0 Udostępnień

Jaki wybudować dom? Jakie decyzje należy podjąć przed budową?

Jak wybudować dom?

Obiecałem daaaawno temu, że rozruszam kanał na youtube więc nagrałem film 🙂

Bardzo zależy mi na Waszej opinii. Czy wolicie moje artykuły czy filmy? Jeżeli filmy, to czy taki format (ok. 15-20 minut) jest OK?

 

Przygotowałem też podcast. 🙂

Poniżej link do nagrania oraz transkrypcja.

Uwaga. Podcast jest dostępny także w iTunes i Spotify. A tu RSS.

 

TRANSKRYPCJA FILMU JAK WYBUDOWAĆ DOM

Cześć, Sławek Zając, podcast Jak Się Wybudować.

 

Cześć, Sławek Zając.

Dzisiaj będzie o tym, jaki dom wybudować, o technologii, a także nieco o tym, ile trwa budowa domu oraz co warto przemyśleć przed budową. Przede wszystkim słowo wstępu dla osób, które jeszcze nie mają działki.

Jak wybudować dom w Polsce?

W Polsce na żadnej z działek nie możesz wybudować tego, co chcesz, są różne ograniczenia.

Może być tak na przykład, że Twoja działka jest objęta tak zwanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Z planu wynika na przykład, jaka jest maksymalna wysokość zabudowy, szerokość elewacji frontowej. Może być nawet w takim planie miejscowym oznaczony kolor dachówki. Musisz się z takim planem zapoznać, żeby no mieć pewność, że możesz wybudować dom taki, jaki chcesz.

Jeżeli kupujesz jakąś działkę, która leży poza tym planem miejscowym, to aby mieć pewność, co można na tej działce wybudować, musisz złożyć pewien wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Z takiej decyzji też będzie wynikało, co można wybudować, a czego nie można wybudować. W związku z tym, jeżeli jeszcze nie masz działki, to najpierw bardzo dobrze przemyśl, jaki chcesz dom wybudować.  Następnie szukaj działek w okolicy, gdzie budowa takiego domu jest po prostu możliwa.

Kupowanie działki, a potem myślenie nad tym, jaki dom wybudować jest często błędem. Po zakupie działki dopiero przychodzą różne tam pomysły do głowy. Zmieniamy pewne decyzje. Na przykład wydawało nam się, że chcemy mieć dom piętrowy, a jednak przekonało nas to, że jednak dom parterowy będzie bardziej wygodny. Nagle okazuje się, że dom parterowy fizycznie nie może być zbudowany na Twojej działce. Jest po prostu zbyt rozłożysty, a pewne warunki określone w planie miejscowym czy też w warunkach zabudowy na budowę takiego domu rozłożystego, parterowego nie pozwalają. Tak więc najpierw pomyśl o tym, w jakim domu chcesz mieszkać. Potem dopiero wybierz lokalizację, w której ta budowa jest możliwa i dopiero szukaj konkretnej działki.

Zastanów się jakiego domu potrzebujesz?

No bo przecież mamy różne typy domów, mamy domy parterowe, mamy domy z poddaszem użytkowym, mamy dom piętrowy, mamy bardzo dużo różnych możliwości, no więc pytanie jest, jak w ogóle zacząć. Myślę, że na początku można oczywiście przejrzeć różnego rodzaju projekty katalogowe na różnych stronach biur projektowych. Jak najbardziej jest to dobry pomysł, natomiast traktuj to jako takie rozeznanie się.

W ogóle nie przykładaj wagi do tego, jakie widzisz na przykład koszty wykonania danego projektu, tak? Bo wchodzisz na jakąś stronę projektową, widzisz obok koszty wykonania, no i chciałoby się wierzyć, że te koszty są prawdziwe. No niestety często one nie są prawdziwe, a powiem więcej, często są po prostu zaniżane, dlatego że już dawno biura projektowe zauważyły, że ludzie kupują projekty, sugerując się tym, że właśnie mało zapłacą za budowę według tego projektu. Natomiast, no to są tylko jakieś liczby marketingowe, one nie mają znaczenia. Biuro projektowe nie wie przecież, gdzie się będziesz budował, w jakiej okolicy, w którym roku.

