1 Udostępnień

Działka budowlana – na co zwrócić uwagę?

Zakup działki to spora inwestycja i podejrzewam, że jesteś przygotowany na pewne kompromisy.

Czy wolisz droższą działkę, ale znajdującą się bliżej miasta, czy tańszą, ale z kłopotliwym dojazdem? Większą, ale blisko natury, czy mniejszą, ale w zurbanizowanej okolicy?

Poświęć czas i zastanów się, na czym ci najbardziej zależy i bez czego nie może obejść się Twoja działka. Pomyśl, jakie elementy będą miłym dodatkiem, jednak ich brak nie zaważy na decyzji o zakupie. Na przykład warunkiem koniecznym może być działka budowlana o minimalnych wymiarach 34 x 24 metry, bez spadków, nie dalej niż 3 km do wjazdu na autostradę. Warunkiem opcjonalnym może być np. bliskość stacji kolejowej lub szkoły. Ułatwi to podjęcie decyzji podczas poszukiwań.

W jaki sposób znaleźć wymarzoną działkę?

Najszybszym i najtańszym sposobem pozwalającym wstępnie określić, czego możesz oczekiwać w wyznaczonym przez siebie budżecie, są ogłoszenia w Internecie. Nie zalecam jednak wyszukiwania ofert w Internecie jako podstawowego źródła informacji o ciekawych ofertach.

Po pierwsze większość ofert to ogłoszenia umieszczone przez pośredników w obrocie nieruchomościami i trudno jest znaleźć ogłoszenie umieszczone bezpośrednio przez klienta. Co gorsza, często jedną działkę w swoich ofertach ma kilku pośredników. Oznacza to, że zwykle będziesz kontaktował się z osobą, która prawdopodobnie nawet na tej działce nigdy nie była i posiada tylko podstawowe informacje dotyczące wymiarów i podłączonych mediów. Poza tym zdarza się też, że podawane informacje w ogłoszeniach są po prostu nieprawdziwe lub umyślnie wprowadzają w błąd. Możesz się natknąć na informacje o bezpośrednim dostępie do drogi publicznej (a w rzeczywistości musisz do niej dojechać 300 metrów drogą gruntową) lub dostępie do mediów (a media są właśnie przy drodze publicznej). Spotkałem się z tym, że ogłoszenia zawierają błędne lokalizacje – gdy szukałem działki w konkretnej miejscowości, różne wyszukiwarki rozszerzały teren poszukiwań nawet o kilka lub kilkanaście kilometrów.

Nie polecam skupiać swojej uwagi wyłącznie na Internecie także z innego powodu – znajdziesz tu tylko część działek, które są na sprzedaż. Tylko część sprzedających decyduje się na umieszczenie informacji w sieci lub na skorzystanie z usług pośrednika, który zrobi to za niego. Działki sprzedają różne osoby, także takie, które nie umieją korzystać ze zdobyczy techniki, takie, które nie wiedzą, w jaki sposób dotrzeć do klientów oraz takie, które po prostu nie wiedzą, jak zabrać się za sprzedaż swojego terenu. Z tego powodu warto po prostu przejechać się po interesującej cię okolicy i poszukać wystawionych ogłoszeń o sprzedaży – zwykle są umieszczone na ogrodzeniach i płotach, ale zdarzają się także informacje na słupach ogłoszeniowych. Jeżeli szukasz działki w małej miejscowości – znajdź sołtysa i zlokalizuj tablicę ogłoszeniową. Odwiedź także stronę internetową gminy i szukaj przetargów.
Polecam odwiedzanie okolicznych sklepów i pytanie, czy ktoś czegoś nie wie. Niektóre działki na sprzedaż są „ukryte” i nie widać ich z dróg publicznych, czasami wręcz osoba sprzedająca po prostu nie umieszcza żadnych informacji, a o chęci sprzedaży wiedzą tylko najbliżsi sąsiedzi.
Z tego powodu odwiedź także nowopowstające budowy – jest duża szansa na to, że inwestor, który rozpoczął inwestycję, kupił działkę stosunkowo niedawno i będzie mógł coś ci podpowiedzieć. Poza tym od osoby, która już poszukiwania ma za sobą, uzyskasz wiele cennych informacji.

PS Gorąco zachęcam do obejrzenia zapisu mojego szkolenia: 80 minut cennej wiedzy na temat tego, w jaki sposób znaleźć dobrą działkę budowlaną.

