0 Udostępnień

Artykuł zawiera rozbudowany opis i historię powstania projektu domu – jeżeli interesują Cię tylko konkretne informacje dotyczące projektu zapraszam na stronę https://domymodelowe.pl/.

Zapraszam także do wysłuchania podcastu, w którym opowiadam o pracach projektowych i udzielam wskazówek związanych z wyborem projektanta.

Historia projektu

4 lata temu rozpoczęliśmy wspólnie z architektem Arturem Tomaszkiem pewną zabawę polegającą na stworzeniu kilku projektów domu, które spełniają WASZE oczekiwania. 🙂

Na czym polegała zabawa?

 • Architekt przedstawiał pierwszą koncepcję domu w oparciu o podstawowe założenia: powierzchnia i rodzaj bryły budynku,
 • Koncepcję poddawaliśmy Waszej ocenie. Najczęściej pierwsze koncepcje zbierały sporo uwag krytycznych. :). To jednak nic dziwnego – w końcu każdy ma inne oczekiwania i każdej osobie odpowiadało coś innego,
 • Następnie analizowaliśmy wszystkie Wasze uwagi i komentarze. To była najtrudniejsza część pracy. Jak uwzględnić największą liczbę uwag? Jak pogodzić czasami sprzeczne oczekiwania? Które opinie wziąć pod uwagę, a które zignorować?
 • Kolejne wersje koncepcji poddawaliśmy ocenom tak długo, aż dany projekt uzyskiwał zdecydowaną większość ocen pozytywnych.

Do tej pory powstały 3 projekty oraz kilka wariacji – łącznie aż 7 projektów koncepcyjnych!

Możesz je obejrzeć tutaj:

Uczestniczenie w tej zabawie było dla mnie niesamowitym doświadczeniem.

Zrozumiałem, że projektowanie domu jest ciężką pracą, a uwzględnienie potrzeb wszystkich członków rodziny i pogodzenie ich z zasadami zagospodarowania działki i budżetem jest bardzo wymagające, a czasami wręcz niemożliwe.

Poczułem też na własnej skórze, jak trudna jest praca projektanta. 🙂

 

Miałem jednak ochotę na więcej niż tylko zwykłą zabawę.

Chciałem nie tylko uczestniczyć podczas tworzenia projektu koncepcyjnego, ale współtworzyć projekt budowlany i być aktywnym przy każdym etapie prac: od koncepcji do architektury, konstrukcji, aż po instalacje sanitarne i elektryczne.

Chciałem poznać cały proces tworzenia projektu „od środka” i… nadarzyła się okazja!

Kilku moim czytelnikom tak bardzo spodobały się przygotowane projekty, że chcieli wybudować według nich swoje domy!

Otrzymaliśmy propozycję zakupu projektów, ale na początku odmawialiśmy: od zabawy na blogu i projektu koncepcyjnego do pełnowartościowego projektu budowlanego jest przecież daleka droga. 🙂

Pytań było jednak na tyle dużo, że w końcu razem z Arturem i jego zespołem postanowiliśmy stworzyć projekt domu jednorodzinnego, który można kupić i według niego wybudować dom! 🙂 Za chwilę pokażę, w jaki sposób wyglądały prace i co zawiera projekt, ale najpierw kilka wyjaśnień:

 • Projekt koncepcyjny jest pierwszym etapem prac projektowych. Projekt koncepcyjny zawiera główne założenia dotyczące budynku (bryła, powierzchnia), rodzaj dachu, układ pomieszczeń i proponowaną aranżację pomieszczeń. Koncepcje są różne: niektórzy projektanci tworzą szczegółowe rysunki, a niektórzy rysują na kartce prostokąty obrazujące poszczególne pomieszczenia i dopiero po akceptacji inwestora zaczynają uszczegóławiać projekt.

