny, dom, który budujemy teraz, i porównali to świetne ogrzewanie do zwykłego ogrzewania podłogowego, okaże się, że różnice są tak naprawdę niewielkie.

Okej, mamy więc pierwszą decyzję za sobą. Wiesz, w jaki sposób będzie dostarczane ciepło do Twojego domu.

Ile chcesz płacić za ogrzewanie?

Druga rzecz to jest kwestia kosztów, jakie koszty możesz zaakceptować przy ogrzewaniu Twojego domu i wiem, że każdy powie, no jak najniższe oczywiście 🙂

Każdy z nas ma jakieś widełki, jesteś w stanie wydawać rocznie na ogrzewanie domu dwa tysiące złotych, tysiąc pięćset, cztery osiemset. Określ, jaka to będzie wartość. To ma ogromne znaczenie, przecież każdy dom będzie pochłaniał jakieś koszty, nawet dom energooszczędny będzie Cię kosztował kilkaset złotych lub tysiąc, lub więcej złotych rocznie. W związku z tym określ to, ponieważ ta informacja przyda się na kolejnych etapach i bardzo się przyda projektantowi Twojego domu.

I nie patrz za bardzo na to, ile płaci sąsiad za ogrzewanie domu, znajomy czy tam co tam na forach piszą, ponieważ to nie ma znaczenia. Na to ile będziesz płacił za ogrzewanie wpływa mnóstwo czynników. Przede wszystkim każdy dom jest inny, nie ma dwóch tych samych domów. Są domy o różnej powierzchni, o różnej wysokości, zbudowanych z różnych materiałów, które potrzebują więcej energii na podgrzanie tego domu. Po drugie bardzo wielkie znaczenie ma lokalizacja.

Dom na północy będzie potrzebował mniej lub więcej energii od domu położonego w innej części Polski. Znaczenie ma na przykład liczba przeszkleń i w jaki sposób jest dom usytuowany, w jaką stronę świata, w zależności od tego, gdzie mieszkasz, będziesz miał dodatkowe zyski słoneczne, bo słońce będzie dogrzewało, albo właśnie mniejsze.

I tych parametrów jest mnóstwo. Nie jest możliwe porównanie dwóch tych samych domów, dlatego aby ułatwić podjęcie decyzji, nie patrz na to ile płacą inni, tylko pomyśl ile sam chciałbyś płacić. Trzecią sprawą jest komfort. Czy chciałbyś mieć komfortowe ogrzewanie Twojego domu? Bo być może jednak priorytetem są wszystkie koszty.

Przykładowo, jeżeli myślisz o tym, żeby płacić jak najmniej, to jest absolutnie najważniejsze i jesteś w stanie poświęcić swoją pracę, byle tylko rachunki za ogrzewanie były jak najniższe, to będziesz rozważał na przykład być może ogrzewanie drewnem albo miałem, być może ogrzewanie eko groszkiem lub peletem. Ja sam mam ogrzewanie ekogroszkiem. Tak to zrobiłem dziesięć lat temu, gdy budowałem swój dom, z kilku powodów.

Główny jest taki, że nie miałem żadnej sieci gazowej niedaleko naszego domu, zresztą dalej niestety jej nie ma, a inne rozwiązania wydawały mi się wtedy droższe po prostu. Poza tym piece na eko groszek były w okolicy i szczerze mówiąc, nie narzekam, jakoś nie jest to dla mnie jakiś bardzo angażujący sposób ogrzewania domu. Ja tam raz dziennie jestem w kotłowni na dosłownie pięć minut, bo już sobie szufelkę popiołu wyciągam, raz na kilka dni wsypuję kolejny worek czy też dwa eko groszku i jest całkiem okej, ale mimo wszystko, no po dziesięciu latach już trochę człowiek się robi leniwy i teraz myślę o tym, żeby zmienić ogrzewanie na pompę ciepła.

To jest decyzja, którą musisz podjąć.

Jeżeli jesteś w stanie swoją pracą obniżać koszty ogrzewania domu, to będziesz rozważał ekogroszek, pelet. Jeżeli jednak stawiasz komfort na pierwszym miejscu, to tego nie weźmiesz pod uwagę, będziesz rozważał ogrzewanie elektryczne, pompą ciepła, ogrzewanie gazowe.

Czyli to jest trzecia decyzja, którą musisz podjąć.

A ile chcesz zapłacić podczas budowy?