Te kosztorysy często są nieaktualizowane, są na przykład kosztorysy z 2012 roku, na przykład jak widziałem ostatnio. Często nawet nie ma w tych kosztorysach wszystkich prac, na przykład brakuje zupełnie instalacji, brakuje źródła ciepła, wielu rzeczy, brakuje wejścia do domu, brakuje tarasu i tak dalej, i tak dalej. Nagle się okazuje, że kupujesz projekt za dwa tysiące, wierząc, że wybudujesz dom za na przykład czterysta tysięcy złotych, a tu się okazuje, że budowa pochłonie jeszcze dwieście tysięcy więcej. Więc traktuj te projekty jako pewne rozeznanie się, ale nie sugeruj się kwotami, które masz obok.

Jak wybudować dom na miarę Twych oczekiwań?

Następnie, gdy się już tak mniej więcej rozeznasz, co jest na rynku, to radzę Ci wyłączyć komputer, przez chwilę, przez dwa, trzy dni w ogóle nie oglądać żadnych projektów i po trzech dniach usiąść w jakimś spokojnym miejscu z partnerem, partnerką, weźcie jakąś kartkę i zacznijcie po prostu spisywać oczekiwania dotyczące własnego domu.

To jest bardzo ważne, bo wiecie co, bo to jest tak, że jak chodziłem po Internecie, pewne projekty się powtarzają, nawet na różnych stronach projektowych są bardzo podobne budynki i można dojść do takiego przekonania, że tak się ludzie budują, a to nie jest prawda. W Internecie widać projekty, które są najczęściej kupowane, no to jest naturalne, tak?

Biuro projektowe chce zarobić. Natomiast wasze potrzeby mogą być zupełnie inne. Na przykład ja już na to się nabrałem, jak budowałem dom te kilkanaście lat temu, ponieważ wybraliśmy z żoną jeden projekt po wielu miesiącach poszukiwań, to był dom piętrowy i byliśmy w sumie zadowoleni, natomiast okazało się parę miesięcy później, jak tak spojrzeliśmy na ten projekt, który wybraliśmy tak na trzeźwo, że ten projekt nie jest dla nas, tak?

I doszliśmy do wniosku, że my potrzebujemy, chcemy dom parterowy o powierzchni zewnętrznej około dwustu metrów kwadratowych. No i co się okazało? Nie ma takich projektów katalogowych, po prostu nie ma, w związku z tym zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny.

Sprecyzowane oczekiwania wskazówką jak wybudować dom

W związku z tym wasze oczekiwania mogą być także zupełnie inne od tego, co widzisz w Internecie. Wiecie, podczas przeglądania projektów katalogowych jest tak bardzo często, że o, jest fajny dom, fajnie wygląda z zewnątrz, ma fajny układ pomieszczeń, ale, tak? Ale by coś było fajnie inaczej na przykład powinna być kuchnia od strony północnej, a salon od strony południowo-zachodniej.

No więc ten projekt jest prawie dobry, szukamy dalej. Bierzesz drugi projekt, a tam się okazuje, że znowu coś jest nie tak, bo wszystko jest fajnie, no ale pokoje są trochę za małe, no i warto byłoby dać na przykład spiżarnię od strony północnej, żeby był chłodek, tak? I znowu coś, znowu coś i szukamy, szukamy, szukamy i się doszukać nie możemy. W związku z tym naprawdę zamknijcie komputer i spiszcie swoje oczekiwania na kartce.

Jakie pytania warto sobie zadać, by wybudować dom?

Przede wszystkim pomyślałbym nad bryłą budynku, parterowy, z poddaszem czy piętrowy.

Zastanowiłbym się, czy chcecie mieć garaż w bryle domu, jeżeli tak, to jaki, czy na jedno stanowisko, czy na dwa stanowiska. Zastanowiłbym się nad pomieszczeniami, które chcesz mieć w domu, czyli na przykład ile pokoi dziecięcych, ile łazienek, czy jakieś dodatkowe rzeczy jak gabinet, dodatkowa pralnia i tak dalej.

Na przykład zastanowiłbym się, czy chcesz mieć sypialnię i w tej sypialni będą wszystkie szafy, wszystkie ubrania, czy jednak zrobić sobie oddzielną garderobę, a może przemyśleć układ sypialnia, łazienka dla rodziców i garderoba, i oddzielna łazienka dla reszty domowników. Pomyślałbym nad tym, czy budować dom z kuchnią otwartą, czy też zamkniętą.

