0 Udostępnień

Kilka miesięcy temu opublikowałem artykuł i podcast, w którym przekazałem garść porad związanych z szalejącymi cenami materiałów budowlanych, w którym wyraziłem nadzieję, że sytuacja na rynku budowlanym powoli będzie wracała do normy.

Jak wygląda sytuacja pod koniec I kwartału 2022 roku?

Chyba wszyscy widzimy, że jest znacznie gorzej.

Ceny stali poszybowały w górę. Gdzieniegdzie zaczyna brakować materiałów budowlanych.

Ceny materiałów to nie wszystko – wprowadzony w tym roku Polski Ład wprowadził ogromne obciążenia dla pracodawców.

Firmy miały wybór:

  • Przerzucić obciążenia podatkowe na klientów i podwyższyć koszty robocizny,
  • Przejść do szarej strefy.

Żadne rozwiązanie nie jest korzystne dla nas – klientów.

Czy zatem to zły czas na budowanie?

To zależy od tego, na jakim jesteś etapie:

  1. Myślisz o budowie domu lub szukasz działki?
    Działaj. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości. Czy osoby, które rozpoczęły planowanie budowy w miarę stabilnym roku 2019 mogły przypuszczać, że świat ogarnie pandemia? Osoby zajmujące się inwestowaniem dobrze znają powiedzenie „analiza wsteczna zawsze skuteczna”. Łatwo ocenia się trafność podjętych decyzji z pespektywy czasu.Zakup działki, wybór projektu, otrzymanie pozwolenia na budowę – to wszystko potrwa wiele miesięcy. Nie wierz w to, że ceny działek cały czas rosną i „taniej już było”. W niektórych gminach ceny działek rzeczywiście wzrosły 2-3 krotnie w ciągu krótkiego czasu, ale w innych miejscach ceny są na tym samym poziomie (tak!) co 5 lat temu. Nie wierz więc w doniesienia medialne, a sam sprawdź ceny działek w wybranej przez Ciebie okolicy.
  2. Masz działkę? Działaj. Zanim uzyskasz pozwolenie na budowę, minie zapewne kilkanaście miesięcy. Przez ten czas policz koszty budowy, zbierz oferty wykonawców i dobrze oszacuj swój budżet. Pomocny będzie artykuł na temat budżetu domowego. Jeżeli ceny wciąż będą rosnąć i nie będzie Cię stać na budowę, to wstrzymasz się z budową. Pozwolenie na budowę ważne jest 3 lata.
  3. Jeżeli jesteś w trakcie prac nad projektem, to porozmawiaj z partnerem/partnerką o Waszych oczekiwaniach. To najlepsza pora, aby zrezygnować z drogich i być może niepotrzebnych rozwiązań takich jak balkony, taras nad garażem, lukarny, kominki itp. Wiecie – czasami się na coś decydujemy, potem mija rok, ceny rosną, a my trzymamy się uparcie wcześniej podjętych decyzji i narzekamy, że tak drogo. Warto wziąć głęboki oddech i krytycznie spojrzeć na projekt. Ba, jak będzie trzeba, to warto zaorać aktualny projekt i zacząć pracę nad kolejnym. Lepiej stracić nawet kilkanaście tysięcy złotych niż rozpocząć budowę domu na który nas nie stać. Oczywiście nie rezygnujmy z rzeczy, które dają zadowolenie (o ile oczywiście nas stać), ale o rezygnacji z budowy balkonów, które nigdy nie będą używane, tarasu nad garażem na którym nikt nie będzie spędzał czasu i kominka, w którym nikt nie będzie palił.
  4. Masz projekt katalogowy? Jeżeli wykonałeś „tanią/prostą” adaptację polegającą na podstemplowaniu projektu katalogowego, to znajdź konstruktora, który sprawdzi projekt i go zoptymalizuje. Projekty katalogowe często są przewymiarowane – za dużo stali, trzpieni, drewna na konstrukcję więźby, niepotrzebne ściany nośne, a nawet kominy. Poszukaj konstruktora lub inżyniera budownictwa i poproś o płatną konsultacje. Może Twój kierownik budowy może kogoś polecić?
  5. Masz projekt indywidualny? To nie oznacza, że masz dobry projekt. Jeżeli Twój projekt nie był tworzony przy ścisłej współpracy architekta, konstruktora i instalatorów i Twojej, to prawdopodobnie projekt także wymaga optymalizacji.
  6. Masz pozwolenie na budowę i rozpoczynasz budowę? Jeżeli dobrze policzyłeś koszty budowy, znasz aktualne ceny i jesteś finansowo oraz mentalnie przygotowany na to, że całkowite koszty mogą wzrosnąć nawet o 30%, to rozpoczynaj budowę. Jeżeli jednak nie masz żadnego kosztorysu i tylko liczysz na to, że się zmieścisz w budżecie, to wstrzymaj się z budową – nie warto ryzykować.

O tym, czy to dobry czas na budowanie opowiadam w najnowszym podcaście.

Wyjątkowo umieściłem podcast na YouTube, ponieważ pokazuję pewien projekt budowlany i szerzej omawiam kwestię optymalizacji.

Zapraszam do oglądania i słuchania:

Czy to dobry czas na budowanie? – YouTube

Możesz także odsłuchać podcast w wersji audio:

 

 

0 Udostępnień