Czwarta decyzja dotyczy kosztów inwestycyjnych. Być może zależy Ci na tym, aby koszty budowy były niskie, licząc się z tym, że potem koszty eksploatacyjne będą wyższe lub odwrotnie, wolisz zapłacić podczas budowy więcej po to, aby cieszyć się potem niskimi rachunkami. I tutaj chcę dotknąć dwóch rzeczy. Przede wszystkim mówię o izolacji.

Jeżeli zaoszczędzisz na izolacji domu, zbudujesz dom, no taki standardowy, no to siłą rzeczy Twoje rachunki za ogrzewanie domu będą trochę wyższe. Jeżeli jednak dasz więcej izolacji na ściany, na strop, na podłogę, jeżeli to wszystko zostanie dobrze przeliczone, jeżeli kupisz okna lepszej jakości, no to zapłacisz podczas budowy domu więcej, ale po jakimś czasie Ci się to po prostu zwróci. Jaki to jest czas zwrotu, no to wszystko zależy od domu, materiałów i tak dalej, ale nawet jeżeli to jest liczba dwudziestu lat, to być może jest to liczba przerażająca, ale ja zamierzam w moim domu mieszkać jeszcze ponad dwadzieścia lat, a mam nadzieję, że do końca życia i im więc tych lat będzie, mam nadzieję jeszcze więcej, w związku z tym to się po prostu zwróci.

W pewnym momencie będziesz na tym domu w cudzysłowie oczywiście zarabiał.

Druga decyzja dotyczy samego źródła ogrzewania. Przypuśćmy możesz rozważać na przykład podłączenie się do sieci gazowej. Może się okazać, że samo przyłączenie do sieci plus kocił gazowy, plus wyposażenie kotłowni i tak dalej wyniesie na przykład dwadzieścia pięć tysięcy złotych. Oczywiście jest to tylko przykład, ale dzięki temu rachunki będziesz miał w jakiejś wysokości. Albo nie podłączać się do sieci gazowej i na przykład mieć kocioł elektryczny, albo po prostu ogrzewać się elektrycznie, dzięki temu koszty inwestycyjne spadną kilkukrotnie, ale niestety ogrzewanie elektryczne jest najdroższe, w związku z tym rachunki za to ogrzewanie będą wyższe niż przy ogrzewaniu gazowym.

Co wybrać?

No właśnie to jest pytanie do Ciebie, czy chcesz więcej zapłacić podczas budowy domu i potem korzystać z tej inwestycji, czy jednak niskie koszty budowy są dla Ciebie najważniejsze.

Teraz na chwilę się zatrzymajmy, mamy podjęte cztery decyzje.

Czyli pierwsza, jak chcemy dostarczyć to ciepło do naszego domu. Powietrzem, podłogą czy w jakiś inny sposób.

Druga rzecz, jak bardzo ważne są kwestie związane z kosztami eksploatacyjnymi.

Trzecia rzecz, jak ważny jest komfort w Twoim domu, czy ma być system bezobsługowy, czy też obsługowy.

No i czwarta rzecz, jak ważne są koszty, wysokość kosztów inwestycyjnych. Aby jeszcze trochę pomóc podjąć te cztery decyzje, powiem nieco o akumulacji ciepła i o bezwładności, ponieważ tutaj trochę jest mitów.

Akumulacja ciepła

Wiele osób, które do mnie pisze, pytając właśnie, jakie systemy wybrać, mówi, że zależy im bardzo na tym, aby można było sterować temperaturą każdego z pomieszczenia, w związku z tym naturalnie przychodzi do głowy to, że na przykład, jeżeli mamy ogrzewanie elektryczne czy też w ścianie, czy też w suficie, czy też w podłodze lub mamy jakieś promienniki na ścianach powieszone, no to w tym momencie to działa bardzo sprawnie. No bo jest nam zimno, robimy klik pilotem czy też jakimś tam urządzeniem przy drzwiach, no i już za chwilę jest cieplej. I faktycznie tak to działa, tylko że z mojego doświadczenia wynika, że taka potrzeba zwiększenia temperatury w ciągu minuty na przykład nie zdarza się często, a praktycznie w ogóle, więc dlatego teraz chwilę o akumulacji.

Dom to jest wiele ton materiału, jeżeli dom jest wychłodzony po zimie.