W naszym przypadku projekt koncepcyjny był bardzo szczegółowy:

 • Projekt typowy, projekt gotowy lub projekt katalogowy, to dokumentacja zawierająca wszystkie informacje dotyczące parametrów materiałów budowlanych, ogrzewania, wentylacji… Słowem – wszystko to, co jest potrzebne do budowy domu.
  Od projektu koncepcyjnego do projektu typowego jest długa droga. O ile projekt koncepcyjny to zazwyczaj 1-2 rysunki dotyczące układu pomieszczeń, to projekt typowy zawiera nawet kilkadziesiąt rysunków i kilkadziesiąt stron opisów, wyjaśnień i wskazówek. To pełna dokumentacja projektowa.

Fragment projektu: przykładowy przekrój budynku 

 

Projekt typowy (gotowy, katalogowy) nie jest projektem budowlanym!

Po zakupie projektu należy przeprowadzić jego adaptację, czyli stworzyć projekt zagospodarowania terenu i dostosować projekt do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy (jeżeli to konieczne). Projektant adaptujący dostosuje także budynek do Twoich warunków gruntowych, dostosuje przegrody ścian, dachów i podłóg na gruncie do lokalnych warunków klimatycznych oraz wprowadzi oczekiwane przez Ciebie zmiany, np. przesunie okna lub ściany działowe i przygotuje projekt budowlany.

 • Projekt budowlany to dokumentacja, dzięki której uzyskasz pozwolenie na budowę i wybudujesz zdom. 🙂

Wynika z tego, że nasz projekt, tak jak każdy projekt, który znajdziesz w internecie, należy zaadaptować, aby uzyskać pozwolenie na budowę.

Do adaptacji jeszcze wrócę.

Układ funkcjonalny

Zależało nam na tym, aby w domu po prostu wygodnie się mieszkało. Czy jest w końcu coś ważniejszego? 🙂

Każde pomieszczenie zostało przemyślane pod kątem wygody i użytkowania.

 • Przestronny wiatrołap z miejscem na szafę na ubrania i ławkę. Bez problemu możesz w nim manewrować wózkiem dziecięcym.
 • Sypialnia z garderobą oddzielona korytarzem od pokojów dziecięcych. Zapewnia tak potrzebny komfort rodzicom. 🙂
 • Dodatkowe pomieszczenie pełniące funkcję pokoju gościnnego, gabinetu, pokoju zabaw lub pokoju dziecięcego.
 • Przestronne pokoje dziecięce – odpowiednie zarówno dla małych dzieci, jak i nastolatków.
 • Pomieszczenie techniczne oddzielone od sypialni i pokojów. Pracująca pralka lub suszarka nie zakłóci spokojnego snu.
 • Przemyślany układ kuchni podzielony na trzy strefy: przechowywania żywności, mycia oraz gotowania i pieczenia (tzw. trójkąt roboczy)
 • Wygodna spiżarka przy kuchni. Usytuowanie przy ścianie zewnętrznej zapewnia niższą temperaturę – odpowiednią do przechowywania żywności.
 • WC dla gości. Wejście do WC nie jest widoczne z salonu i zapewnia komfort.
 • Okno znajdujące się na końcu korytarza doświetla korytarz. Zamiast okna można całkowicie zabudować przestrzeń i przeznaczyć ją na miejsce do przechowywania.

Brzmi to super, ale… czy projekt ma jakieś wady? 🙂 Zapewne tak, bo wszystko jest kwestią zarówno Waszych oczekiwań i potrzeb, ale także kosztów budowy.

