0 Udostępnień

Jaki wybrać materiał: pustak ceramiczny, beton komórkowy, silikat, a może keramzytobeton?

Ile dać izolacji na ściany – 12 cm, 15 cm, 20 cm, a może więcej?

Czy warto dać na podłogę 20 cm styropianu?

Warto to sprawdzić! 🙂

Co prawda wybór materiałów budowlanych i izolacji, a także rodzaju wentylacji, grubości wylewki, rodzaju stropu i tak dalej powinien być ustalony podczas prac projektowych, ale – niestety – większość projektantów narzuca rozwiązania i zostawia inwestora z radosnym: „Jak będziesz chciał coś zmienić w projekcie, to zmień – masz moją zgodę„. Niezbyt to pomocne…

Jeżeli chcesz sprawdzić we własnym zakresie, co się bardziej opłaca i co jest najbardziej korzystne, przedstawiam kalkulator, dzięki któremu będziesz mógł:

 • Wybrać optymalną kombinację materiału konstrukcyjnego i izolacji (rodzaj, grubość, lambda),
 • Sprawdzić straty energii przez ściany, podłogę oraz strop,
 • Porównać warianty i sprawdzić, jaką opłaca się dać grubość styropianu na podłogę lub dach.

Kalkulator nie uwzględnia zysków z nasłonecznienia, mostków cieplnych, kosztów robocizny i strat energii przez wentylację.

Poniżej znajdziesz link do arkusza oraz film, w którym przedstawiam zasadę działania kalkulatora i w którym zwalczam najczęściej spotykane mity związane z wyborem materiałów budowlanych. Bardzo polecam jego obejrzenie – wiele rzeczy stanie się jasnych. 🙂

 

Kalkulator – optymalizacja budynku

 

POBIERZ KALKULATOR: kalkulator_optymalizacja

 

Podsumowanie cyklu

W ostatnich artykułach i filmach wielokrotnie poruszałem kwestie związane z ogrzewaniem, akumulacją ciepła, kosztami eksploatacji, wyborem materiałów budowlanych i izolacjami.

Każdy element Twojego domu ma znaczenie i dlatego należy traktować dom jako całość, a nie skupiać się tylko na wybranym elemencie.

Nie ma znaczenia, jeżeli kupisz okna o najlepszych współczynnikach, jeżeli zaniedbasz izolację ścian, podłóg i dachu. Nie ma znaczenia, jeżeli kupisz najlepsze materiały, jeżeli zaniedbasz wykonawstwo. W większości przypadków wystarczy, jeżeli zastosujesz w swoim domu standardowe, dobre rozwiązania (np. okna o współczynniku U = 0,9, izolację ścian o grubości 20 cm, izolację podłogi o grubości 15 cm i izolację dachu o grubości 25 cm) i skupisz się na wyborze rzetelnych wykonawców i dobrego kierownika budowy, który będzie kontrolował wszystkie prace.

Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych wniosków i porad, które przekazywałem w ostatnich kilkunastu miesiącach.

Jeżeli będziesz chciał pogłębić wiedzę na wybrany temat, pod artykułem znajdziesz linki do pozostałych materiałów, w których szczegółowo omawiam dane zagadnienie.

