0 Udostępnień

24 porady dla osób, które planują wybudować dom

 

 

 1. Dużo rozmawiaj z partnerem lub partnerką o Waszych potrzebach i oczekiwaniach związanych z przyszłym domem. Nie warto słuchać znajomych i sąsiadów – ich potrzeby są zupełnie inne.
 2. Budowę planuj z partnerem lub partnerką. Jedna osoba może zająć się wyborem projektu, a druga zastanawiać się nad wykończeniem domu. Jedna osoba może szukać wykonawców, a druga z nimi negocjować. Grunt to współpraca!
 3. Kontroluj bieżące wydatki. Zwykle wydajemy o wiele więcej niż nam się wydaje. Musisz mieć pewność, że po zapłaceniu raty kredytowej nie będziesz musiał zaciskać pasa. Tu znajdziesz pomocny arkusz kalkulacyjny: Jak zaplanować budżet domowy i policzyć koszty budowy? Arkusze kalkulacyjne! 
 4. Bądź cierpliwy. Im spokojniej podejdziesz do budowy tym będzie sz miał mniej stresów i nerwów. To ważne, abyś po zakończeniu budowy miał siłę na cieszenie się nowym domem.
 5. Projekt katalogowy – na co nie zwracać uwagi?  Szukasz projektu w internecie lub w katalogach? Nie zwracaj uwagi na śliczne wizualizacje – nawet najmniej funkcjonalny dom będzie wyglądał na nich prześlicznie. Nie zwracaj uwagi na informacje o kosztach budowy – te często są zaniżane, aby zachęcić Cię do zakupu danego projektu. Pamiętaj też, że po zakupie projektu musisz jeszcze wykonać tak zwaną adaptację za co najmniej 2-3 tysiące złotych.
 6. Projekt katalogowy – na co zwracać uwagę? Co brać pod uwagę szukając projektu? Przede wszystkim zwróć uwagę na układ funkcjonalny! Czy wnętrza nie przekłamują poczucia przestrzeni? Czy wiatrołap nie jest za mały? Czy pokoje są ustawne? Czy garaż jest wystarczająco szeroki? Czy jest miejsce na Twoje hobby? Zwróć także uwagę na to, czy w projekcie jest dużo szaf i miejsca do przechowywania – czasami ich nie ma, aby wnętrza wydawały się bardziej przestronne.
 7. Jak wybrać projektanta? Nie możesz znaleźć idealnego projektu w internecie? Zapewne taki nie istnieje. Zamów projekt indywidualny, aby dom w 100% odpowiadał Waszym oczekiwaniom. Wybierz projektanta, który będzie chciał zrozumieć Wasze oczekiwania i styl życia i będzie chciał zaprojektować dom dla Ciebie, a nie będzie narzucał swoich rozwiązań. Dobry projektant spędzi z Tobą kilka godzin wypytując Cię o Twoje potrzeby, hobby, zainteresowania i styl życia.
 8. Decydujesz się na projekt indywidualny? Przekaż projektantowi, ile pieniędzy planujesz wydać na budowę. Pozwoli to zaprojektować dom na który Cię stać.
 9. Z czego wybudować dom? Ile dać izolacji? Jakich materiałów użyć? Niesolidni wykonawcy polecą ci to, co jest dla nich wygodne, a nie to, co jest dobre dla ciebie. To, z czego wybudować dom, powinno być skonsultowane z projektantem i kierownikiem budowy. Jeżeli chcesz sam poszerzyć swoją wiedzę i pogłębić dany temat, zapraszam na mojego bloga – blog.poradnik-budowlany.com gdzie znajdziesz kilkadziesiąt wyczerpujących artykułów na każdy temat.
 10. Jak wybudować dom jak najszybciej? Sposób 1. Buduj dom prefabrykowany. Wady tego rozwiązania: wysoki koszt, mały wybór projektów, brak możliwości finansowania poszczególnych etapów budowy – większość pieniędzy będziesz musiał wyłożyć na początku współpracy,. Możesz wybudować dom prefabrykowany także na podstawie projektu katalogowego lub projektu indywidualnego, ale wydłuży to cały proces o czas potrzebny na dostosowanie projektu.
 11. Jak wybudować dom jak najszybciej? Sposób 2. Zaangażuj jednego, generalnego wykonawcę, który wybuduje i wykończy dom. Zaleta: Łatwiejsze finansowanie budowy. Wada: Wysoki koszt.
 12. Jak wybudować tani dom? Sposób 1. Dach dwuspadowy, prosta bryła na podstawie prostokąta, brak balkonów, tarasu nad garażem, ogromnych przeszkleń i efektownej elewacji to klucz do oszczędności.
 13. Jak wybudować tani dom? Sposób 2.