Przykład:

 • Zrezygnowaliśmy z garażu, aby budynek był lepiej doświetlony, pasował na większą liczbę działek  i znacznie obniżyć koszty budowy. Dom bez garażu ma powierzchnię użytkową 135 m², a zewnętrzną ok. 170 m². Dodatkowy garaż powiększyłby powierzchnię zewnętrzną domu do 200 m² lub więcej. W praktyce oznacza to podniesienie kosztów budowy i wykończenia o ponad 100 000 złotych!
 • Zrezygnowaliśmy z kominka. To wynika z naszych założeń: kominek zabiera miejsce, podwyższa koszty budowy, a często jest nieużywany.
 • Kilka osób pisało, że wszystko jest super, ale chętnie by powiększyli pokoje dziecięce o 2 metry kwadratowe. Zastanawialiśmy się nad tym, ale tak niby „drobna” zmiana, w praktyce spowodowałaby rozpoczęcie prac projektowych od początku. Jeżeli powiększamy pokoje dziecięce, to coś przecież musimy zmniejszyć (pytanie – co?), a jeżeli powierzchnia pozostałych pomieszczeń ma zostać bez zmian, zmieni się cała bryła budynku – razem z konstrukcją dachu.

I właśnie dlatego praca projektanta nie należy do łatwych. 🙂

Swoją drogą moje dzieciaki mają pokoje o powierzchni 10 m² i jest po prostu ok. Czy chciałbym mieć większe pokoje? Tak, ale to zwiększyłoby koszty budowy i oznaczałoby zakup większej, droższej działki ( pisałem o tym w tym artykule: Jak nie przepłacić przy budowie domu: na przykładzie mojego projektu domu ). W moim przypadku oznaczałoby to… rezygnację z budowy przez brak funduszy.

 

Niskie koszty budowy

Nasz projekt powstał z pasji, a nie z chęci zarobku.

Jak zaraz się przekonasz, zrezygnowaliśmy z kilku rzeczy, które mogłyby Cię zachęcić do zakupu. 🙂

To proste. Nie mam zamiaru przekłamywać rzeczywistości, aby za wszelką cenę sprzedać projekt. Prowadzę mój serwis od 5 lat i zawsze na pierwszym miejscu stawiałem uczciwość i rzetelność.

O co chodzi z przekłamywaniem rzeczywistości?

Na stronach wielu biur projektowych znajdziesz informację o kosztach budowy domu. Zwykle podawane liczby są tak niskie, że aż brzmią niewiarygodnie i… zwykle takie są (niestety!). Często pomijane np. koszty wykonania instalacji, koszty wykonania prac ziemnych lub nawet koszty robocizny. Pomijane są koszty wykonania tarasu, wejścia do domu, kruszywa do zasypu fundamentów i hydroizolacji. Kosztorysy też bywają nieaktualizowane (najstarszy kosztorys, który widziałem był z 2014 roku). Wniosek jeden: nie ma co wierzyć w informacje podawane w internecie.

Poza tym nawet gdyby kosztorys był wykonany megarzetelnie, to i tak nie miałby dla Ciebie znaczenia.

Koszty budowy zależą m.in. od warunków gruntowych (rodzaj gruntu, głębokość posadowienia budynku), sposobu budowy (system zlecony, budowa jedną firmą), lokalizacji i roku budowy, a nawet Twoich umiejętności negocjacyjnych. Poza tym ceny materiałów i robocizny zmieniają się drastycznie z miesiąca na miesiąc do tego stopnia, że w ciągu kilku tygodni można było zaoszczędzić nawet 30000 zł przy zakupie stali (ceny stali spadły 2-3 krotnie!)

Żadne biuro projektowe nie wie – bo wiedzieć nie może – gdzie i w jaki sposób będziesz się budował i jak będzie wyglądał rynek za kilka lub kilkanaście miesięcy.

Ja także tego nie wiem. Architekt także. 🙂 I właśnie z tego powodu nie podajemy kosztów budowy domu.

Ale… jednocześnie zadbaliśmy o to, żeby koszt budowy na podstawie tego projektu był możliwie niski.