Przypuśćmy, że przez całą zimę nie był dom ogrzewany, jest temperatura w domu bardzo niska. Jeżeli chcemy teraz dom ogrzać, to zanim w domu będzie ciepło, to bardzo dużo energii będziemy musieli do niego dostarczyć, ponieważ będą musiały się nagrzać wszystkie meble, wszystkie ściany, podłogi i tak dalej, więc to naprawdę może zająć nawet dwa, trzy dni, zanim będzie w domu temperatura komfortowa. Ale dzięki temu, jak już się ten dom nagrzeje, jak ta energia będzie w ścianach i tak dalej, to w momencie, kiedy na przykład wysiądzie nam źródło ogrzewania, w domu będzie jeszcze ciepło przez długi czas.

Ta bezwładność cieplna, która jest w tym domu, będzie dosyć niska, czyli to oznacza, że dom ma wysoką akumulacyjność cieplną, czyli bezwładność cieplna jest niska, w związku z tym ta temperatura będzie tracona dosyć wolno. Akumulacyjność jest na przykład niższa w domach szkieletowych, gdzie ogrzanie takiego domu jest szybsze. W tej samej sytuacji zimą dom szkieletowy, który jest nieogrzany, łatwiej ogrzać, szybciej ogrzać niż dom murowany, ale w domu szkieletowym, jeżeli wygasimy źródła ogrzewania, to temperatura spadnie dosyć szybko, w ciągu kilku godzin, a nie na przykład w ciągu jednego dnia czy dwóch. Wysoka czy też niska akumulacyjność nie jest ani wadą, ani zaletą, to wszystko zależy od Twoich oczekiwań.

Przykładowo, jeżeli masz dom gdzieś, jakiś letniskowy na przykład, do którego przyjeżdżasz w lutym, jesteś tam raz w tygodniu, w piątek, no to zależy Ci na tym, że jak przyjeżdżasz tam w piątek, żeby szybko go nagrzać, żeby szybko było ciepło, w związku z tym w takim domu mała akumulacyjność jest jak najbardziej wskazana. Gdybyś miał taki dom murowany, do którego przyjeżdżasz w lutym w piątek, no to zanim go dogrzejesz, to będzie już sobota, będziesz go grzał do niedzieli, potem wyłączysz źródło ogrzewania, ale jeszcze będzie w nim ciepło przez kolejne dni. To oznacza, że zapłacisz za ogrzewanie znacznie więcej. Ta energia się po prostu zmarnuje.

Przy domu takim jakby mieszkalnym, całorocznym to trochę też zależy od Twojego stylu życia i prawdę mówiąc, jeżeli jesteś w domu cały czas, to niska akumulacyjność, czyli na przykład dom szkieletowy, jest korzystna wtedy, kiedy jesteś pewien, że źródło ciepła nigdy się nie wyczerpie, czyli nie będzie żadnej awarii, nie będzie na przykład przerw w dostawie prądu. No jeżeli takich rzeczy się spodziewasz, to no sugeruję dom murowany lub inny, który ma wysoką akumulacyjność, bo wtedy w przypadku jakiejkolwiek awarii będzie w domu ciepło przez dłuższy czas.

No i teraz wracam do tego pomysłu, że chciałbyś w danym pomieszczeniu zwiększyć szybko temperaturę na przykład o dwa stopnie, więc to oczywiście zadziała przy ogrzewaniu elektrycznym. Oczywiście także ogrzeje się otoczenie, czyli ściany, podłoga i sufit, w związku z tym to też chwilę potrwa. Ale jest to oczywiście wygodne, tylko że z mojego doświadczenia wynika, że taka potrzeba zwiększania szybko temperatury jest bardzo rzadka. Przy ogrzewaniu podłogowym, wodnym jest tak, że ta akumulacja ciepła jest dość duża, ponieważ rurki z wodą są ukryte pod wylewką, w związku z tym, jak przepływa woda przez rurki, oddaje to ciepło wylewce. Zanim to się stanie, to minie jakiś czas, no i dopiero później ta wylewka oddaje ciepło do domu, w związku z tym zmiana temperatury wody, która płynie w instalacji, nie spowoduje, że od razu będzie w domu cieplej.

