Ten tekst jest kolejnym z cyklu artykułów „Budowa domu krok po kroku”, w którym przedstawiam budowę domu według projektu architekta Macieja Kuleszy.
Prawidłowy i nieprawidłowy montaż okna
Zacznijmy od tego tematu, zanim zacznę omawiać ciepły montaż.
Są 3 główne sposoby na zamontowanie stolarki okiennej i niestety sposób najbardziej powszechny jest montażem nieprawidłowym.
Montaż wyłącznie na kotwy i piankę
Jest to nieprawidłowy sposób wstawiania okien. Czym się charakteryzuje taki montaż?
Okno jest solidnie zamontowane do ścian za pomocą kotew, a szparę między oknem a murem pianuje się pianą rozprężną. Od strony zewnętrznej piana zostanie przykryta izolacją i tynkiem, a od strony wewnętrznej tynkiem i farbą.
Dlaczego to błąd?
- Piana nie jest przeszkodą dla pary wodnej. O tym, jak ważne jest zabezpieczenie budynku przed wilgocią i wodą pisałem już we wcześniejszych częściach cyklu.
- Między montażem stolarki, a montażem elewacji minie wiele tygodni lub miesięcy podczas których piana będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych. Piana ulegnie degradacji i utraci swoje właściwości.
- Piana nie jest szczelna! Obejrzyj krótki film Krystiana Lemkowskiego, w którym pokazuje, jak powietrze bez problemu jest wdmuchiwane do domu pomimo – wydawałoby się – szczelnego okna: Praktyczna różnica między zwykłym a ciepłym montażem okien.
Z tych powodów montaż wyłącznie na kotwy i piankę jest montażem nieprawidłowym – należy użyć dodatkowo taśm.
Montaż warstwowy okien (szczelny)
Polegający na przyklejeniu taśm paroszczelnych (od strony wewnętrznej) i paroprzepuszczalnej (od strony zewnętrznej) lub montaż z użyciem taśm rozprężnych.
Jest to montaż prawidłowy!
Zwracam uwagę, aby użyć odpowiednich taśm. Nie mają znaczenia teksty marketingowe typu „doskonałe zabezpieczenie przed wilgocią” albo „folie dla wymagających inwestorów” ;). Znaczenie ma współczynnik oporu dyfuzyjnego Sd oraz deklaracje właściwości użytkowych danego wyboru. Jakie znaczenie ma to, że sprzedawca chwali się wysoką paroszczelnością, skoro pisze, że folia nie ma żadnych deklarowanych parametrów jakościowych?
Współczynnik Sd odpowiada grubości warstwy powietrza, która stawiałaby taki sam opór, jak materiał o danej grubości. O tym, jaki współczynnik Sd będzie odpowiedni, powinno być zawarte w projekcie budowlanym. Jeżeli nie ma (a zazwyczaj nie ma…), to poproś o wykonanie obliczeń producenta stolarki. Zapewne użyją na Twojej budowie tych samych taśm co zawsze, ale dobrze, abyś miał konkretne informacje o parametrach technicznych używanych materiałów.
Więcej o tym problemie pisałem w artykule o domach szkieletowych: Dom szkieletowy: czy warto? Moja opinia.
Montaż w warstwie izolacji
Jest to także sposób prawidłowy.
Montaż polega na wysunięciu okna poza mur, dzięki czemu okno jest otoczone ze wszystkich stron warstwą izolacji. Taki montaż oznacza najniższe straty ciepła. Niestety jest także bardzo drogi i najczęściej nieopłacalny. Jeżeli ktoś Cię namawia na taki sposób montażu, niech przedstawi dane, które to uzasadnią.
Moim zdaniem lepiej zastosować prawidłowy montaż okien z użyciem taśm (sposób 2) oraz dodatkowo zabezpieczyć okna przed stratami ciepła – o czym za chwilę.
Ciepły montaż okien – na czym polega?
Zauważ, że nic nie pisałem wcześniej o ciepłym montażu okien. To dlatego, że to sformułowanie „ciepły montaż” nie precyzuje rodzaju montażu!
