Wstęp
Projektowanie domu nie jest sprawą prostą. Dzisiaj przedstawiam drugi projekt domu: dom z garażem w bryle oraz poddaszem użytkowym. Najpierw jednak słowo wstępu dla osób, które nie widziały pierwszego projektu domu parterowego:
Najważniejsze: to nie jest zwyczajny projekt domu 🙂 Powstał on dzięki Wam: czytelnikom mojego bloga. Powstanie projektu było możliwie wyłącznie dzięki setkom komentarzy i wskazówek osób, które planują wybudować własny dom lub już go wybudowały i podzieliły się własnym doświadczeniem. Prace wyglądały tak, jak poprzednim razem: najpierw projektant zaproponował pewnego rodzaju bazę, tzn. bryłę budynku, układ pomieszczeń i ich powierzchnię, a następnie wprowadzał kolejne zmiany zgodnie z Waszymi sugestiami na facebooku i na wykopie. Do skutku. 🙂 Rezultat miał być niespodzianką i dla nas, i dla czytelników.
Ważna sprawa: wszystkie przygotowane przez nas projekty domów jednorodzinnych są uczciwe. Żadnych sztuczek dzięki którym wydaje się, że prezentowany dom jest większy niż w rzeczywistości. Żadnego udawania, że jest lepszy niż jest naprawdę (z tego powodu pod wizualizacjami opiszę wady tego budynku). Wszystkie stoły, meble, kabiny prysznicowe są rozmiarów umożliwiających komfortowe życie, a liczba szaf i szafeczek jest po prostu wystarczająca. Niby oczywiste, ale widziałem już projekty domów z wrysowaną kabiną prysznicową 60×60 czy małym stołem, przy którymś jakiś śmieszek umieścił 8 krzeseł. Pisałem o tym przy pierwszym projekcie.
Jeżeli chcesz brać udział w kolejnej zabawie to odwiedź mój fanpage na facebooku lub zapisz się do newslettera – niedługo rozpoczynamy pracę nad 3 projektem.
Prace nad tym projektem bardzo mnie zaskoczyły. Z dwóch powodów:
1) Prace były znacznie trudniejsze niż zaprojektowanie domu parterowego. Wydawało mi się, że będzie łatwiej – w końcu mieliśmy doświadczenie, umieliśmy słuchać opinii i lepiej poznaliśmy oczekiwania wielu osób. Wydawało nam się, że całkiem nieźle orientujemy się jaki powinien być kolejny dom modelowy i byłem pewny, że pierwszą koncepcję trzeba będzie tylko troszkę poprawić i będzie super. Byłem w błędzie! Druga koncepcja projektu zebrała tak dużo głosów krytycznych, że musieliśmy zacząć od początku. 🙂 Powstały łącznie 4 koncepcje i dopiero przy tym projekcie poczułem, jak trudna jest rola projektanta. Zrozumienie potrzeb klienta i przełożenie ich na papier jest naprawdę wymagającym zajęciem.
2) Przekonałem się, jak bardzo ważne jest dla Was to, jak wygląda dom z zewnątrz. Jeżeli udało się rozplanować układ pomieszczeń, z którego większość z was była zadowolona, to krytykowaliście wygląd budynku. Ba, sporo osób krytykowało dom nawet nie patrząc na rzuty. Kilka komentarzy:
„stodoła”, „barak”, „niesymetryczne okna”, „wygląda jak warsztat samochodowy w jakiejś wiosce” , „wyglada jak chatka z lat 90”, „rozkład w środku całkiem spoko ale z zewnątrz taki nijaki”, „układ pomieszczeń jest naprawdę świetny ale jak zobaczyłem z zewnątrz to się załamałem”.
Cóż, byłem zaskoczony. Dla mnie to funkcjonalność domu jest najważniejsza, a jego wygląd – chociaż ważny – jest kwestią wtórną. Wystarczy porównać, ile czasu spędzamy wewnątrz domu, a jak często na niego patrzymy. Czyżbym był w tej opinii odosobniony? Zaskoczyło mnie także to, w jaki sposób kilka stosunkowo niewielkich zmian może spowodować zupełnie inny odbiór budynku. Nieco większe okna, kilka dekoracyjnych zmian i ze „stodoły” robi się całkiem nowoczesny dom.