To potrwa nawet z dwie, trzy godziny, no więc to jest rzeczywiście wada, tylko że właśnie, przy dobrej instalacji nie ma potrzeby zwiększania temperatury tak nagle w danym mieszkaniu. Dlaczego? Jednym ze sposobów jest korzystanie z czujnika pogodowego, który działa w ten sposób, temperatura na zewnątrz się zmienia, no i na przykład idzie wieczór, temperatura spadła o jeden stopień, w związku z tym system daje do instalacji Twojego wodnego ogrzewania podłogowego temperaturę wody o nieco wyższej temperaturze. Dzięki temu, że akumulacja w Twoim domu jest dość wysoka, mimo tego że na zewnątrz jest już chłodniej, to Ty dalej nie odczuwasz tego spadku temperatury, ponieważ właśnie dom oddaje ciepło do środka. I zanim ten dom się wychłodzi, to już ten system tak zadziała, że woda w instalacji będzie już wyższa, wylewka już przejmie to ciepło i już zacznie oddawać ciepło do Twojego domu, czyli można zrobić to w ten sposób, że w domu będziesz miał stałą temperaturę, mimo tego że masz ogrzewanie wodne, a nie na przykład elektryczne i naprawdę jest komfortowo.

I ja nie mam potrzeby zwiększania temperatury w pomieszczeniach osobno.

Wychodzę z założenia, że odpowiada mi temperatura na przykład dwadzieścia dwa stopnie Celsjusza, no to dlaczego miałbym nagle chcieć mieć dwadzieścia cztery tak w ciągu jednej minuty. Raczej mogę mieć taki przypadek, że przyjdą na przykład goście do mnie za kilka godzin i oni są ciepłolubni, i sobie zwiększę temperaturę na przykład o te dwa stopnie, ale w tym przypadku mogę po prostu to zrobić i zanim przyjdą goście, już w domu będzie cieplej. Oczywiście niezależnie od tego, jakie będziesz miał ogrzewanie, możesz zrobić tak, że każde pomieszczenie będzie miało inną temperaturę.

W wiatrołapie możesz mieć chłodniej, w sypialni także, żeby się lepiej spało, w łazience możesz mieć wyższą temperaturę, w salonie może wyższą, wszystko da się zrobić. Przy ogrzewaniu wodnym podłogowym możesz tak pętle rozdzielić swojego ogrzewania, że będziesz mógł podawać inną temperaturę wody na pętle, czyli na przykład idzie jedna pętla ogrzewania podłogowego do kuchni o danej temperaturze, a inna idzie do sypialni, a jeszcze inna do wiatrołapu, w związku z tym to nie jest tak, że mając ogrzewanie podłogowe wodne, nie masz możliwości sterowania temperaturą w swoim domu.

Masz. Przy ogrzewaniu elektrycznym może jest to trochę łatwiejsze, ale z mojego doświadczenia wynika, że nie ma po prostu takiej konieczności, aby zmieniać nagle temperaturę w danym pomieszczeniu.

Czy jestem przeciwnikiem ogrzewania elektrycznego?

No i w ten sposób płynnie przechodzimy do ogrzewania elektrycznego, bo może się wydawać, że jestem jego przeciwnikiem, a to nie do końca tak. Staram się pokazać zalety i wady każdego z rozwiązań. Ogrzewanie elektryczne ma swoje zalety, ma też swoje wady, tylko trzeba sobie z nich zdawać sprawę. Z wad ogrzewania elektrycznego to jest wysoki koszt eksploatacji. Ogrzewanie elektryczne, no kosztuje dużo niestety, to jest ponad sześćdziesiąt groszy za jedną kilowatogodzinę. Dla porównania ogrzewanie pompą ciepła będzie około trzy razy niższe, ale no jednak koszt inwestycji w pompę ciepła będzie wyższy niż w ogrzewanie elektryczne, dlatego tak ważne było podjęcie decyzji na temat tego, na czym Ci zależy. Jeżeli chciałbyś płacić mało za ogrzewanie Twojego domu w przyszłości, to możesz także ogrzewać dom ogrzewaniem elektrycznym, natomiast wtedy musisz mieć dom naprawdę dobrze zaizolowany. Przykładowo dajesz wtedy dwadzieścia centymetrów styropianu, a nie dwanaście, dajesz dwadzieścia centymetrów na podłogi, a nie dziesięć, dajesz bardzo dużo wełny na poddaszu. Oczywiście to są tylko przykłady, bo wszystko powinno wynikać z projektu.

Czym ogrzać dom?