Materiały budowlane

 1. Budujesz pierwszy dom? Proponuję budowę domu najczęściej spotykanego w Polsce, czyli domu murowanego w technologii dwuwarstwowej (mur + izolacja). Zalety: duży wybór wykonawców, duża odporność na błędy wykonawcze. Wybierz inną technologię, jeżeli ma ona zdecydowaną przewagę nad domem murowanym (np. krótki czas budowy w przypadku domów prefabrykowanych).
 2. Pustaki ceramiczne, beton komórkowy, silikaty, keramzytobeton – co wybrać? Co ma znaczenie przy wyborze materiałów budowlanych?
  – Akustyka. Jeżeli budujesz dom blisko ruchliwej drogi, może zależeć Ci na zastosowaniu materiałów, które dobrze izolują dźwięki – np. silikaty. Należy pamiętać także o dobrej izolacji akustycznej okien i drzwi (materiał i montaż).
  – Cena. Nie cena samego materiału, ale materiału + izolacji (materiał o niskiej lambdzie może wymagać grubszej, droższej izolacji). O tym szczegółowo w filmie (powyżej).
  – Dostępność materiałów. Zadzwoń do hurtowni i zapytaj, jakie materiały są dostępne i w jakich cenach. Użyj mojego kalkulatora, aby policzyć, który wariant będzie najtańszy.
  – Dostępność wykonawców. W niektórych miejscach nie ma wykonawców budujących z konkretnego materiału. Przed wyborem materiału spotkaj się z wykonawcami i porozmawiaj o tym, z jakich materiałów budują domy. Często będziesz budował dom z tych samych materiałów, co sąsiedzi lub po prostu z tego, co obecnie jest dostępne.
 3. A co nie ma znaczenia? Jeżeli budujesz dom z pomocą wykonawców, różnice między materiałami nie mają aż takiego znaczenia:
  – Lambda materiałów konstrukcyjnych nie ma większego znaczenia – to izolacja ściany (styropian lub wełna) w największym stopniu wpływa na energooszczędność budynku.
  – Materiały mają różne wytrzymałość, solidność, ale nie ma sensu kupować materiałów o lepszych parametrach konstrukcyjnych, bo dom przez to nie będzie bardziej solidny. Nie warto przepłacać.
  – Nie ma znaczenia, że jakiś materiał wchłania więcej wody lub więcej wody podciąga kapilarnie – po to stosuje się izolację poziomą, aby nie było takiego ryzyka. Małe znaczenie ma to, że w jakimś materiale łatwiej się bruzduje (o ile nie będziesz tego robił sam) lub trudniej montuje się szafki (kwestia użycia specjalnych kołków).– Każdy materiał jest zdrowy dla mieszkańców. Radioaktywność, rakotwórczość – to mity. Mitem jest także to, że ściana reguluje wilgoć,  oddycha i tworzy w domu przyjemny mikroklimat. Za te kwestie odpowiada wentylacja.
  – Akumulacja ciepła ma małe znaczenie w domach murowanych w przeciwieństwie do domów szkieletowych (szkielet budynku akumuluje relatywnie mało energii). W domach murowanych energię akumulują zarówno ściany, jak i podłogi i strop. Zmieniając materiał na ściany nośne na taki o większej akumulacji ciepła, poprawiamy akumulację ciepła całego domu murowanego w niewielkim stopniu. Jeżeli chcesz poprawić akumulację całego budynku, to powinieneś zadbać o wysoką akumulację każdego elementu, np. zastosować wylewkę o większej grubości, stop monolityczny itp.
 4. Różnych technologii budowy jest oczywiście bardzo dużo – ściany jednowarstwowe, trzywarstwowe, pustaki wypełnione izolacją i tak dalej. To nie są złe technologie – natomiast uważam, że podczas budowy domu mamy do podjęcia 1000 decyzji i jeżeli spędzisz za dużo czasu wybierając optymalny materiał na ściany nośne, to nie starczy Ci czasu i energii, aby zająć się pozostałymi 999 decyzjami. Wybierz najbardziej powszechną technologię dwuwarstwową oraz materiał budowlany w oparciu o kilka czynników: cenę, dostępność materiałów, dostępność wykonawców i ewentualnie akustykę.

Ogrzewanie

 1. Każdy dom jest inny. Inna kubatura, powierzchnia, bryła. Inna lokalizacja i inne średnie temperatury zewnętrzne. Inne usytuowanie względem stron świata, inna stolarka okienna i inne zyski z nasłonecznienia. Inne materiały budowlane i inna izolacja ścian, podłogi i stropu.
  W każdym domu mieszkają inne osoby. W każdym domu jest inna komfortowa temperatura wewnętrzna. Inne zużycie i temperatura wody – niektórzy lubią długie gorące kąpiele, a niektórzy zimne, krótkie prysznice.
  W każdym domu mieszka się inaczej. Ktoś wyjeżdża na długie wakacje albo rzadko jest w domu. Ktoś często pali w kominku. Ktoś chodzi o w domu w grubym swetrze, a inna osoba w bluzce z krótkim rękawem.
  Z tych powodów nie porównuj kosztów ogrzewania z innymi osobami. Ty na pewno będziesz miał inne rachunki.
 2. Aby obliczyć koszty ogrzewania Twojego przyszłego domu powinieneś znać:
  – Zapotrzebowanie Twojego domu na energię. Tę wartość znajdziesz w projekcie budowlanym lub uzyskasz bezpośrednio od projektanta. Jeżeli kupiłeś projekt katalogowy, a projektant adaptujący nie wykonał charakterystyki energetycznej, wykonaj OZC (Obliczenie Zapotrzebowania Cieplnego) – charakterystyka dołączana do projektów katalogowych nie uwzględnia umiejscowienia twojego budynku w konkretnej strefie klimatycznej oraz względem stron świata. Parametr EP (wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną) jest przydatny głównie dla projektantów i nie określa zapotrzebowania na energię Twojego domu.
  – Koszt 1 kWh wybranego źródła energii.
 3. Wybierz źródło ogrzewania w oparciu o kilka kwestii:
  – Bezobsługowość. Jeżeli jest dla Ciebie ważna, to będziesz rozważał grzanie energią elektryczną, gazem lub rozważysz instalację pompy ciepła. W innym przypadku będziesz rozważał także zakup pieca na ekogroszek lub pellet.
  – Całkowite koszty danego rozwiązania. W przypadku gazu będzie to kocioł gazowy oraz wykonanie przyłącza, w przypadku ogrzewania ekogroszkiem koszt komina dymowego oraz koszt wybudowania kotłowni.
  – Całkowite koszty eksploatacyjne – ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
  – Czynniki zewnętrzne. Rosnące ceny energii, problemy z przyłączeniem do sieci gazowej i tym podobne.Wyborem źródła ogrzewania zajmowałem się w wielu artykułach (linki pod artykułem) i zachęcam do ich przeczytania – na pewno pomogą podjąć dobre decyzje.

