8 Udostępnień

Jak tanio wybudować dom?

Na moich szkoleniach mówię m.in. o tym, w jaki sposób wybudować dom i zmieścić się w założonym budżecie. Budowa domu może pochłonąć naprawdę każde pieniądze i jeżeli nie będziesz o nie dbał od początku to mogą się skończyć szybciej niż myślisz.

Owszem, duże oszczędności możesz uzyskać dzięki negocjacjom z wykonawcami czy też szukaniu materiałów w dobrej cenie, ale największe oszczędności poczynisz już na etapie projektowania budynku: rezygnując z lukarn, balkonów, zmniejszając metraż niektórych pomieszczeń lub rezygnując z piwnicy lub garażu w bryle domu.

Z moich obserwacji wynika, że po budowie ludzie głównie żałują dwóch rzeczy:-

Wybudowanie za dużego domu. Duży dom oznaczał duży koszt budowy,  większe koszty jego ogrzania. Duży dom to po prostu nieużywana i niepotrzebna powierzchnia.

– Zdecydowanie się na kosztowne i niepotrzebne rozwiązania. A przecież pieniądze można by przeznaczyć na coś innego – trawnik, ogrodzenie czy wręcz nowy samochód.

Warto uczyć się na błędach innych! I warto rozważyć czy na pewno stać nas i czy na pewno potrzebujemy domu z wielospadowym i skomplikowanym dachem, z balkonami i lukarnami, z kominkiem w salonie, z dużymi pomieszczeniami czy też garażem w bryle domu. Należy także rozważyć czy na pewno chcemy wydawać pieniądze na wentylację mechaniczną z rekuperacją, odkurzacz centralny, ogromne (i kosztowne) przeszklenia i tak dalej. Jeżeli jesteśmy pewni, że czegoś potrzebujemy i wiemy, że nas na to stać to super, ale w innym przypadku po co wydawać pieniądze na niepotrzebne i zbyt kosztowne rozwiązania?

–> Przeczytaj artykuł, w którym zebrałem 10000 komentarzy osób, które już się wybudowały i podzieliły się tym, co by zmieniły, gdyby budowały się drugi raz: co byś zmienił budując jeszcze raz?

W ramach inspiracji i spojrzenia na oszczędności z innej perspektywy zamieszczam projekt mojego domu. Założenia były następujące:

  • Dom parterowy z poddaszem użytkowym. Nie chcemy mieć schodów w części mieszkalnej.
  • Chcemy mieć dwa pokoje dla dzieci, dwa małe gabinety, spiżarnię, garaż i kotłownię.
  • Chcemy wybudować dom tanim kosztem.

Tak naprawdę chcieliśmy mieć naprawdę duży dom parterowy, ale z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynikało, że na naszej działce maksymalna powierzchnia zewnętrzna domu nie może przekraczać 200 m2. Przejrzeliśmy mnóstwo gotowych projektów, ale wszystkie domy parterowe były albo mniejsze albo większe i dlatego zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny. Dzięki temu mamy dom, który ma po zewnętrznej 199,3 m2 🙂

Powierzchnia użytkowa wynosi 131,5 m2, a powierzchnia całkowita (z garażem i kotłownią): 165,3 m2.

Dzięki przemyślanemu projektowi, oszczędności pojawiły się właściwie od razu:

  • Dom jest na planie prostokąta. Prosta, kompaktowa bryła.
  • Dach dwuspadowy – najtańszy w budowie.
  • Zrezygnowaliśmy z dachówki na rzecz blachodachówki.
  • Zrezygnowaliśmy z balkonów, lukarn, boni, rolet zewnętrznych itp.
  • Zrezygnowaliśmy z kominka w salonie.
  • Zrezygnowaliśmy z dużych przeszkleń.
  • Zdecydowaliśmy się na wentylację grawitacyjną. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją dawała po prostu za długi czas zwrotu z inwestycji, a powietrze w mojej okolicy jest czyste. (O tym, czym się różni wentylacja grawitacyjna od hybrydowej i mechanicznej napisałem tutaj: wszystko o wentylacji)

Dopilnowałem także, aby wszystkie okna w projekcie miały standardowe rozmiary.