Jakie systemy ogrzewania więc wybrać? Jeżeli po drodze masz gaz i podłączenie się do gazociągu nie będzie zbyt wysokie, to ogrzewanie gazem będzie w większości wypadków najbardziej korzystne. Oczywiście trzeba to wszystko policzyć, ponieważ może się okazać, że koszt podłączenia do sieci gazowej będzie nieopłacalny, więc w tym przypadku wybierzesz coś innego, ale jakby z założenia gaz jest okej po prostu. Mógłbyś rozważać ogrzewanie gazem, ale z jakieś butli, natomiast nie radzę, ponieważ koszt gazu z butli jest po prostu za wysoki, jest to niekorzystne. Rozważałbym ogrzewanie gazem z butli tylko w jednym przypadku. Już niedługo w okolicy będzie sieć gazowa i już za rok się do niej podłączę, w związku z tym na ten rok ogrzewasz się gazem z butli. W innych przypadkach tego rozwiązania bym nie brał pod uwagę. Jeżeli jednak nie masz gazu, a chciałbyś ten komfort mieć wyższy, no to możesz rozważyć pompę ciepła. Pomp ciepła jest kilka rodzajów, ale z trzema się najczęściej spotkasz.

Pierwsza pompa to jest pompa gruntowa. Polega to na tym, że ta pompa przekazuje ciepło z gruntu do Twojego domu. Zapraszam bardzo do mojego artykułu na temat pomp ciepła, który znajdziesz na blogu, bo tam naprawdę wyczerpująco opisuję wszystkie możliwości i to, jakim w ogóle cudem pompa ciepła działa, bo nie jest to chyba intuicyjne, że masz na przykład na zewnątrz temperaturę minusową, a w domu masz ciepło, ale zaręczam Ci, pompy ciepła działają i coraz częściej się z nimi spotykam. Jest to naprawdę dobry pomysł na ogrzanie Twojego domu. Pompa ciepła, gruntowa pompa ciepła jest dość droga z uwagi na to, że trzeba rozkopać Twoją działkę. To ciepło właśnie idzie z gruntu, ale też jest używane przy domach dość dużych.

Można stwierdzić, że jeżeli budujesz dom tak do stu sześćdziesięciu, stu osiemdziesięciu metrów kwadratowych powierzchni ogrzewanej, to nie potrzebujesz pompy ciepła gruntowej, wystarczy drugi typ pompy, czyli pompa ciepła powietrze-woda.

Ona jest tańsza i taka pompa działa w ten sposób, że pobiera ciepłe powietrze albo po prostu pobiera ciepło z powietrza i przekazuje je do Twojego domu. Masz na zewnątrz taką po prostu niewielką skrzynkę, która działa właśnie w ten sposób i to jest bardzo fajne. Pompy ciepła są coraz bardziej nowoczesne i coraz większą powierzchnię możesz taką pompą ogrzać. Jest to jak najbardziej do rozważenia i prawdopodobnie ja zmienię swoje ogrzewanie eko groszkiem właśnie na pompę ciepła powietrze-woda, szczególnie że w programie Czyste Powietrze jeszcze możesz dostać dofinansowanie na taką pompę, więc warto. Trzecim typem pompy jest pompa ciepła powietrze-powietrze, która też pobiera ciepło z powietrza i w pewien sposób zamienia je w taki sposób, że kanałami dostarcza ciepłe powietrze do Twojego domu. Więc warto jak najbardziej pompę ciepła wziąć pod uwagę.

Kolejną możliwością jest ogrzewanie elektryczne i są takie dwa główne sposoby. Pierwsze jest to, że ta energia elektryczne bezpośrednio ogrzewa Twój dom. Mówię na przykład o promiennikach na podczerwień tak zwanych, mówię o kablach grzejnych w wylewce, mówię o matach grzejnych. To wszystko powoduje, że kable bezpośrednio oddają energię do mieszkania. Jest też drugi sposób, czyli ogrzewanie pośrednie, na przykład kocioł elektryczny. Działa to w ten sposób, że kocioł elektryczny pobiera energię elektryczną i ogrzewa wodę, i woda dopiero płynie przez instalację na przykład wodnego ogrzewania, i oddaje ją do mieszkania, tak więc to też jest pytanie, czy chcesz się ogrzewać bezpośrednio kablami grzejnymi, czy bezpośrednio, czyli energia elektryczna ogrzewa dopiero wodę w instalacji.

Każdy sposób ma swoje wady i zalety.