No i tych pytań jest oczywiście bardzo dużo, w związku z tym, no oczywiście, że każdy buduje dom inny, tak? Spełniający ich oczekiwania. Bardzo ważne jest uwzględnienie stron świata. Warto zbudować tak dom, aby od strony północnej, czyli tej mniej słonecznej, znajdowały się pomieszczenia, które tego światła nie potrzebują tak dużo, czyli na przykład spiżarnia, garaż, może nawet kuchnia, w której bywamy rzadko. Natomiast od strony południowej, no jakieś inne pomieszczenia, w których spędzamy dużo czasu, na przykład sypialnia, salon, pokoje dziecięce.

O czym warto pamiętać, by wybudować dom swych marzeń?

Też warto uwzględnić, jak chcesz żyć, tak? Jeżeli na przykład chciałbyś, żeby rano Cię słońce budziło, no to pewnie zastanowisz się nad tym, żeby była sypialnia od strony wschodniej. Natomiast być może będzie Ci zależało na tym, żeby słońce było jak najdłużej, jak najdłużej oświetlało Twoją sypialnię, no i wtedy prawdopodobnie będziesz chciał, aby sypialnia była od strony zachodniej. Ważne jest także usytuowanie salonu i tarasu.

Salon od strony południo-zachodniej jest często spotykany, bo tam jest rzeczywiście bardzo słonecznie, ale nie wszystkim to pasuje, ponieważ w takie najcieplejsze dni na takim tarasie od strony południowej, południowo-zachodniej nie da się wytrzymać, tak więc jeżeli planujesz taki dom, to od razu przemyśl jakąś może markizę, która da trochę cienia, może jakieś nasadzenia, które dadzą cień.

No jest kilka oczywiście możliwości. Lub zrób salon od strony wschodniej i taras od strony wschodniej, tam będzie trochę cienia. Nawet salon od strony północnej jest dobrym pomysłem, ponieważ w lato tam będzie cień, no ale mamy lato, tak? Więc jest po prostu cieplutko. Kwestie uznaniowe. Tak więc, no trzeba wziąć pod uwagę i działkę, wjazd, na przykład od której strony masz wjazd od ulicy, no i Twoje oczekiwania.

Jak wizja Twej przyszłości wpływa na budowę domu?

Warto także wziąć pod uwagę to, jak będzie wyglądało wasze życie za pięć, dziesięć, piętnaście lat. Jeżeli planujecie dzieci, no to układ waszego domu będzie trochę inny zapewne, tak? Będzie jeden czy dwa pokoje więcej, może jedna łazienka więcej. To może być bardzo różnie. Być może za piętnaście lat zamieszka z wami któryś z rodziców i na przykład chciałbyś, żeby jeden pokój był blisko wejścia do domu, tak aby rodzic mógł tam mieszkać, a może zupełnie inaczej i zrobisz dom z tak zwaną senioratką, tak aby druga część domu była w ogóle oddzielona dla właśnie osoby czy osób starszych, czy też w ogóle kogoś z rodziny. Tak więc tych możliwości jest sporo.

No i dopiero wtedy, jak już sobie to wszystko przemyślicie, wróćcie znowu do oglądania projektów katalogowych, ale już wtedy będziecie wiedzieć, czego szukacie i będzie prosta rzecz. Ten projekt nie, ten projekt nie, ten projekt nie, może uda się znaleźć projekt katalogowy, który wam odpowiada, który odpowiada temu, co zapisaliście na kartce.

Jakie koszty musisz wziąć pod uwagę, by wybudować dom?

Jeżeli tak będzie, jeżeli znajdziecie taki projekt katalogowy, rewelacja, bardzo fajnie, bo to jest najtańsze rozwiązanie, tak? Kupujesz projekt katalogowy za dwa, trzy tysiące złotych, następnie musisz wykonać tak zwaną adaptację projektu do warunków gruntowych, co kosztuje od dwóch do X tysięcy złotych w zależności od nawet warunków gruntowych na Twojej działce.

Być może będziesz chciał jednak coś zmienić w tym projekcie katalogowym, więc wtedy ten proces adaptacji budynku będzie trochę droższy, no ale ogólnie rzecz biorąc powinieneś się zmieścić powiedzmy do ośmiu, dziesięciu tysięcy złotych.