Okna

 1. Maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla okna wynosi U = 0,9 W / m² * k – taki obowiązek został wprowadzony w 2021 roku (Warunki Techniczne). Jest to bardzo niski współczynnik i okno o U = 0,9 jest oknem energooszczędnym.
 2. Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw) nie jest tym samym, co współczynnik przenikania ciepła dla szyby (Uf). Wielu producentów chwali się tym drugim współczynnikiem, ale on nie ma większego znaczenia – liczy się przenikalność cieplna całego okna.
 3. Współczynniki nie mają żadnego znaczenia, jeżeli zostanie zaniedbany prawidłowy montaż okien. O tym szeroko piszę w tym artykule: Budowa domu krok po kroku – część 5

Rady ogólne

 1. Nie buduj za wszelką cenę domu pasywnego lub energooszczędnego. Nie zawsze się to opłaca. Koszty materiałów i robocizny mogą przekroczyć zyski z oszczędności na ogrzewaniu.
 2. Nie szukaj optymalnych rozwiązań. Nie ma takich. Nie wiemy, jakie ceny energii będą w przyszłym roku, a co dopiero za 5, 10 lub 20 lat.  Lepiej zainwestować w znane rozwiązanie, z dobrym serwisem niż w coś innowacyjnego lub rzadko spotykanego na polskim rynku.
 3. Mądrze dysponuj swoim czasem. Więcej pieniędzy stracisz budując dom według nieprzemyślanego projektu i angażując niesprawdzonych i niesolidnych wykonawców niż zyskasz wybierając najlepszy na rynku system grzewczy.
 4. Wybierz dobrego projektanta, który pomoże Ci podjąć decyzje. Na szczęście jest wielu rzetelnych projektantów tylko… trzeba ich znaleźć. Polecam spotkać się z kilkoma projektantami, aby wybrać tego, który ma duże doświadczenie i wiedzę, a zarazem takiego, z którym nawiążesz nić porozumienia. W końcu projektant projektuje dom dla Ciebie i Twojej rodziny i musi Was dobrze poznać, zanim zacznie rysować projekt.
  Jeżeli chcesz dobrze przygotować się do wyboru projektanta, polecam mój kurs, dzięki któremu dowiesz się, jak wygląda zawartość projektu budowlanego i na co powinieneś zwracać uwagę. Będziesz mógł także skorzystać z bazy polecanych projektantów, z których skorzystali inni kursanci. Wejdź na jaksiewybudowac.pl i zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

  KURSY „Wybór i zakup działki” oraz „Przygotowanie do budowy”

   

Przydatne materiały

Ppolecam do przeczytania szczegółowych artykułów, dzięki którym znajdziesz odpowiedź na wiele pytań:

 1. Interesujesz się budową domu szkieletowego? Zobacz czy jest on energooszczędny i ekologiczny oraz zobacz prawidłowy przekrój ściany w domu szkieletowym: Dom szkieletowy: czy warto? Moja opinia.
 2. Czy wybrać dom murowany, szkieletowy czy drewniany? Drewniany, murowany, szkieletowy czy inny?
 3. Co to jest współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda), współczynnik przenikania ciepła (U), opór cieplny (R)? Co oznacza λ (lambda), U, R i jak ważna jest dyfuzja pary wodnej.
 4. Czym najbardziej opłaca się ogrzewać dom? Od czego zależą koszty ogrzewania i jak je policzyć? Czym jest projektowana charakterystyka energetyczna domu (PCHE) oraz OZC?  Koszty ogrzewania domu – Blog Budowlany 
 5. Czym ogrzewać dom? Pompa ciepła czy bufor ciepła? Czy akumulacja ciepła wpływa na koszty ogrzewania? Ile kosztuje przygotowanie ciepłej wody użytkowej? Jakie ogrzewanie do domu? Pompa ciepła czy bufor ciepła? Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?
 6. Pompa ciepła – jaką wybrać? Pompa ciepła – jaką wybrać?
 7. Prawidłowy montaż okienBudowa domu krok po kroku – część 5
 8. Jak najszybciej, a jak najtaniej wybudować dom? Budować dom czy kupić dom? Budowa domu czy zakup domu? – Blog Budowlany

 

Zapisz się do newslettera i pobierz kosztorys budowy oraz 2 poradniki.

Będę informował Cię o nowych publikacjach na blogu

Po zapisie otrzymasz kosztorys, poradnik dotyczący wyboru wykonawców do budowy domu oraz poradnik, który pomoże wybrać i kupić działkę budowlaną.

 

0 Udostępnień