Ogrzewanie elektryczne na przykład w wylewce jest najtańszym sposobem, znaczy najtańszym pod względem inwestycyjnym, ponieważ same kable są po prostu tanie i tak naprawdę mają same zalety, jeżeli chodzi o eksploatację, ponieważ można powiedzieć, że one wytrzymają całe wieki, one nie psują się. Musiałbyś chyba wywiercić specjalnie otwór w podłodze, żeby taką instalację zniszczyć. Natomiast wadą jest to, że jeżeli byś chciał kiedykolwiek zmienić system ogrzewania na inny, no to już będzie problem. No bo jeżeli masz w wylewce kable i nie masz żadnych rurek, no to nie zmienisz nigdy instalacji na pompę ciepła, która doprowadza ciepłą wodę do instalacji. Jest co prawda rozwiązanie pośrednie, aczkolwiek wiem, że ktoś tak robił, mówię o nim, aczkolwiek nie widziałem go w praktyce, mianowicie znam przypadek, że ktoś miał kable w wylewce, ale jednocześnie w wylewce umieścił rury do ogrzewania podłogowego właśnie po to, że jeżeli się okaże, że ceny prądu pójdą do góry, jeżeli fotowoltaika przestanie być opłacalna, cokolwiek innego, to będzie można, no w miarę łatwy sposób w kotłowni umieścić na przykład pompę ciepła albo jakiś kocioł gazowy, i podawać wodę do instalacji, zamiast tych kabli. No więc, jak widzimy, są różne pomysły.

Przy budowie domu bym nie rozważał żadnych piecy akumulacyjnych, grzejników elektrycznych, jakichś promienników. Nie ma potrzeby. Lepiej to przemyśleć na etapie budowy, dać kable grzejne w wylewce i cześć. Nie rozważałbym też mat grzejnych, chyba że w łazience.

Maty grzejne są ogóle rzecz biorąc okej, natomiast, no dalej są dwa, trzy razy droższe od kabli grzejnych. Maty grzejne umieszcza się na przykład pod płytkami, w związku z tym one szybko ogrzewają płytki i to ciepło jest dość szybko generowane, więc to jest rzeczywiście fajne. No wchodzę do łazienki, włączam matę grzejną i już po chwili jest cieplutka podłoga. No przy kablach grzejnych, zanim się wylewka by nagrzała, no to znowu minie jakiś tam czas, no akumulacja wylewki jest, no wyższa, ale już robić maty grzejne w całym domu?

No dla mnie to rozwiązanie, no nie jest ani interesujące, ani potrzebne, natomiast zawsze we wszystkich podcastach i we wszystkich artykułach mówię, że to Twoje oczekiwania są najważniejsze, ja tylko mogę pokazać wady i zalety, natomiast Ty wybierz rozwiązanie, które jest optymalne dla Ciebie. A skoro dzisiaj już było trochę subiektywnie, więc jeszcze jednak powiem coś od siebie, mianowicie, co ja bym zrobił. Myślę, że moja opinia też może być dla kogoś przydatna.

Czym bym ogrzał mój drugi dom?

Przy drugim domu rozważałbym chyba trzy możliwości.

Pierwsza, gdybym miał dostęp do gazu, raczej bym założył gaz, chyba że miałbym jakiś duży dom, powyżej dwustu metrów kwadratowych powierzchni ogrzewanej, lub gdyby się okazało, że koszt przyłączenia gazu jest bardzo wysoki. Ostatnio byłem na budowie, na której było tak, że pomieszczenie, czyli kotłownia, gdzie znajdował się kocioł gazowy, był bardzo daleko i założenie przyłącza gazowego do drogi do tego pomieszczenia, no poszło trochę pieniędzy, kilka tysięcy złotych, tymczasem gdyby ten dom został inaczej zaprojektowany, gdyby ta kotłownia znajdowała się z innej strony, bliżej wejścia gazu, te koszty byłyby kilkukrotnie niższe. Jeżeli jednak gazu by nie było, rozważałbym dwie opcje.

Pierwsza opcja to, uwaga, ogrzewanie elektryczne, kable grzejne w wylewce. Są też jakieś pomysły takie, żeby zrobić kable grzejne na etapie robienia fundamentów, na etapie płyty fundamentowej i powiem, że jakbym miał względnie mały domek, bardzo dobrze zaizolowany, bo to jest bardzo istotne, on musi być wyśmienicie zaizolowany, musi być bardzo staranie wykonany, nie może być żadnych mostków cieplnych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło, musiałbym mieć dobre okna i tak dalej, jeżeli taki miałbym dom, to ogrzewanie elektryczne jak najbardziej byłoby okej i podejrzewam, że przy takim domu naprawdę bym miał, ponieważ mój dom zbudowany miałby po prostu małe zapotrzebowanie na energię.