Poniżej znajdziesz:
- Rzuty parteru i poddasza.
- Opis funkcjonalny domu.
- Wariant koncepcji z pralnią na dole.
- Wizualizacje.
- Rozczarowującą informację o kosztach budowy. 😉
PS Całą pracę wykonał ponownie nieoceniony architekt Artur Tomaszek z Lublina: (arturtomaszek.pl).
Projekt domu – rzut parteru i poddasza
Zastanów się przed dłuższy czas nad układem tego domu. Pomyśl, że miałbyś w takim domu zamieszkać. Wyobraż sobie początek dnia, przygotowywanie śniadania i wyjście do pracy. Wyobraź sobie powrót do domu, przygotowywanie obiadu, odpoczynek i szykowanie się do snu. To fajne ćwiczenie, które warto zastosować przy każdym projekcie, który oglądamy. Warto te pytania uszczegółowić, jak tylko się da:
- Przyjeżdzasz do domu z zakupami. W jaki sposób je wnosisz? Gdzie je zostawiasz?
- W jaki sposób szykujesz jedzenie? Czy masz wystarczająco miejsca?
- W jaki sposób suszysz pranie?
- Gdzie najczęściej kierujesz swoje kroki po zejściu z poddasza?
Zapoznaj się przy okazji z artykułem „co byś zmienił gdybyś się budował drugi raz„, który powstał po przeczytaniu ponad 10000 (!) wypowiedzi osób, które już się pobudowały. Bezcenna wiedza.
Zanim pokażę wizualizację, proszę cię o nieprzewijanie tego artykułu w ich poszukiwaniu. 🙂 Poniżej znajdziesz opis funkcjonalny całego domu, który przygotował Artur Tomaszek. Zapoznaj się z nim dokładnie analizując rzuty parteru i poddasza. Jeżeli właśnie poszukujesz jakiegoś projektu dla siebie, to taka analiza otworzy oczy na kilka spraw i pozwoli lepiej określić twoje oczekiwania dotyczące przyszłego domu.
Opis funkcjonalny
PARTER
- Wiatrołap
- główne wejście do budynku, pełni funkcję śluzy termicznej (nie wywiewa dużej ilości ciepła w zimie podczas wchodzenia i wychodzenia z domu
- miejsce ubierania odzieży wierzchniej – metraż pomieszczenia powinien umożliwiać swobodne przebranie się członków rodziny,
- łączy funkcjonalnie garaż z częścią mieszkalną,
- wyposażenie:
- szafa wysoka, głęboka na 60-70cm, do przechowywania kurtek, płaszczy, czapek itd.,
- szafka niska na buty z możliwością siadania na jej wierzchni blat w celu zawiązania butów itd., pełni również funkcję chwilowego odłożenia poczty, siatek z zakupami, torebki, plecaka itp.
- druga szafa opcjonalna zawiera półki na parasole, ubrania pozasezonowe, wyposażenie o mniejszej częstotliwości użytkowania.
- Hol
- forma przedpokoju pełniąca funkcję komunikacji, rozdziela wejścia do pomieszczeń,
- pełni również rolę ,,pierwszego wrażenia’’ po wejściu do domu, łączy efekt przestrzeni z funkcjonalnością,
- poczucie przestrzeni (szeroki kąt widzenia) uzyskano poprzez:
- miejscowe poszerzenie holu (odejście od prostokątnego korytarza kojarzonego ze szkołą, szpitalem itp.),
- otwarcie częściowe klatki schodowej,
- wykadrowany widok na duże przeszklenie w części jadalnianej salonu,
- wyposażenie:
- możliwość ustawienia wąskiej szafki na klucze, telefon itd.