Ciepły montaż stolarki okiennej może być montażem warstwowym lub montażem w warstwie izolacji. Ciepły montaż może także polegać na zamontowaniu ciepłych parapetów.
Jeżeli producent okien proponuje ciepły montaż, niech doprecyzuje, co ma na myśli. Najczęściej ciepły montaż oznacza montaż warstwowy, czyli z użyciem taśm i… tyle. Bez ciepłych parapetów i izolacji termicznej pod oknami tarasowymi (o tym za chwilę).
Producenci i sprzedawcy lubią pisać „ciepły montaż”, bo to brzmi fajnie, marketingowo i energooszczędnie, a nieświadomi klienci myślą, że kupują coś ekstra w dobrej cenie.
Na temat wyboru rodzaju montażu są niezliczone dyskusje na forach internetowych. Zapewne nie raz przeczytasz, że montaż z użyciem taśm to zbędny wydatek, a sama piana jest wystarczająca więc po co przepłacać. Nie słuchaj takich opinii, a jeżeli masz wątpliwości dotyczące prawidłowego montażu okien, zachęcam do przeczytania 2 poniższych artykułów:
https://oknotest.pl/montaz-okien/co-daje-cieply-montaz-okien-pvc
https://oknotest.pl/montaz-okien/cieply-montaz-czy-to-sie-oplaca
Zachęcam także do obejrzenia filmów na YouTube pokazujących poprawny montaż okien. Zaręczam, że żaden z nich nie pokaże montażu okna montowanego wyłącznie na kotwy i pianę, i bez użycia jakichkolwiek taśm, które zwiększają szczelność, zmniejszają przepływ powietrza między oknem, a murem oraz uniemożliwiają skraplanie się pary wodnej.
Ciepłe parapety i podwaliny
Ciepłe parapety to profile podokienne wykonywane najczęściej ze styropianu ekstrudowanego XPS.
Po co stosować ciepłe parapety?
Zamontowane okno powinno być szczelne na całym obwodzie więc słabym punktem jest szczelina między oknem i ścianą. Z boków i z góry okna nachodzi się izolacją zewnętrzną na profil okienny i to rozwiązanie jest wystarczające.
Od dołu nie można osłonić ramy izolacją, ponieważ będzie osadzony parapet. Aby wyeliminować ten słaby punkt stosuje się ciepły parapet, który zapewnia odpowiednią szczelność i izolację.
Czy ciepły parapet przyniesie jakieś oszczędności? Jeżeli okno zostało zamontowane poprawnie, pianka rozprężna została starannie rozprowadzona, a taśmy prawidłowo przyklejone, to zaryzykowałbym stwierdzenie, że ciepły parapet może się zwrócić dopiero po kilkudziesięciu latach.
Nie chodzi tu jednak o bezpośrednie oszczędności finansowe.
Ciepły parapet eliminuje ryzyko kondensacji pary wodnej i co za tym idzie – pojawienia się w przyszłości pleśni. Dodatkowa korzyść – parapet od strony wewnętrznej będzie miał temperaturę pomieszczenia i nie będzie zimny/chłodny. Miło i komfortowo
Z tych powodów polecam stosowanie ciepłych parapetów.
Ciepłe parapety umieszcza się pod oknami, natomiast pod oknami tarasowymi stosuje się tak zwane podwaliny.
Podwalina to mocny i twardy materiał, który warto zastosować z podobnych powodów jak ciepłe parapety.
Najczęściej stosuje się klinaryt lub purenit wytwarzane z utwardzonego polistyrenu espandowanego lub styropian XPS wytwarzany ze spienionego polistyrenu.
Dlaczego prawidłowy montaż jest istotny
Jeszcze raz ważna uwaga. Prawidłowy montaż okien jest niesamowicie ważny! Porównując oferty sprzedawców stolarki zwróć uwagę na doprecyzowanie szczegółów montażu. „Ciepły montaż” może oznaczać u jednego sprzedawcy montaż warstwowy, ciepłe parapety i podwaliny, a u drugiego wyłącznie sam montaż warstwowy. Nigdy nie sugeruj się wyłącznie ostateczną ceną do zapłaty!
Kilka zdjęć wykonanych podczas montażu okien.