Jeżeli jednak bym budował dom mniej energooszczędny lub większy, no to zdecydowałbym się na ogrzewanie pompą powietrze-woda, dlatego że jest to korzystne rozwiązanie, optymalne dla mnie pod względem komfortu, ponieważ ta pompa będzie ogrzewała wodę w podłogówce, więc dla mnie jest to wyśmienite i po prostu to jest rozwiązanie dla mnie. Jeżeli budowałbym bardzo duży dom, na przykład powiedzmy powyżej dwustu metrów powierzchni ogrzewanej, to jest ważne, nie całkowitej, a ogrzewanej, to nie rozważałbym ogrzewania elektrycznego, bo za drogie w eksploatacji, natomiast prawdopodobnie chciałbym, żeby ten dom był nadal bardzo dobrze zaizolowany i dążyłbym do tego, żeby mieć pompę ciepła powietrze-woda w dalszym stopniu. Nie chciałbym mieć gruntowej pompy ciepła. Uważam, że zamiast wydawać na przykład dwadzieścia tysięcy więcej pomiędzy pompą ciepła powietrze-woda a pompą gruntową, lepiej te pieniądze wydać na lepsze zaizolowanie budynku, na lepsze okna i tak dalej.

Chodzi o to, że im lepiej, im więcej zainwestujemy w izolację, tym lepiej, ponieważ izolacja się nie psuje. Jeżeli wybudujemy dom dobrze od A do Z, jeżeli on będzie miał niskie zapotrzebowanie na energię, to on będzie miał niskie zapotrzebowanie na energię zawsze. Jeżeli jednak kupimy jakieś drogie urządzenia, które niestety mogą się popsuć za dziesięć lat, no to za dziesięć lat znowu będziemy musieli wyciągnąć jakieś pieniądze z kieszeni na naprawę czy też na zmianę danego urządzenia, więc ja uważam, że lepiej jest zainwestować więcej pieniędzy w izolację, bo to będziemy mieli na zawsze, niż kupować drogie urządzenia do ogrzewania domu, które siłą rzeczy muszą się kiedyś popsuć. Co należy jeszcze rozważyć? Na pewno fotowoltaikę. Może się okazać, że fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne albo że fotowoltaika i pompa ciepła będzie bardziej korzystne niż ogrzewanie gazowe, natomiast tutaj zapraszam gorąco na mojego bloga, bo na nim znajdziesz najbardziej rzetelny artykuł na temat fotowoltaiki w Internecie. I nie boję się tego słowa, po dwóch latach nie ma lepszego opracowania. Znajdziesz mój kalkulator, którym można policzyć, jaką instalację potrzebujesz. Zapraszam Cię także na mój kanał na YouTube, na którym pokazuję trochę więcej, jak to wszystko policzyć, żeby było dobrze.

Cały czas wszystkie artykuły są niesponsorowane, a mówię o tym dlatego, że dalej wszystkie firmy fotowoltaiczne bardzo nachalnie chcą się u mnie promować, próbują wpisywać jakieś komentarze, niby to obiektywne. Ja to wszystko kasuję, dostaję jakieś tam nawet oferty reklamy, ale obiecałem i tego się będę trzymać, że na moim blogu nie będzie reklam, nie będzie artykułów sponsorowanych, tak więc bezpiecznie obejrzyj moje filmy, zobacz mój artykuł, zobacz mój kalkulator. Myślę, że dzięki niemu dowiesz się więcej, jak to wszystko działa, bo nie zawsze fotowoltaika jest opłacalna. To, co jest opłacalne, powinno wynikać z obliczeń, a nie z tego, że ktoś Ci powie, że to jest dobre rozwiązanie.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, to sposób, w jaki przygotujesz ciepłą wodę użytkową. Tu też jest kilka możliwości. Na przykład przy ogrzewaniu gazowym to kocioł może tą wodę ogrzewać, przy pompie ciepła być może trzeba będzie kupić bojler, tak samo przy ogrzewaniu elektrycznym. Jeżeli masz kable grzejne w wylewce, trzeba będzie mieć też bojler, który będzie osobnym urządzeniem. Być może warto rozważyć solary. Tak więc to mówię, że jest to też do rozważenia, ale nie chcę też bardziej tej decyzji uszczegóławiać, bo podejrzewam, że już wybór między pompą ciepła, ogrzewaniem elektrycznym, gazowym, ekogroszkiem jest na tyle trudny, że nie ma co dalej, ale to właśnie chcę pokazać. Podczas budowy domu mamy tysiące decyzji do podjęcia, wiele rzeczy kusi, technologie są bardzo teraz nowoczesne, widzisz różne nachalne reklamy albo i nienachalne domów energooszczędnych i pasywnych rozwiązań, które będą dla Ciebie po prostu niezbędne, bez których nie możesz żyć, ale to nie jest tak. Jak włączysz Internet, zobaczysz, co jest, jak się ludzie budują, to zobaczysz, że większość osób ma po prostu normalne, zwykłe domy, takie jak mój.