- Schody
- pełnią rolę komunikacji pionowej, użytkowane na co dzień,
- zaprojektowano wygodne schody dwubiegowe ze spocznikiem (np. schody zabiegowe zajmują mniej miejsca, ale są niebezpieczne – dość łatwo z nich spaść),
- schody częściowo otwarte, z zaokrąglonym pierwszym stopniem, stanowią również element aranżacji holu, powiększając jego przestrzeń,
- dostępność schodów z komunikacji, a nie z salonu, pozwala na większą prywatność (np. wypoczywanie przez rodziców w salonie i korzystanie ze schodów przez dzieci i ich znajomych, lub impreza w salonie, której hałas nie rozchodzi się na poddasze),
- lokalizacja w centralnej części domu pozwala uzyskać dobry układ funkcjonalny (zminimalizowanie powierzchni korytarza na poddaszu).
- WC
- oddalone od salonu, aby nie krępowało domowników i gości,
- blisko gabinetu, aby potencjalni goście/klienci nie przemieszczali się w głąb domu,
- charakter funkcjonowania zaprojektowanego domu nie przewiduje prysznica na parterze (czynności związane z kąpielą odbywają się na poddaszu – dwie łazienki). Istnieje natomiast możliwość doprojektowania prysznica i przearanżowania wc kosztem holu lub pomieszczenia technicznego. Taki wariant jest zasadny w przypadku użytkowania gabinetu jako pokoju sypialnianego (dla osoby starszej lub gościnny).
- wyposażenie:
- miska ustępowa, umywalka, szafka podumywalkowa,
- ewentualna szafka słupek z podstawowym wyposażeniem, docelowo można uzyskać wystarczającą ilość miejsca na asortyment higieniczny pod umywalką i zaaranżować blat na całą szerokość ściany.
- Gabinet
- miejsce pracy, hobby,
- zaprojektowane od południa, dobrze nasłonecznione, widne, ale wymagające wyposażenia zacieniającego, aby uniknąć przegrzewania lub oślepiania w lecie,
- wyposażenie w projekcie:
- biurko o głębokości 80cm,
- fotel 80x80cm
- regały na książki, dokumenty itd. o głębokości 40cm,
- w zależności od charakteru użytkowania gabinetu, należy go zaaranżować do swoich potrzeb i ergonomii pracy.
- Pomieszczenie techniczne:
- kotłownia z kotłem gazowym lub pompą ciepła,
- wyposażenie:
- kocioł z zasobnikiem, osprzęt z instalacją.
- szafka 45×75
- duży zlew – możliwość szybkiego przeprania, czyszczenia butów, kąpieli domowych zwierząt, wylewania brudnej wody ze sprzątania.
- Garaż
- oprócz stanowiska postojowego dla samochodu, miejsce na wstawienie, np. kosiarki do trawy, odśnieżarki, rowerów, itd.
- szerokość garażu – 380cm ustalono poprzez sumę długości:
- 200cm dla samochodu,
- 60cm z każdej strony auta na komunikację
- 60cm dodatkowo dla większego komfortu lub ustawienia szafek.
- garaż stanowi formę buforu cieplnego (pomieszczenia pomiędzy temperaturą zewnętrzną a temperaturą mieszkalną – ogrzewaną), ściana między garażem a mieszkaniem jest dodatkowo ocieplona,
- wyposażenie:
- ciąg szaf głębokości 70cm – przechowywanie narzędzi, roboczych ubrań itd. Możliwość zaaranżowania blatu roboczego,
- w przypadku użytkowania mniejszego samochodu możliwość ustawienia przy ścianie szafek o głębokości 40cm, miejsce na rowery itd.
- Kuchnia
- miejsce wokół którego toczy się wspólne życie domowników,
- zaprojektowano kuchnię półotwartą na salon, co wpływa korzystnie na wspólne spędzanie czasu mieszkańców,
- zlokalizowana od północy z widokiem na front domu (swoiste centrum dowodzenia domu), doświetlona pośrednio światłem z okien salonu,
- kwestia rozchodzenia się zapachów może zostać w dużym stopniu ograniczona poprzez montaż dobrego wyciągu – okapu,
- połączenie salonu z kuchnią powiększa poczucie przestrzeni i wzbogaca odbiór pomieszczeń (nie zamykamy się w czterech ścianach), a poprzez zaprojektowany sufit podwieszany w kuchni, w którym skrywamy część instalacji, nadajemy pomieszczeniom różne wysokości – a w odbiorze wizualnym podkreślamy różne rangi (przeznaczenia) salonu i kuchni.