Natomiast jeżeli wybrałbyś jakiś projekt katalogowy, do którego chciałbyś wprowadzić bardzo dużo zmian, na przykład przesunąć jakieś ściany nośne, coś zrobić takiego, że będzie wymagało dodatkowych obliczeń, czasu pracy konstruktora czy też architekta, no to wtedy na etapie adaptacji tego projektu zapłacisz na przykład pięć, sześć, siedem tysięcy złotych, no i nagle koszt projektu i koszt tej adaptacji wyniesie nawet kilkanaście tysięcy złotych, więc zbliży się ten koszt do projektu, do kosztu projektu indywidualnego.

Jeżeli znajdziesz projekt katalogowy, w którym chcesz zmieniać jakieś rzeczy, tych rzeczy jest dużo, to bym w ogóle nie zastanawiał się nad tym, od razu szukał projektanta, który zaprojektuje dom szyty na miarę, bo koszt będzie powiedzmy, że podobny, a jednak zaprojektuje projektant dom dla was, a nie będziesz kupował projekt katalogowy, w którym właśnie będziesz coś tam zmieniał. No to za dużo kompromisu po prostu.

I jak się ma potem ten Twój wymarzony dom do kosztów budowy?

Tutaj jest to trudna sprawa tak naprawdę, bo każdy projekt jest inny. Jeden dom o jakiejś tam powierzchni użytkowej, na przykład sto pięćdziesiąt metrów kwadratowych, może być dość tani w budowie, tak? Masz na przykład dom na planie prostokąta, z dachem dwuspadowym, jest tam wentylacja grawitacyjna, piec gazowy, po prostu prosty domek do zbudowania. On będzie kosztował tam ileś tysięcy złotych.

Natomiast możesz mieć dom o tej samej powierzchni użytkowej, także sto pięćdziesiąt metrów kwadratowych, ale już będzie to dom na planie litery L, z jakimś dachem wielospadowym, z wentylacją mechaniczną, fotowoltaiką, pompą ciepła i tak dalej, no i wiadomo, że dom taki będzie kosztował więcej, a mówimy dalej o tej samej powierzchni użytkowej. W związku z tym na moim kanale znajdziesz długi film, w którym pokazuję, jak podejść do obliczania kosztów budowy.

Też udostępniam taki arkusz Excel, w którym można wszystko sobie notować, ponieważ tych zmiennych jest bardzo dużo i nie ma za bardzo co wierzyć w informacje, które gdzieś tam zajrzysz w Internecie, bo na koszt budowy wpływasz głównie Ty, tak? I Twoje oczekiwania. Na koszty budowy wpływa także technologia i sposób budowy. Być może rozważasz dom murowany, ale może szkieletowy czy też prefabrykowany.

Można stwierdzić, że dom prefabrykowany będzie raczej zwykle droższy od innych technologii. Zaletą jest oczywiście krótki czas budowy, nawet w ciągu kilku czy tam kilkunastu dni dom w stanie na przykład surowym, czyli fundamenty, ściany, dach, strop będzie u Ciebie. Natomiast jeżeli taki system rozważasz, upewnij się, jaki jest czas oczekiwania na taki dom prefabrykowany, ponieważ w niektórych firmach ten czas oczekiwania to jest na przykład kilkanaście miesięcy czy nawet powyżej roku, więc no przez ten czas to spokojnie wybudujesz dom w innej technologii.

Ceny domów szkieletowych

Domy szkieletowe są moim zdaniem droższe, średnio droższe od domów murowanych, natomiast nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ po pierwsze, no nie ma takich samych domów murowanych i szkieletowych, więc porównanie siłą rzeczy nie jest możliwe, takie ścisłe, a po drugie jest bardzo dużo rozwiązań budowy domu szkieletowego.

Myślę, że można dom szkieletowy wybudować na kilkadziesiąt sposobów i szczerze mówiąc, trudno tutaj powiedzieć, jak się to ma wszystko do kosztów. Moim zdaniem dobrze wybudowany dom szkieletowy będzie droższy od dobrze wybudowanego domu murowanego. Po szczegóły bardzo Cię zapraszam na mojego bloga, napisałem artykuł niedawno na temat domów szkieletowych, to jest bardzo długi artykuł, bardzo szczegółowy, w którym trochę lepiej poznasz tę technologię.