Ogrzewanie podłogowe, żadnych systemów kosztownych i w sumie czasami niepotrzebnych, zbudowanych ze zwykłych materiałów i jest po prostu super. Jest po prostu super, tak więc moja rada jest taka, żeby nie za bardzo, nie za długo rozmyślać nad rozwiązaniami, których jeszcze nie potrzebowaliśmy, zanim się o nich nie dowiedzieliśmy. I nie rozważajmy też za bardzo rozwiązań, których nie możemy dotknąć, tak jak mówiłem na przykład przy ogrzewaniach promiennikami podczerwieni. Jeżeli nie potrzebowałeś takiego rozwiązania wcześniej i nie miałeś o nim pojęcia, nie możesz go dotknąć i nikt z Twoich znajomych go nie używa, to nie zawracaj sobie nim głowy i prosta decyzja. Nie potrzebujesz tego, idziemy dalej.

Podsumowanie

Podsumowanie. Przede wszystkim każdy dom jest inny. Nie ma znaczenia ile płaci sąsiad, znajomy za ogrzewanie swojego domu, nie mają znaczenia informacje w Internecie. O tym ile będziesz płacił za ogrzewanie świadczy tysiące rzeczy, powierzchnia, wysokość domu, użyty materiał budowlany, bryła budynku, lokalizacja domu, usytuowanie domu względem stron świata i ilość, i wielkość przeszkleń, jakość wykonania. Nie da się porównać dwóch domów. Ważne jest to ile Twój dom będzie potrzebował energii na jego ogrzanie, w związku z tym zastanów się ile chcesz płacić za ogrzewanie Twojego domu. Zastanów się także, czy chcesz mieć ogrzewanie grzejnikowe, podłogowe czy inne. Pomyśl ile chcesz zapłacić podczas inwestycji, podczas budowy Twojego domu, czy chcesz płacić więcej podczas budowy, a mieć niższe rachunki, czy odwrotnie. Zastanów się także na tym, jak ważny jest dla Ciebie komfort, czy wolisz trochę swojej pracy włożyć i mieć niższe rachunki, czy jednak płacić trochę więcej, ale mieć w pełni komfortowe mieszkanie. Zastanów się także nad tym, w jaki sposób ogrzejesz ciepłą wodę użytkową i czego właściwie potrzebujesz. Po więcej szczegółów zapraszam na mojego bloga do artykułu „Koszty ogrzewania domu”. On jest naprawdę długi, można by taką małą książeczkę wydać po wydrukowaniu tego artykułu. Tam bardziej szczegółowo opisuję wszystkie możliwości, omawiam, co oznacza parametr EP, EK w projektach budowlanych, co to znaczy OZT, co to jest charakterystyka energetyczna. Naprawdę mega artykuł, więc zapraszam do czytania, tylko zaparz sobie naprawdę kawy, weź sobie dwa pączki i dopiero zabierz się za jego czytanie, bo jest bardzo długi.

I zapraszam także do innych artykułów, a także na mój kanał na YouTube. Ostatnio tam dodałem takie omówienie arkusza kalkulacyjnego, który powinien także pomóc podjąć decyzję. Można wpisać w niego koszty inwestycyjne, koszty eksploatacyjne. Jest tam bodajże dwadzieścia różnych możliwości na ogrzanie Twojego domu i na przygotowanie ciepłej wody użytkowej, tak więc myślę, że z pomocą moich artykułów i moich arkuszy podejmiesz po prostu bardzo dobrą, najlepszą decyzję, jeżeli chodzi o ogrzewanie Twojego domu.

Wielkie dzięki za słuchanie i pozdrawiam serdecznie do następnego podcastu. Pozdrawiam, Sławek Zając, Jak Się Wybudować I Nie Zwariować.

 

51 Udostępnień