- lada o szerokości 70cm, przy której można wykonywać czynności kuchenne, spożywać posiłki,
- lodówka i wysoka zabudowa dla piekarnika, drzwi z przejściem do spiżarki,
- zachowany prawidłowy ciąg pracy w kuchni (wyjmujemy z lodówki produkty, odkładamy na blat, myjemy w zlewie, kroimy na blacie, poddajemy obróbce termicznej i odkładamy na bok),
- Spiżarka
- połączona funkcjonalnie z kuchnią i korytarzem,
- wykorzystuje przestrzeń pod skosem schodów,
- dość duża, pełni funkcję przechowywania zapasów, rzadziej używanego sprzętu kuchennego, miejsce na zamrażarkę lub drugą lodówkę,
- większa spiżarka pozwala łatwiej utrzymać kuchnię w czystości i porządku,
- połączenie komunikacyjne z holem skraca drogę z zakupami (istotne przy robieniu dużych zakupów hurtowych),
- Salon
- podzielony na część jadalnianą i wypoczynkową
- część jadalniana:
- dobrze doświetlone miejsce przy stole i ladzie,
- stół z krzesłami ustawiony tak, aby w razie przyjęcia można było go w łatwy sposób rozsunąć i zagospodarować przestrzeń dla większej ilości osób,
- zabudowa pod kredens (przechowywanie zastaw, szkła, obrusy itp.), wyeksponowane miejsce może służyć alternatywnie jako biblioteka, zbiór pamiątek itd.
- część wypoczynkowa:
- duży narożnik wypoczynkowy wraz ze stolikiem,
- przemyślana wolna przestrzeń, uwolnienie od nadmiaru mebli i przytłaczających akcesorii, miejsce do okazjonalnej zabawy dla dzieci,
- miejsce na telewizor z wąskim regałem,
- drzwi rozsuwane tarasowe przedłużające przestrzeń salonu o taras.
PODDASZE
Skos zaczynający się od wysokości 140cm, pozwala w efektywny sposób wykorzystać przestrzeń poddasza.
- Sypialnia rodziców
- składa się z kompleksu 3 pomieszczeń (pokój, garderoba i łazienka) tzw. master bedroom.
- oddalona od pokojów dzieci dla intymności i komfortu,
- łóżko umieszczone pod skosem z wolną przestrzenią z lewej i prawej strony po 65 cm dla wygodnego korzystania,
- wyposażenie:
- duże łóżko 180×220, stoliki nocne 30×50,
- toaletka lub biurko 60×120, krzesło 40×40.
- Przestrzeń manewrowa w garderobie została dodatkowo wykorzystana jako przejście do łazienki.
- Wyposażenie garderoby:
- ciąg szaf 60x320cm + szafa słupek 60×70
- komoda 40x200cm
- półka 40x150cm
- Wyposażenie łazienki:
- prysznic 90×90
- blat z umywalką 50×130 (35×65)
- miska ustępowa 35×65 i bidet 35×50
- szafka pod skosem 40×80
- Pokoje dzieci:
- pokoje o podobnej wielkości około 10m2 w obrysie podłogi
- standardowe wyposażenie:
- biurko 70×160, krzesło 50×50
- łóżko 90×200, stolik nocny 30×50,
- półki, szafki – 30×145
- Osobne pomieszczenie zaaranżowane jako ogólnodostępna garderoba.
- 2x szafa 60×230
- Łazienka ogólnodostępna:
- zlokalizowana blisko pokojów dzieci,
- wyposażenie:
- prysznic 90×90
- wanna 80×200
- umywalka 45×60
- miska ustępowa 35×65
- szafka słupek 45×30.