Z mojego punktu widzenia, jeżeli jakoś bardzo nie jesteś zachwycony taką technologią szkieletową albo w ogóle jej nie rozważałeś wcześniej, to ja bym w ogóle sobie ją odpuścił z tego powodu, że jest po pierwsze dosyć mało wykonawców, którzy umieją wybudować dom w technologii szkieletowej i jest bardzo duży chaos informacyjny, jeżeli chodzi o tę budowę. Jeżeli rozważasz taką budowę domu szkieletowego, to szybko zauważysz, że jest bardzo dużo sprzecznych informacji właściwie na każdy temat, jeżeli chodzi właśnie o szkielet.

Dom murowany za to jest to najczęstsza technologia w naszym kraju.

Jak wybudować dom murowany?

Jest szeroki dostęp wykonawców, projektantów, kierowników budów, w związku z tym budowa domu murowanego zwykle będzie, no powiedzmy, że mniej stresowa od budowy domu na przykład szkieletowego czy w innej technologii. Natomiast, no jeżeli nie chciałbyś się jakoś bardzo angażować w budowę lub po prostu, no chciałbyś ten dom mieć dosyć szybko, no to po prostu znajdź firmę, która wybuduje dom od A do Z, bezstresowo, będzie prawdopodobnie z ramienia firmy oddelegowany jeden przedstawiciel, z którym będziesz wszystko ustalał i będzie wszystko fajnie.

Oczywiście, jeżeli chciałbyś teraz koszty budowy zminimalizować, no to nie buduj się jedną firmą, no bo jedna firma weźmie, no sporo pieniędzy za budowę, nie ma nic w tym dziwnego, tylko buduj się tak zwanym systemem zleconym, czyli dobieraj poszczególne ekipy do wykonywania poszczególnych prac.

Czyli weźmiesz na przykład operatora koparki, potem czy tam wcześniej znajdziesz firmę do budowy stanu surowego, poszukasz dekarza, poszukasz instalatorów elektrycznych, znajdziesz hydraulika, znajdziesz firmę od wylewek, od tynków i tak dalej, i tak dalej. Trochę roboty z tym jest rzeczywiście, no bo musisz się z ludźmi spotkać, podjąć decyzję, z którą ekipą współpracujesz, ponegocjować, podpisywać umowy i tak dalej, i tak dalej.

Więc jest to jakieś oczywiście zaangażowanie, no ale coś za coś, oszczędność, tak? Jesteś w stanie zaoszczędzić sto, dwieście, trzysta tysięcy złotych między na przykład budową systemem zleconym a budową jedną firmą.

Jakie decyzje trzeba podjąć, by wybudować dom?

Jak widzisz, przed budową domu trzeba naprawdę podjąć bardzo wiele decyzji, jaka bryła budynku, jaki układ pomieszczeń, jakie pomieszczenia, o jakiej powierzchni, w jakiej technologii wybudować dom.

Tych decyzji jest bardzo dużo. No czy brać, czy budować kominek, czy budować balkon, czy budować taras nad garażem, no jest naprawdę bardzo dużo możliwości. Czasami te decyzje są, wydają się takie mniej ważne, ale także wpłyną na to, jak będziesz się czuł na swojej działce i w swoim domu.

Na przykład warto zadecydować już wcześniej, jak umieścisz Twój dom na działce, czy chciałbyś mieć dom bliżej drogi. Czy chcesz, by była na przykład odległość między drogą a Twoim domem tak mniej kilka metrów. Za to z tyłu możesz mieć duży ogródek. A może odwrotnie – ten dom odsunąć od drogi, tak aby była duża przestrzeń między wjazdem a wejściem do domu, trochę kosztem ogródka oczywiście.

Każda decyzja wpłynie na to, jak będziesz się na tej działce czuł.  Od razu możesz rozplanować sobie chociaż wstępnie, gdzie będą nasadzenia, gdzie będzie trawnik, gdzie będzie jakaś huśtawka, piaskownica. A może jakiś grill, jakieś miejsce do grania w piłkę i tak dalej? Tak więc jakby podczas myślenia o swoim domu musisz wiele rzeczy naraz rozważać –  budynek, działka,  strony świata. Twoje oczekiwania są ważne, a także to, co będzie za kilka, kilkanaście lat. Jest tego oczywiście sporo.

Jaki system ogrzewania wybrać do domu?