Przemawiają za tym konkretne cechy:

 • Prosty kształt budynku na planie prostokąta z dachem dwuspadowym,
 • Drewniany strop zespolony z wiązarami dachowymi – niższy koszt w porównaniu do ciężkich stropów żelbetowych / gęstożebrowych itp. Dodatkowo lekki strop zmniejsza obciążenia na ściany i fundamenty pozwalając na optymalizację ich konstrukcji,
 • Brak ścian nośnych wewnątrz budynków – a co za tym idzie zastąpienie ich ścianami działowymi, które są dużo tańsze w budowie od ścian nośnych – nie potrzebują fundamentów, a koszt bloczka jest 2x mniejszy,
 • Optymalizacja projektu (źródło ciepła i rozdzielnica w centrum budynku ogranicza liczbę i długość instalacji).

Zrobiliśmy wszystko, aby dom o takim układzie funkcjonalnym był zarówno wygodny dla mieszkańców i jak najtańszy w budowie.

Czy jest możliwe wybudowanie tańszego domu? Tak, ale wiązałoby się to ze zmniejszeniem powierzchni pomieszczeń, co negatywnie wpłynęłoby na funkcjonalność budynku.

Co prawda są możliwe drobne oszczędności (np. stawianie ścian działowych z 8 cm bloczków Orth, które nie potrzebują tynkowania), ale zrezygnowaliśmy z nich z uwagi na mniejszą izolację akustyczną i kłopoty z prowadzeniem instalacji.

Jak zatem określić koszty budowy?

Proponuję obejrzeć mój film, w którym pokazuję, ile rzeczy wpływa na ostateczny koszt budowy. Film jest długi, a pokazany kalkulator dość rozbudowany, ale warto poświęcić nawet kilka dni na to, aby upewnić się, że stać Cię na budowę: https://www.youtube.com/watch?v=A5ffA7UYF30 Polecam także mój artykuł: Jak oszacować całkowity koszt budowy i wykończenia?

Jaki wniosek?

Nie kupuj naszego projektu (ani innego), jeżeli nie masz pewności, że stać Cię na budowę.

Przyznasz, że to mało sprzedażowe podejście. 😉

AKTUALIZACJA (22.03.2023)

Przygotowałem film, w którym pokazuję, ile kosztuje budowa domu według naszego projektu!

 

Projekty instalacji

Dzięki temu, że poświęciliśmy jednemu projektowi kilka miesięcy, mogliśmy dopieszczać go bez końca.

Podczas prac mieliśmy tak dużo pomysłów, że w końcu przygotowaliśmy dwa rodzaje projektów instalacji elektrycznej.

Podstawowy projekt zawiera usytuowanie gniazdek, punktów świetlnych i włączników. W większości przypadków taki projekt wystarcza, szczególnie, jeżeli  zamierzasz większość rzeczy związanych z instalacją elektryczną ustalić z elektrykiem podczas budowy.

Możesz jednak mieć większe potrzeby związane z instalacją elektryczną i dlatego przygotowaliśmy także rozbudowany projekt instalacji elektrycznej zawierający dodatkowo:

 

 • Zasilenie klimatyzacji, rolet zewnętrznych i innych odbiorników – warto zrobić, nawet jeżeli ich teraz nie planujesz. Unikniesz w przyszłości kucia ścian,
 • Wyprowadzenie kabli na zewnątrz (oświetlenie, brama wjazdowa, furtka),
 • Domofon,
 • Sieć LAN (umiejscowienie routera, gniazdka sieciowe),
 • Ciekawe rozwiązania (np. gniazdko HDMI za kanapą w salonie po podłączenia laptopa, możliwość wyłączenia wszystkich świateł w domu jednym przyciskiem),
 • Dodatkowe punkty elektryczne i oświetleniowe.

Rozbudowany projekt przeznaczony jest dla osób, które chcą być jak najlepiej przygotowane do budowy.

A aby jeszcze ułatwić budowę, razem z rozbudowanym projektem instalacji elektrycznej dołączamy dużo bonusów – ale o tym na końcu artykułu i na stronie http://domymodelowe.pl/. 🙂

 

Szczegółowe rysunki i zestawienia.