- Pralnia
- wymaga pewnej przestrzeni mobilnej (manewrowej) w postaci wolnego miejsca do gromadzenia brudnej odzieży, miejsca do ustawienia suszarki rozkładanej,
- możliwość wykorzystywania korytarza jako chwilowego miejsca do prasowania,
- wyposażenie:
- pralka 60×60, możliwość postawienia nad nią suszarki elekt.,
- szafa gospodarcza 60×80 (przechowywanie mopa, środków czystości, odkurzacza, deski do prasowania itd.),
- szafka/półka 35×110 – podzielona na część brudną i czystą do przechowywania odzieży,
- zaprojektowano pralnię na poddaszu ze względu na powiązanie funkcjonalne z łazienkami i sypialniami. Na poddaszu domownicy korzystają z kąpieli, zdejmują brudne ubranie, a rano zakładają czyste. Pralnia na poddaszu została wytypowana w toku dyskusji na forum jako najtrafniejsza lokalizacja.
Dla zwolenników wariantu pralni na parterze dostępna jest alternatywna wersja projektu:
Jak wrażenia? Czy dom ci się podoba? Co jest fajne, a co wymaga dopracowania? Prośba o komentarz.
Wady projektu
Dom oczywiście nie jest idealny. Głosy krytyczne dotyczyły głównie czterech kwestii:
- Pokoje dla dzieci mają powierzchnię 10 m2 . Gdy dzieci są małe to jest to aż za dużo, ale im dziecko starsze tym więcej potrzebuje przestrzeni. Większe pokoje to oczywiście wyższy koszt budowy i z tego powodu porzuciliśmy pomysł zwiększenia metrażu.
- Układ sypialna-garderoba-łazienka. Przechodzenie do łazienki rodziców przez garderobę było i chwalone, i ganione. Szczerze mówiąc nie mam zdania – nigdy nie mieszkałem w domu z takim rozwiązaniem – ale wydaje się sensowne. Rano wstajemy, przechodzimy przez garderobę do łazienki, myjemy się, wchodzimy do garderoby i ubieramy się. Zachowujemy intymność i nie chodzimy w gatkach po całym domu narażając się na karcące spojrzenia własnych dzieci 😉
- Jedna łazienka dla 3 dzieciaków może okazać się niewystarczająca, szczególnie, gdy mamy 3 córki :). Owszem, zawsze dzieci mogą skorzystać z łazienki rodziców lub skorzystać z wc na dole, ale być może lepszy pomysłem byłoby zaprojektowanie na dole dużej łazienki. To oczywiście także wpłynie na koszty budowy.
- Widok z sypialni na dach garażu nie musi być czymś atrakcyjnym. Projekt umożliwia dobudowanie tarasu, ale świadomie z niego zrezygnowaliśmy. Taki taras to dość duży koszt, a zwykle i tak się z niego nie korzysta pomimo tego, że przed budową obiecujemy sobie, że codziennie będziemy pić na nim kawę w promieniach wschodzącego słońca.
Mam nadzieję, że opis funkcjonalny i powyższe informacje spowodują, że lepiej poznacie swoje potrzeby.
A teraz…
Wizualizacje
I tak ten dom wygląda na wizualizacjach. To tylko przykład – dom można wykończyć na przeróżne sposoby. Jeżeli spodobało ci się wnętrze domu, a nie podoba wygląd, to nic – od tego jest architekt, aby zaprojektował dom, który będzie cieszył oko. Sam byłem zaskoczony jak kilka drobnych elementów na elewacji może zmienić postrzeganie budynku. Jeżeli dom wewnątrz spełnia twoje potrzeby, to nie sugeruj się za bardzo wyglądem.
Jestem bardzo ciekawy, czy ten dom Ci się podoba – zostaw proszę komentarz pod artykułem.
Uwaga: przeczytaj opis tego projektu z punktu widzenia projektanta – warto poznać, jak wyglądało projektowanie domu z jego punktu widzenia: https://arturtomaszek.pl/dom-modelowy-nr-3/
Koszty budowy domu
Po publikacji poprzedniego artykułu pisaliście emaile i zostawialiście mi wiadomości na facebooku o treści: „Ładny projekt domu! Ile kosztuje budowa domu według tego projektu”?
Zakładam się, że dużo osób czeka, abym podał, ile może kosztować budowa tego domu.