Jedną z ważniejszych decyzji jest na przykład wybór systemu ogrzewania. Mamy pompy ciepła, gaz, eko groszek, pelet, ogrzewanie elektryczne, jest tego mnóstwo. I jak podjąć decyzję? No przede wszystkim, bardzo uproszczę. Na jednym moim filmie na kanale trochę to już bardziej szczegółowo traktowałem. Jeżeli w Twojej drodze jest gaz i koszt podłączenia tego gazu do domu jest względnie niski, to wtedy brałbym gaz, kocioł gazowy i będzie fajnie.

Natomiast jeżeli nie ma gazu lub koszty podłączenia są wysokie, to jeżeli masz dom o jakiejś większej powierzchni, to brałbym pompę ciepła. W większości wypadków wystarczy pompa ciepła powietrze – woda, nie ma co się nabierać na firmy, które oferują Ci pompy ciepła gruntowe. W tej chwili pompy ciepła powietrze – woda są coraz tańsze i coraz lepsze. Gruntowe pompy ciepła to są naprawdę na jakieś duże budynki, więc od razu takie małe ostrzeżenie.

Jakie ogrzewanie wybrać dla małego domu?

Natomiast jeżeli masz dom mniejszy, przykładowo sto metrów kwadratowych, który jest zresztą bardzo dobrze zaizolowany, ma bardzo mało strat ciepła, no to wtedy prawdopodobnie rozważyłbym kable grzejne ukryte w wylewce, czyli ogrzewanie elektryczne, ponieważ ich montaż będzie względnie niski, taki system jest faktycznie praktycznie bezawaryjny.

Koszty ogrzewania rzeczywiście będą trochę wyższe niż przy innych systemach. Jednak oszczędzasz na tym, że bardzo mało inwestujesz podczas montażu takiej instalacji. Tak więc tak bym to rozdzielił. Myślę, że przy nowym domu nie rozważałbym żadnego pieca na eko groszek czy też na pelet. Po pierwsze jest to system obsługowy. Trzeba zamówić eko groszek, wnieść do kotłowni, wrzucić, co kilka dni doglądać. Jest to pewnego rodzaju utrapienie, chociaż to nie jest najgorsza wada, tak?

Najgorsza wada jest taka, że aby mieć piec na ekogroszek, musisz wybudować kotłownię, musisz mieć komin spalinowy. Ten piec na eko groszek zabiera miejsce, w związku z tym płacisz za to i w cenie kotłowni na przykład i tego komina spalinowego będziesz miał na przykład fajną pompę ciepła. W związku z tym ja, szczerze mówiąc, odradzam.

Ja na przykład, przyznam się, mam piec na eko groszek, więc wiem, z czym to się wiąże. Nie jest to dla mnie jakieś wielkie utrapienie, natomiast, no ja budowałem dom ponad dziesięć lat temu. Wybrałem piec na eko groszek, dlatego że wszyscy w okolicy mieli taki piec na eko groszek. Wtedy, te dziesięć lat temu, pompy ciepła na przykład były, no dosyć nieznane albo po prostu były drogie. Ogrzewanie elektryczne to w ogóle wydawało się, że w ogóle nie ma sensu.

Teraz możesz wybudować dom tak dobrze zaizolowany, że będzie miał małe zapotrzebowanie energii na ogrzanie Twojego domu, w związku z tym są inne, moim zdaniem lepsze, metody na ogrzanie Twojego domu.

Jak wiele drobnych decyzji trzeba podjąć, by wybudować dom?

Tych decyzji do podjęcia jest oczywiście bardzo dużo. Oprócz ogrzewania musisz podjąć decyzję, w jaki sposób będziesz ogrzewał ciepłą wodę użytkową. Trzeba podjąć decyzję, czy będziesz miał klimatyzację w domu, czy będziesz miał fotowoltaikę. Zdecyduj jaką będziesz miał wentylację -grawitacyjną, hybrydową czy też mechaniczną z odzyskiem ciepła.

No tych decyzji jest bardzo dużo i każda decyzja wpływa oczywiście na koszty budowy. Tych decyzji jest oczywiście więcej i bardzo dużo jest takich decyzji drobnych do podjęcia. Jeżeli ich nie podejmiesz, to  będzie się to wiązało z jakimś brakiem komfortu w przyszłości. Niektóre decyzje trzeba podjąć dosyć wcześnie.

