0 Udostępnień

Koszty budowy

Jak określić, ile potrzebujesz pieniędzy na działkę? Jak określić koszt budowy, skoro każdy dom jest inny? Jak ocenić, na co właściwie cię stać?

Długo wahałem się, w jaki sposób podejść do tego tematu i w końcu postąpiłem dość niestandardowo: nagrałem film (40 minut), w którym opowiadam o tym:

  • Na jaką ratę kredytową właściwie możesz sobie pozwolić?
  • Jakie wydatki czekają podczas szukania działki i budowy domu?
  • Czy wierzyć w kosztorysy w gotowych projektach budowlanych?
  • Jak oszacować koszt budowy domu do stanu „pod wykończenie”?
  • Jak oszacować koszt wykończenia?
  • Co, gdy przekroczymy budżet? Gdzie szukać oszczędności?
  • W jaki sposób kontrolować koszty podczas budowy?

Zapraszam do oglądania.

 

–> KOSZTORYS EXCEL: Link do arkusza kalkulacyjnego, który pokazuję w filmie.

Muszę przyznać, że nagrywanie filmów i podcastów zaczyna mi się coraz bardziej podobać 🙂 Bez obaw – o ile podcasty chcę nagrywać dosyć często (ok. 2 w miesiącu), to nie planuje nagrywać tak długich filmów częściej niż raz na pół roku. Chcę się skoncentrować na pisaniu artykułów, a filmy nagrywać tylko wtedy, kiedy poczuję taką potrzebę. Oczywiście będę wdzięczny za każdy komentarz, abym wiedział, co w przyszłości poprawić. Czy dobrze mnie słychać? Czy arkusz jest czytelny i pomocny?

Dodam, że ten film miał być na początku częścią mojego kursu o wyborze i zakupie działki budowlanej. Zdecydowałem się jednak pokazać ten materiał bezpłatnie, ponieważ uważam, że jest zbyt ważny i przyda się także osobom, które mają już działkę i planują budowę. Jeżeli szukasz działki, to wiedz proszę, że cały kurs będzie trwał ok. 10 godzin i będzie zawierał wszystkie informacje (naprawdę!) niezbędne do tego, aby kupić dobrą działkę. Opowiadam o tym, jak wybrać odpowiednią lokalizację, na co zwracać uwagę przy wyborze działki, jak określić rozmiar, kształt i usytuowanie działki względem stron świata i jakie dokumenty i mapy należy sprawdzić. Dużo opowiadam o formalnościach, negocjacjach, dokumentach i całym procesie zakupu. Słowem: zakup działki od A do Z. Cały kurs będzie trwał ok. 8-10 godzin. Jeżeli jesteś zainteresowany, to zapisz się wstępnie na kurs – będę informował na bieżąco o postępach prac oraz udostępniał darmowe materiały. Poinformuję tez kiedy kurs się pojawi.

Aktualizacja:  Kurs jest już gotowy!! Zapraszam na stronę www.jaksiewybudowac.pl

Najważniejsze informacje dla osób, które nie mogą w tej chwili obejrzeć filmu:

– Ostrożnie oceń, ile możesz pieniędzy przeznaczyć na ratę kredytową. Rata nie powinna za bardzo obciążać budżetu. Zapisuj na bieżąco wszystkie wydatki oraz przelewaj oszczędności na osobne konto.

– Rozważ, czy wziąć kredyt na więcej lat czy mniej. Więcej lat to mniejsza rata. Masz możliwość nadpłaty kredytu i spłaty kredytu wcześniej. Możliwe jednak, że zawsze będą pilniejsze wydatki od nadpłacania kredytu więc warto rozważyć kredyt na mniej lat. Mniej lat to większa rata, ale też bardzo duża motywacja do spłacania. 🙂 Dla bezpieczeństwa warto znaleźć bank, w którym bez problemów zawiesisz spłatę kredytu np. na rok.

– Oszacuj wszystkie wydatki związane z budową. Do jakiego etapu chcesz się wybudować? Czy chcesz wykończyć wszystkie pomieszczenia? Założyć trawnik? Kostkę brukową? Po kolei:

a) Koszty, które poniesiesz przy zakupie działki (notariusz, podatki)

b) Koszty związane z działką: przyłącza, uporządkowanie terenu, podniesienie terenu

c) Koszty niezbędne do tego, aby rozpocząć budowę  (formalności, geodeta, projekt, kierownik budowy, tymczasowe ogrodzenie itp.

d) Koszty postawienia domu do stanu „deweloperskiego”

e) Koszty ogrzewania

f) Koszty „dodatkowe” – rekuperacja, panele fotowoltaiczne, solary

e) Koszty wykończenia (w filmie pokazuję dokładnie, jak to zrobić)

f) Wydatki związane z zagospodarowaniem terenu (kostka brukowa, trawnik, drzewa, ogrodzenia itp.)

PS Łatwo niedoszacować koszty przed rozpoczęciem budowy, a tymczasem wszystkie „drobne” rzeczy związane z uzyskaniem kredytu, projektu, formalnościami, organizacją placu budowy, zaangażowaniem kierownika budowy mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wykończeniówka także bywa zdradliwa i to na tym etapie budowy najczęściej kończą się pieniądze. Dlatego tak ważne jest szacowanie kosztu budowy domu i określenie swojego budżetu.

 

UWAGA: Podczas filmu wypełniam przygotowany przeze mnie arkusz kalkulacyjny (pobierz arkusz) i objaśniam, z jakimi wydatkami możemy się spotkać na naszej drodze.

– Sprawdź, czy koszty przekraczają budżet. Jeżeli tak, to masz kilka możliwości:

a) Odłożyć pewne wydatki na później (zagospodarowanie terenu, wykończenie niektórych pomieszczeń)

b) Zwiększyć budżet

c) Zmniejszyć oczekiwania (mniejszy dom, mniej skomplikowany dom, tańsza działka, tańsze wykończenie)

Aby ułatwić sobie zadanie:

– Nawiąż współpracę z dobrym projektantem, który zaprojektuje dom w oparciu o twoje oczekiwania i budżet. Kosztorysy umieszczane przy projektach gotowych często są zaniżane, a wszystkie informacje typu „średni koszt budowy domu wynosi xxxx złotych za metr” mają mało wspólnego z rzeczywistością

– Rozważ współpracę z architektem wnętrz. Dzięki temu, jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, będziesz znał przyszłe wydatki. Pozwoli to także lepiej zaplanować całą budowę.

 

Ps Film ci się spodobał? Udostępnij go wśród znajomych lub na forach związanych z budową. Niech pomoże wielu budującym! Przyda się on także osobom, które szukają kosztorysu remontu mieszkania lub planują wykończenie mieszkania.

A po obejrzeniu filmu zapoznaj się z najczęściej czytanym artykułem na moim blogu, który został napisany po przeczytaniu ponad 10000 (!) komentarzy osób, które już się pobudowały:

0 Udostępnień