Razem z projektem dostarczamy:

 • Zestawienie stolarki, stali i specyfikację materiałów budowlanych,
 • Szczegółowe rysunki rozwiązań architektoniczno-budowlanych (tak zwane „detale”) – rzadko spotykane nawet w projektach indywidualnych

Z tej części projektu jestem najbardziej dumny!

Architekt Artur Tomaszek przygotował kilkanaście rysunków, aby projekt służył Tobie i wykonawcom podczas budowy. Ty będziesz wiedział, jaki materiał zamówić na każdy etap budowy, wykonawcy będą wiedzieć, w jaki sposób realizować prace, a kierownik budowy będzie miał ułatwioną robotę. 🙂

Czym są te „detale„?

To szczegółowe rysunki dotyczące elewacji, obróbki blacharskiej rynny, wentylacji strychu, ściany fundamentowej i wykończenia strefy okiennej itp.

Każdy wykonawca będzie wdzięczny za takie rysunki. Koniec improwizacji na budowie! 🙂

Kluczem jest oczywiście taki wykonawca, który trzyma się projektu i dlatego do każdego projektu dołączamy moją książkę „Jak się wybudować i nie zwariować”, który pomoże Ci wybrać tych najlepszych. 🙂

 

Wizualizacje

Wizualizacje na stronach biur projektowych bywają prześliczne. Efektowna elewacja, soczyste kolory, ogród i obowiązkowo auto na podjeździe, basen lub efektowny taras. 🙂 Aż chciałoby się zamieszkać!

Biura projektowe w ten prosty sposób oddziałują na emocje nie bacząc na to, że wybudowany dom nigdy nie będzie tak efektownie się prezentował jak na grafikach.

Za kilkaset złotych mogliśmy przygotować równie efektowne wizualizacje. Ba, nawet wstępnie wybrałem osobę, która specjalizuje się ich przygotowywaniu. Zrezygnowałem z niej z prostego powodu: nie chcę, aby wizualizacja przysłoniła to, co najważniejsze: czy budynek będzie wygodny dla Ciebie i Twojej rodziny? Czy wszystkie pomieszczenia dadzą się dobrze zaaranżować?

I jasne, że fajnie, jeżeli budynek dobrze się prezentuje, ale o niebo ważniejsze jest to, żeby się w nim dobrze żyło niż żeby budził zazdrość sąsiadów. 😉

Oto wizualizacja budynku:

 

Podczas prac projektowych rozważaliśmy różne rozwiązania:

Wśród nich był m.in.:

 • Dach czterospadowy. Zrezygnowaliśmy z niego z uwagi na wyższe koszty materiałów i robocizny.
 • Dach bezokapowy („nowoczesna stodoła”). Zrezygnowaliśmy z niego z przyczyn powiedzmy „ideowych”. Brak okapu to brak ochrony elewacji budynku i ryzyko przegrzewania się pomieszczeń. Trudność stanowi znalezienie odpowiednich wykonawców, a przy wykonywaniu dachu bezokapowego staranność jest bardzo ważna – nieprawidłowe odprowadzanie wody deszczowej grozi zalewaniem i niszczeniem elewacji.

Wygląd budynku to kwestia osobistych preferencji i zmianę dachu na dach czterospadowy lub dach bezokapowy możesz przeprowadzić podczas adaptacji budynku. Licz się jednak z wyższymi kosztami budowy.

 

Ogrzewanie i wentylacja

Ogrzewanie: pompa ciepła powietrze-woda i – opcjonalnie – fotowoltaika.

Dlaczego? To ekonomiczne i sprawdzone rozwiązanie. Wiem, że wybór ogrzewania to trudny temat – poruszałem go wielokrotnie na blogu. Mamy tak dużo możliwości! Natomiast w praktyce pompa ciepła, to po prostu dobry wybór – przy takiej powierzchni ogrzewanie np. kablami grzejnymi lub matami grzewczymi nie byłoby opłacalne.