Obejrzyj także najnowszy film, w którym zwracam na najczęściej popełniane błędy podczas wyboru i zakupu działki:

Naprawdę warto poświęcić sporo czasu na szukanie działki na własną rękę. Bardzo dużo osób ogranicza swoje poszukiwania do Internetu. Jednak w ten sposób nie tylko ograniczasz wybór, ale w dodatku bezpośrednio konkurujesz z osobami, które tak samo jak ty poszukują czegoś atrakcyjnego. Czasami wystarczy jeden dzień, by kusząca oferta stała się nieaktualna.
Szukanie działki w terenie oraz rozmawianie bezpośrednio ze sprzedającymi oznacza także znaczne oszczędności na prowizji, którą pochłonęłaby współpraca z pośrednikiem – gdybyś się zdecydował na taką współpracę.

 

Niezależnie od tego, czy będziesz szukał gruntu na własną rękę, czy za czyimś pośrednictwem, w końcu trafisz na pierwszą działkę, która cię zainteresuje.

PS Czy interesuje cię, co inni ludzie by zmienili, gdyby budowali się drugi raz? Przejrzałem kilkadziesiąt różnych stron internetowych i forów i przeczytałem około 10000 (!) przeróżnych wypowiedzi. Dzięki mojej pracy powstał artykuł, który jest prawdziwym hitem na moim blogu. Co byś zmienił budując drugi raz?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki?

Dostępność działki do drogi publicznej – czy jest bezpośredni dojazd? Kto odpowiada na utrzymanie drogi dojazdowej?

Uzbrojenie działki – najlepiej unikać gruntów bez dostępu do mediów.

Sąsiedztwo – jakie domy są w pobliżu? Czy w okolicy znajdują się uciążliwe usługi lub obiekty?

Orientację działki względem stron świata – jeżeli dojazd do działki znajduje się po jej północnej stronie to najłatwiej zaplanować rozkład domu (od północy wejście do domu, garaż, pomieszczenia gospodarcze, od południa taras i salon, od wschodu sypialnia.

Czy na działce są miejsca, które świadczyłoby o tym, że ktoś przez nią stale przejeżdża?

Jak blisko są szkoły, sklepy, stacje kolejowe?

Porozmawiaj z najbliższym sąsiedztwem. Dopytaj o to, czy w okolicy stoi woda po opadach deszczu, dowiedz się o problemach, wybadaj, jakie są zalety i wady mieszkania w danej okolicy. Przy okazji zorientujesz się, jakich będziesz miał sąsiadów.
Poproś też rodzinę, znajomych, aby wyrazili swoją opinię na temat danego terenu – bardzo możliwe, że zwrócą uwagę na rzeczy, które ominąłeś. I nawet jeżeli działka wygląda jak marzenie i kusi cię, żeby podjąć decyzję od razu, wróć do domu, prześpij się, wróć kolejnego dnia i spójrz na nią świeżym okiem.

Na co nie warto zwracać uwagi?

Kupujemy zazwyczaj oczami i wyżej cenimy grunty, które są zadbane, na których rośnie ładna roślinność i zielona trawka i omijamy działki zaniedbane, zachwaszczone. To może okazać się błędem – raz, że zaniedbaną działkę kupisz taniej, a dwa, że za zaoszczędzone pieniądze doprowadzisz teren do porządku. Ważne jest to, jakiej jakości jest ziemia na działce, a nie to, co na niej aktualnie rośnie. Wiem, że trudno wyobrazić sobie piękny ogród na miejscu zastanego zielska, ale pamiętaj, że wszystko jest w twoich rękach. Będziesz w tym miejscu mieszkał prawdopodobnie przez co najmniej kilkanaście lat i masz mnóstwo czasu, żeby doprowadzić to miejsce do porządku. A zacząć pracę porządkowe możesz od razu, już na etapie przygotowywania do budowy. Jeżeli więc wybrana działka budowlana spełnia twoje oczekiwania pod wszystkimi innymi względami – kup ją, choćby była „brzydka”.

 

Mam nadzieję, że w prosty sposób udało mi się przedstawić, jak należy wybierać grunt pod budowę domu i na jakie elementy w szczególności zwracać uwagę przy jego zakupie.

Zapisz się do newslettera

Otrzymasz na maila napisany przeze mnie megaporadnik o działce budowlanej wraz z rozdziałem z mojej książki na temat negocjowania. Będę informował Cię o nowych artykułach i podcastach publikowanych na blogu oraz moich szkoleniach o tematyce budowlanej. Obiecuję: nie wysyłam żadnego spamu! W każdej chwili możesz się wypisać. 

1 Udostępnień