  Zarządzaj samodzielnie swoją budową. Angażuj wykonawców do wykonywania poszczególnych prac, np. jedną firmę do wykonania stanu surowego, elektryka, hydraulika, tynkarzy i tak dalej. Zaleta: spore oszczędności sięgające nawet 30%. Wady: Ten sposób budowy wymaga Twojego czasu i zaangażowania. Jeżeli nie możesz poświęcić budowie dużo czasu, buduj się z pomocą jednego lub dwóch wykonawców – jeden doprowadzi budynek do stanu deweloperskiego, a drugi zajmie się wykończeniówką.
 14. Jak wybudować dom w miarę szybko i w miarę tanio? Zaangażuj inwestora zastępczego, który będzie zarządzał Twoją budową. Inwestor zastępczy będzie za Twoją zgodą dobierał wykonawców do wykonywania poszczególnych prac. Może także w Twoim imieniu zajmować się zamawianiem materiałów budowlanych. Współpraca z inwestorem zastępczym wymaga Twojej kontroli: nieuczciwa osoba oszuka cię podczas budowy na materiałach lub przedstawiając zawyżone faktury na wykonane prace.
 15. Sposoby na udaną budowę. Zdecyduj się na projekt indywidualny – wybudujesz dom taki, jaki chcesz, a nie taki, jak budują inni. Zatrudnij dobrego kierownika budowy, który będzie Twoim wsparciem. Dobry kierownik kosztuje ok. 5000 złotych i warto tyle zapłacić za rzetelną pracę. Zaangażuj projektanta do pełnienia nadzoru autorskiego – projektant będzie pojawiał się na budowie, odpowiadał na pytania wykonawcy i upewniał się, że wszystko jest wykonywane zgodnie z projektem. Zaangażuj architekta wnętrz, aby konsultował się z projektantem podczas prac nad projektem – Twój dom będzie jeszcze lepszy!
 16. Bądź ostrożny i nieufny. Budujesz dom za setki tysięcy złotych. Osoby, które budują swój pierwszy dom i mają do wydania kilkaset tysięcy złotych są łakomym kąskiem dla różnej maści oszustów i krętaczy. Z tego też powodu zawsze podpisuj umowy, unikaj dawania zaliczek, wymagaj poprawienia wszystkich błędów przed rozliczeniem i nigdy nie płać całej kwoty przed ukończeniem prac.
 17. Nie bierz w ciemno wykonawców nawet z polecenia. Zawsze sprawdzaj wykonawcę – poproś o numery telefonów do jego klientów – oczywiście za ich zgodą, sprawdź opinie w internecie. Dobrze by było, gdybyś zobaczył wykonane przez niego prace. Sprawdź także czy podana cena usługi jest rynkowa – czasami osoby z polecania zawyżają stawki, bo wiedzą, że nie muszą walczyć o klienta ceną.
 18. Unikaj współpracy ze znajomymi i rodziną. Jeżeli decydujesz się na taką współpracę, to ustalcie wynagrodzenie, wszystkie warunki i podpiszcie umowę. Szkoda stracić znajomego przez kłótnie podczas prac lub podczas rozliczenia.
 19. Ustalaj całkowitą kwotę do zapłaty przez rozpoczęciem prac. Unikaj rozliczeń w oparciu o metry kwadratowe lub punkty elektryczne w przypadku elektryka. Szkoda nerwów podczas rozliczenia.
 20. Podpisuj umowy z wykonawcami. Określ termin rozpoczęcia i zakończenia prac oraz kary umowne za przekroczenie tych terminów. Nie wierz w to, że wykonawcy nie podpisują umów – jeżeli Twój wykonawca tego nie chce zrobić, to po prostu unika odpowiedzialności.
 21. Nie podpisuj umów bez czytania – każdą umowę można negocjować! Przyjmij, że każda umowa ma jakieś błędy lub krzywdzące dla Ciebie zapisy. Jeżeli masz wątpliwości – skorzystaj z usługi prawnika.
 22. Bądź konkretny i asertywny. Precyzuj swoje oczekiwania. Nie pozwalaj sobie wejść na głowę. Wykonawca prosi o zaliczkę, bo samochód mu się zepsuł? To nie Twój problem.
 23. Nie spiesz się. Szukanie wykonawców zabiera czas. Budowa zabiera czas. Nie spiesz się – tylko to zagwarantuje spokój i kontrolę nad wydatkami. Jak się spieszysz to wybierasz szybko niesprawdzonych wykonawców i podejmujesz złe decyzje. Naprawdę – poza wyjątkowymi sytuacjami, nic się nie stanie, jeżeli wprowadzisz się do domu parę miesięcy później niż zamierzałeś.
 24. Grunt to dobre przygotowanie! Budowa nie jest trudna, jeżeli dobrze się do niej przygotujesz. Owszem, trzeba podjąć dużo decyzji, jest przy tym nieco stresu, ale na pewno dasz radę! Potrzebujesz wsparcia? Wejdź na www.jaksiewybudowac.pl, zobacz co dla Ciebie przygotowałem i korzystaj bez ograniczeń z przygotowanych przeze mnie materiałów.

Udanej budowy!

Pozdrawiam,

Sławek

 

0 Udostępnień