Jedną z nich jest na przykład wysokość okna w kuchni, tak? Niby drobna sprawa, natomiast, aby to ocenić, musisz na przykład podjąć decyzję, czy chciałbyś mieć blat kuchenny równo z parapetem. Tak żeby było wszystko na jednym poziomie, abyś miał więcej tego blatu roboczego. Jeżelibyś chciał, żeby tak było zrobione, to musisz zacząć od oszacowania, na jakiej wysokości chcesz mieć blat w kuchni.

Na przykład wiele osób lubi taki blat na wysokości około dziewięćdziesiąt, dziewięćdziesiąt pięć centymetrów. Blat niższy typu osiemdziesiąt pięć centymetrów dla wielu osób, nawet tych niższych, jest po prostu niewygodny. No i teraz, jak widzisz musisz wiedzieć, na jakiej wysokości chcesz mieć blat kuchenny, aby wiedzieć, jak wymurować okno, otwór okienny, aby ten blat z parapetem był równy.

Dlaczego drobne decyzje mają tak wielkie znaczenie, by wybudować dom?

Takich drobnych rzeczy jest co nie miara. Warto na przykład przewidzieć pewne rzeczy, co będzie w przyszłości. Na przykład teraz nie rozważasz rolet elektrycznych, ale warto zrobić już miejsce na nie w przyszłości. Warto wprowadzić przewody, aby potem w przyszłości było bezproblemowe podłączenie tych rolet.

Teraz możesz nie planować klimatyzacji, ale warto przeciągnąć przewody, aby móc je podłączyć. Może teraz jeszcze nie masz żadnego ogrodzenia. Warto jednak już wyciągnąć kable, przewody z rozdzielnicy do bramy garażowej, do furtki, do domofonu, do wideofonu. Jest tego sporo.

Jak pomagam podjąć dobre decyzje przed budową domu?

Tych decyzji jest naprawdę bardzo dużo. Decyzji do podjęcia przed budową i nawet w trakcie budowy jest, podejrzewam, około dwustu, trzystu i naprawdę nie przesadzam. Tyle porad udzielam w moim kursie online, jak się wybudować, przygotowanie do budowy.

Jest to kurs, który trwa 15 godzin, w którym odpowiadam na większość, jak nie wszystkie, pytania dotyczące budowy. Bardzo szczegółowo omawiam układ funkcjonalny Twojego domu. Pokazuję różnego rodzaju pomieszczenia i zastosowanie. Pomagam również podjąć decyzję, o jakiej powierzchni wybudować kolejne pomieszczenia. Pokazuję wady i zalety różnych brył budynku. Bardzo dużo miejsca poświęcam kosztom budowy, technologii, ogrzewaniu, wentylacji, fotowoltaice.

Pokazuję także, w jaki sposób usytuować dom na działce, w jaki sposób zagospodarować cały teren. Udzielam ponad stu wskazówek, które warto rozważyć na wczesnym etapie budowy. Przykładowo, gdzie rozprowadzić przewody z rozdzielnicy na zewnątrz, ile dać gniazdek w środku i na zewnątrz budynku. Podpowiadam jak rozplanować oświetlenie, co przewidzieć pod jakieś przyszłe instalacje. Dzielę się wiedzą, jak ocenić wysokość i szerokość okien, kiedy kontaktować się z firmą od stolarki. No tego jest naprawdę bardzo, bardzo dużo.

I to dalej nie wszystko, ponieważ oprócz tych rzeczy, o których mówię, przeprowadzam także każdą osobę przez cały proces administracyjny. Pokazuję, jakie dokumenty należy złożyć, gdzie, pokazuję, w jaki sposób te dokumenty wypełnić, tak abyś dostał pozwolenie na budowę. Pokazuję szczegółowo, czy wybrać projekt katalogowy, czy też indywidualny.

Bardzo szczegółowo pokazuję zawartość projektu budowalnego, abyś wiedział, czego oczekiwać od projektanta. Dzięki temu też będziesz wiedział, w jaki sposób wychwycić ewentualne błędy w gotowym projekcie. Pokazuję także, w jaki sposób wybrać wykonawców, podpisać z nimi dobrą umowę. Przecież chodzi o to, aby się wybudować i nie zwariować.