Możesz oczywiście zmienić rodzaj ogrzewania na gazowe lub inne podczas adaptacji projektu. Sugeruję jedynie, aby decyzję podjąć możliwie wcześnie.

Wentylacja: wentylacja mechaniczna z rekuperacją (odzyskiem ciepła).

Dlaczego nie wentylacja grawitacyjna? Dodatkowe kominy wentylacyjne zaburzyłyby układ funkcjonalny, a większość osób, z którymi się konsultowaliśmy głosowały właśnie za wentylacją mechaniczną.

 

Adaptacja projektu

Wcześniej pisałem, że każdy projekt typowy/katalogowy/gotowy należy zaadaptować, aby uzyskać pozwolenie na budowę.

Podczas adaptacji można teoretycznie zmienić w projekcie prawie wszystko – nawet powiększyć budynek lub zmienić kąt nachylenia dachu. Tak duże zmiany wymagają wykonania ponownie wszystkich obliczeń i wykonania nowych rysunków i zwykle się to po prostu nie opłaca.

Jeżeli nasz projekt Tobie odpowiada – super! Jeżeli chcesz wprowadzić do projektu drobne zmiany nie wpływające na konstrukcję budynku – np. przesunąć okno lub zmienić jego rozmiar – super! Koszty takiej adaptacji wyniosą od ok. 2000 złotych. Będzie super, jeżeli zamówisz projekt i wybudujesz według niego swój dom. 🙂

Jeżeli jednak ten i żaden projekt w Internecie Ci się nie podoba, to nie szukaj na siłę – znacznie lepiej i łatwiej będzie, jeżeli zamówisz projekt indywidualny. Taki projekt już nie potrzebuje adaptacji więc otrzymasz od projektanta kompletny projekt budowlany.

Jak zamówić projekt?

 1. Złóż zamówienie na https://domymodelowe.pl/
 2. Podaj adres wysyłki i wybierz rodzaj dostawy (Poczta Polska, Paczkomat)
 3. Opłać zamówienie. Otrzymasz natychmiastowy dostęp do wszystkich materiałów elektronicznych (książka „Jak się wybudować i nie zwariować” w wersji ebook i audiobook oraz do wszystkich bonusów dołączanych do projektu VIP).
 4. Kilka dni po złożeniu zamówienia, otrzymasz przesyłkę zawierającą 3 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego oraz 3 egzemplarze projektu technicznego i – jeżeli zamówiłeś projekt VIP – także drukowaną książkę „Jak się wybudować i nie zwariować”.

 

Masz pytania? Nie jesteś pewny, czy projekt pasuje na Twoją działkę?

Napisz do mnie: slawek@poradnik-budowlany.com lub do architekta Artura Tomaszka: info@arturtomaszek.pl

Zespół projektowy

Projekt opracowali:

Architektura: mgr inż. arch. Artur Tomaszek. Zapraszam na jego stronę Artur Tomaszek – Pracownia Architektoniczna Lublin

Konstrukcja: mgr inż. Hubert Niedziałek

Instalacje sanitarne: mgr inż. Krzysztof Wiejak

Instalacje elektryczne: mgr inż. Sławomir Janiga

Dziękuję za pomoc wielu osobom, które oceniały projekt w różnych fazach jego powstawania.

Szczególne podziękowania dla:

Krystiana Lemkowskiego – inżyniera budownictwa, twórcy serwisu Budowa w Praktyce.

Grzegorza Urbanka, założyciela e-akademii wentylacji.

Kamila Zielazka, specjalisty w zakresie instalacji sanitarnych. Kanał Kamila na YouTube: Kamil Zielazek

Koordynator: Sławek Zając 🙂

 

Dziękuję i ponownie zachęcam do wysłuchania podcastu, w którym omawiam proces powstawania naszego projektu.

Miłego dnia!

Sławek Zając

 

0 Udostępnień