Dodatkowo dzięki temu, że byliśmy ograniczeni maksymalną powierzchnią domu, byliśmy niejako „zmuszeni” do hamowania naszych zapędów związanych z metrażem poszczególnych pomieszczeń. Już tak jest, że skoro człowiek buduje się na lata to chciałby od razu jak najlepiej i najwięcej, ale okazało się, że tak naprawdę więcej po prostu nie potrzebujemy.

Gabinety mają po 5 m2 – owszem, mało, ale okazało się, że taka powierzchnia jest po prostu wystarczająca do komfortowej pracy. Pokoje dziecięce mają po 10 m2 i uważamy, że są w sam raz. Łazienka nie jest duża, ale spędzamy w niej tylko kilkanaście minut dziennie i dlatego ważniejszy dla nas był przestronny salon (35 m2) i spora kuchnia (12,3). W tym domu mieszkamy już 6 lat i jesteśmy z niego zadowoleni w 100%. 🙂

I jestem pewny, że gdybyśmy nie byli ograniczeni maksymalną powierzchnią zabudowy to powiększylibyśmy gabinety, pokoje dziecięce i łazienkę i dom stałby się o 30 m2 większy, a jego wybudowanie byłoby znacznie droższe. A jeżeli przed budową domu miałbym do dyspozycji mniej pieniędzy to rozważyłbym rezygnację z garażu – owszem, jest to wygodne, ale jednak budowa „domu dla samochodu” wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ciekawostka: Projekt naszego domu był tak prosty, że… dostaliśmy rabat od architekta. Aż 2000 złotych i… po zakończonej pracy nad projektem! Niewiarygodne.

Jaki dom jest najtańszy w budowie?

Czy mój projekt jest skomplikowany – nie. Wręcz trudno o coś bardziej prostego. A przecież spokojnie mógłbym wybudować dom o dokładnie takiej samej powierzchni i o takim samym rozmieszczeniu pomieszczeń i zapłacić nawet dwieście tysięcy (200000 zł) więcej! Wystarczyłoby zmienić dach dwuspadowy na wielospadowy z dachówką ceramiczną, zdecydować się na wentylację mechaniczną, kominek, dwa balkony i lukarny i inne rozwiązania. Gdybym nie był ograniczony zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to zapewne wybudowałbym dom o 20-30 metrów kwadratowy większy, co by mnie kosztowało kolejne kilkadziesiąt tysięcy.

A czy mój dom jest ładny i wszystkim się podoba? Pewnie nie, ale co z tego skoro odpowiada mnie i mojej rodzinie?

Jak zatem wybudować tanio dom?

Najtańszy dom to taki, który ma niewielką powierzchnię użytkową, nie ma garażu w bryle domu, ma prostą bryłę i dach, nieskomplikowaną elewację i zostaje wykończony materiałami ze średniej półki. Każdy element domu i każda decyzja wpływa na jego koszt.

Zachęcam więc wszystkich do oszczędności już na etapie projektu i do budowy domu według swoich oczekiwań! 🙂 O tym, jaki dom jest najtańszy w budowie decydujesz głównie ty!

Przeczytaj więcej o tym, w jaki sposób zaprojektować dom. Przede wszystkim zrób pyszną kawę lub herbatę, weź kartkę, długopis i… kliknij, aby dowiedzieć się więcej 😉

Ps Jeżeli chcesz tanio zbudować dom, a szukasz oszczędności poza projektem, to rozważ budowę systemem zleconym. Będziesz sam dobierał wykonawców i ustalał z nimi warunki współpracy. Przy takim sposobie bardzo ważna jest umiejętność negocjacji, dzięki której możesz zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na każdym etapie budowy. Posłuchaj mojego podcastu „Jak negocjować”.

 

8 Udostępnień