Jak wybudować dom i nie zwariować?

Cały kurs to 15 godzin wiedzy. Razem z kursem dostajesz wzory umów z wykonawcami oraz moją książkę „Jak się wybudować i nie zwariować” w formacie ebook i audiobook. Możliwe jest także domówienie mojej książki w wersji papierowej. Nie ma takiego drugiego kursu w Polsce. Są kursy dla budujących domy, ale kursy dla osób, które budują domy własnymi rękami. To są kursy, które zawierają dużo przydatnych rzeczy ściśle technicznych, natomiast mój kurs takich informacji nie zawiera.

Mój kurs jest przeznaczony dla osób, które chcą się budować wykonawcami – ze stanem zleconym, albo na przykład jednym, generalnym wykonawcą. Czyli dzięki mojemu kursowi będziesz miał dobry projekt budowlany. Podejmiesz dużo bardzo dobrych decyzji, wybierzesz najlepszych wykonawców oraz kierownika budowy, który przypilnuje wykonawcy. Twoja budowa pójdzie jak z płatka.

Jeżeli jeszcze nie masz działki, a potrzebujesz pomocy w tym zakresie, proponuję Ci mój kurs, jak wybrać i kupić działkę budowlaną. Ten kurs jest możliwy do zakupu razem z kursem, o którym teraz mówiłem, za połowę ceny. To bardzo dobra oferta. Razem to jest prawie dwadzieścia pięć godzin materiałów, arkuszy kalkulacyjnych, check list, wytycznych do umowy przedwstępnej i tak dalej. Dzięki temu kursowi już wiele osób kupiło bezpiecznie działkę i wielu moich kursantów już nawet zaczęło budowę.

No właśnie, niezależnie od tego, który kurs kupisz, bo możesz kupić jeden lub drugi kurs albo pakiet obu kursów. Oprócz materiałów, o których mówiłem, dostajesz także dostęp do naszej grupy na Facebooku. W tej chwili jest tam ponad sto dwadzieścia osób, moich kursantów. (aktualizacja 05.11 – już ponad 200 🙂 ).

Dlaczego warto bazować na wiedzy i doświadczeniu innych, by wybudować dom?

Wymieniamy się doświadczeniami, pokazujemy projekty, oceniamy je, pomagamy sobie, czasami, jak jest możliwość, także polecamy ekipy budowlane z danych okolic. Fajne źródło informacji, bardzo fajna rzecz. Tak, na tym forum, bardzo się udziela. Oczywiście po zakupie mojego czy moich kursów dostajesz od razu dostęp do tej grupy razem z hasłem.

Pod filmem znajdziesz link, w którym opisałem szczegółowo wszystkie odcinki obu kursów, więc zapoznaj się z tym. Bardzo Cię zachęcam do zakupu kursu już teraz. Do końca października możesz kupić kurs w przedsprzedaży za bardzo dobrą cenę. Od listopada cena kursu rośnie o sto złotych.

Natomiast jeżeli byś ten odcinek oglądał w listopadzie lub w grudniu, dalej jest to dobry moment na zakup. Od stycznia cena idzie jeszcze do góry. Jest to związane z tym, że w tym momencie nie płacisz, kupując ten kurs, nie płacisz za koszty marketingu. Ten kurs jest w tej chwili kierowany głównie do moich czytelników, fanów na Facebooku. Zapraszam wszystkich, którzy mnie znają, czytają moje artykuły.

Natomiast od przyszłego roku już będę ten kurs bardziej szeroko reklamował i wtedy cena będzie znacznie wyższa. Tak więc jeżeli tylko myślisz o budowie domu, kup ten kurs już teraz. Kurs będzie dla Ciebie dostępny na zawsze. Nawet jeżeli planujesz budowę domu za rok, dwa czy trzy, bez obaw kup kurs teraz, ponieważ nie będzie taniej.

Tak samo było zresztą z moim kursem o wyborze i zakupie działki. On był oferowany podczas przedsprzedaży rok temu za pewną kwotę. Nigdy później już nie można było tego kupić i nie będzie można tego kursu kupić za tak dobrą cenę.

Wielkie dzięki za uwagę, mam nadzieję, że kupisz mój kurs i już niedługo zobaczymy się na naszej grupie dla kursantów. Wielkie dzięki, miłego dnia, Sławek Zając.

0 Udostępnień