I przyznam, że jestem w kropce. Pytanie o koszty jest naturalne, a ja… nie mam dobrej odpowiedzi. Powodów jest kilka:
- Projektowanie domu jest formą zabawy. Widzisz rzuty i wizualizacje, ale to nie jest projekt budowlany. Brakuje szczegółów dotyczących konstrukcji, użytych materiałów, rozwiązań i wielu innych niezbędnych rzeczy do tego, aby móc się wybudować. Owszem, konstrukcja jest przemyślana w taki sposób, aby budowa domu była relatywnie tania, ale po prostu nie mamy wszystkich danych, które pozwolą oszacować koszty. Dlaczego? Uczciwie: bo to po prostu masa pracy. Musielibyśmy tak naprawdę przygotować od zera projekt indywidualny. Jeżeli jednak zbierzemy kilka osób zainteresowanych tym projektem, to taki przygotujemy!
- Koszty budowy można oszacować w trakcie lub po zakończeniu prac nad konkretnym projektem domu jednorodzinnego. To podczas prac nad projektem określa się materiał budowlany, grubość termoizolacji i dziesiątki innych rzeczy biorąc pod uwagę lokalizację, usytuowanie budynku względem stron świata (niekorzystnie usytuowany dom będzie wymagał większych nakładów na termoizolację) i oczekiwania inwestora.
- Ten sam dom można wybudować nawet o 150 000 drożej lub taniej! Czynników jest mnóstwo: lokalizacja ( (budowa w Warszawie będzie droższa niż pod Suwałkami), sposób budowy (system zlecony, generalny wykonawca), warunki gruntowe, twój czas i twoje umiejętności negocjacyjne (umiejętnie rozmawiając z wykonawcami możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!). Pisałem o tym w artykule ile kosztuje wybudowanie domu?
- Rynek jest niestabilny. Ceny niektórych materiałów są wyższe nawet o 50% niż rok temu, część z nich jest trudno dostępna i nie wiadomo co się stanie za kilka miesięcy. Jeżeli projekt domu ci się spodobał, to zanim zostanie przygotowany projekt budowlany, zostaną spełnione wszystkie formalności, załatwisz kredyt, znajdziesz wykonawców i zaczniesz budowę, może minąć nawet kilkanaście miesięcy. Kto wie, jak rynek będzie wtedy wyglądał?
Przede wszystkim nie chciałem podać nawet przybliżonych kosztów, aby nikogo nie wprowadzić w błąd. O to bardzo łatwo. Wydaje mi się, że mógłbym podać w miarę orientacyjne koszty dopiero wtedy, kiedy już by zostały wybudowane 2-3 domy według tego projektu domu. W innej sytuacji to prawdziwa loteria.
Obiektywnie rzecz biorąc budowa takiego domu będzie „bardziej tania niż droższa”. Wynika to z założeń: dom jest na planie prostokąta, dach jest dwuspadowy, uniknęliśmy lukarn i balkonów. Moim zdaniem byłoby trudno zaprojektować dom, który byłby znacznie tańszy w budowie o takiej samej powierzchni użytkowej.
Czy powyższe odpowiedzi kogoś usatysfakcjonowały? Mam nadzieję, że tak. Jeżeli jesteś rozczarowany, to mam na koniec tylko jedną radę.
Budowa to sztuka kompromisów. Trzeba żonglować kosztami, wyglądem, standardem wykończenia i wieloma innymi piłeczkami. Jeżeli to koszt budowy jest dla ciebie najważniejszy, to najprostszym ograniczeniem kosztów jest wybudowanie małego, nieskomplikowanego domu. Nie wierz w niskie ceny, które widać przy przeróżnych projektach gotowych – na pewno podczas budowy zapłacisz więcej. Kluczem obniżenia cen jest po prostu projekt nieskomplikowanego domu.
Jeżeli ważny jest dla ciebie wygląd budynku, układ funkcjonalny, standard wykończenia i niskie koszty to cóż – musisz się zdecydować. Nie możesz mieć wszystkiego. Im bardziej efektowny budynek, tym mniej pieniędzy w kieszeni. Jeżeli chcesz więc mieć wszystko, to naprawdę pomyśl o tym, co jest NAPRAWDĘ ważne.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób szacować koszt wykończenia domu, kliknij w link!
Dziękuję wszystkim za wspaniałą zabawę i… do zobaczenia przy kolejnym projektowaniu domu!