Czy budowa systemem gospodarczym jest dla każdego?

Budowa systemem gospodarczym.

Co właściwie oznacza budowanie systemem gospodarczym? Dużo osób uważa, że polega to na budowaniu domu lub jego części własnymi rękami oszczędzając dzięki temu na robociźnie.

Budowa systemem gospodarczym polega jednak na tym, że zajmujemy się organizacją całej budowy: zamawiamy materiały, wybieramy wykonawców, ustalamy szczegóły, kontrolujemy wykonywane prace. To bardzo wymagające i stresujące zajęcie – przez całą budowę przewinie się około 20 różnych wykonawców, a przecież w trakcie budowy trzeba podejmować wiele decyzji związanych z wyborem materiałów, rozwiązywać bieżące problemy oraz decydować się na określone rozwiązania.

Z powyższych powodów budowa systemem gospodarczym wymaga bardzo dużo wolnego czasu i zdolności organizacyjnych, ale dzięki temu możemy uzyskać znaczne oszczędności.

Korzyści finansowe

– Zarządzanie budową domu to jak praca na pół etatu. Jeżeli organizacją budowy miałby zająć się ktoś inny to musiałbyś po prostu za to zapłacić.

– Negocjujesz z poszczególnymi wykonawcami więc możesz uzyskać dobre ceny na każdym etapie budowy. Oszczędności mogą sięgać do kilkunastu tysięcy złotych przy budowie domu do stanu surowego lub kilku tysięcy złotych przy dachu, elewacji i innych większych pracach. Jeżeli zadbasz o pieniądze na każdym etapie i będziesz negocjował zarówno przy dużych, jak i małych pracach to jesteś w stanie łącznie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na samej robociźnie.

– Zajmujesz się zakupem materiałów co pozwala na uzyskanie dobrych cen w hurtowniach budowlanych, a dzięki dobrej organizacji zamawiasz niektóre materiały z odpowiednim wyprzedzeniem po dobrych cenach.

Z tego powodu budowa systemem gospodarczym jest bardzo kusząca i wiele osób rozpoczyna budowę tym systemem z myślą „jakoś to będzie” 🙂

To nie jest dla każdego.

Przed budową jednak nikt nie zdaje sobie do końca sprawy, jak bardzo jest to angażujące i wymagające zajęcie. Kilka osób przyznało mi, że gdyby mieli się teraz budować drugi raz to skorzystaliby z usług jednej firmy, która wybudowałaby dom „pod klucz”. Drożej? Jasne, że drożej. Ale to też znacznie mniej stresu i o wiele więcej wolnego czasu.

Budowa system gospodarczym wymaga wiele cierpliwości. Zapomnij o spokojnych wieczorach i wolnych weekendach. Przed rozpoczęciem prac musisz zaplanować teren budowy, ustalić harmonogram prac, pilnować kosztorysu. Wybranie dobrego wykonawcy do każdego z etapów może zająć kilka dni lub tygodni. Aby uzyskać dobrą cenę i zacząć współpracę z rzetelną ekipą, musisz poświęcić dużo czasu na rozmowy, obejrzenie wykonanych prac, skontaktowanie się z zadowolonymi klientami, ustalanie szczegółów i podpisanie umowy. I tak dalej, i tak dalej… To są setki godzin podczas których mógłbyś zajmować się po prostu czymś innym.

Oszczędności są oczywiście znaczne, ale jeżeli nie będziesz miał czasu na dopilnowanie budowy to będą one tylko pozorne. Brak czasu oznacza, że nie będziesz sprawdzał rzetelności wykonawców i podejmiesz współpracę z kimś „z polecenia” (a to wcale nie musi oznaczać, że będzie dobrze, a już na pewno nie daje pewności, że uzyskasz dobrą cenę) lub po prostu z kimś, kto ma akurat wolny termin. Brak czasu oznacza, że nie będziesz szukał materiałów budowlanych w dobrej cenie tylko skorzystasz z oferty najbliższej hurtowni lub marketu budowlanego. Brak czasu oznacza, że na którymś etapie stracisz pieniądze czy to przez przeoczenie czy też podjęcie złych decyzji.

Można też spojrzeć na to w drugą stronę. Zarządzanie budową to jak praca na pół etatu. Może warto skorzystać z usług jednego wykonawcy i po prostu wykorzystać uzyskany w ten sposób czas i np. dorobić do pensji? Generalny wykonawca zapewni wszystkich fachowców oraz zajmie się zakupem materiałów budowlanych. Będziesz zazwyczaj ustalał szczegóły prac tylko z jedną osobą po stronie wykonawcy co sprawi, że budowa będzie szła sprawnie i w sposób uporządkowany – możesz więc zająć się innymi obowiązkami.

Dlatego jeszcze raz proszę o rozwagę – decyzja o sposobie budowy jest jedną z najważniejszych decyzji, którą podejmuje inwestor. Masz pieniądze? Buduj za pomocą generalnego wykonawcy. Masz czas? Buduj się systemem gospodarczym. Nie masz ani tego ani tego? Odłóż budowę na kolejne lata.

Często pada pytanie o ile budowa systemem gospodarczym jest tańsza od budowy za pomocą jednego wykonawcy. Można ostrożnie przyjąć, że budowa domu za pomocą generalnego wykonawcy będzie droższa o kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale tak naprawdę oszacowanie kosztów bez poznania projektu, zestawienia materiałów oraz miejsca budowy jest po prostu niemożliwe. Ale o szacowaniu kosztów budowy jeszcze będę pisał 🙂

 

Sławomir Zając

Chcesz wybudować dom i potrzebujesz pomocy?

Zostaw komentarz lub napisz: slawomir.zajac@poradnik-budowlany.com

1 Komentarz

  1. Zawstydziłam się swojej niewiedzy ale rzeczywiście myślałam że budowa systemem gospodarczym to robienie wielu rzeczy samemu zamiast zlecania specjaliście:p Oczywiście tych łatwiejszych rzeczy:) Szykujemy się z mężem do budowy naszego wymarzonego domu i ponieważ do stawiania murów zostało nam aż 1,5 roku to mamy czas żeby się zastanowić nad wieloma kwestiami i oczywiście na nazbieranie jak największej kwoty pieniędzy. I pomimo że wiem że w wielu momentach będziemy się zastanawiać kto wpadł na tak idiotyczny pomysł jakim jest budowa domu to zdecydowani jesteśmy na budowę systemem gospodarczym. Dobry post a zwłaszcza przedostatni akapit:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *