0 Udostępnień

Przed budową mojego domu bardzo szybko podjęliśmy decyzję o tym, aby nie budować domu z bali.

Wydaje mi się, że była jedna, główna przyczyna. Domy z bali nigdy nas szczególnie nie pociągały. 🙂 Owszem, fajnie mieszkać w takim domu przez wakacje, ale przez cały rok?

Z tego powodu podjąłem prostą decyzję, aby wybudować dom murowany. Przekonała mnie także szeroka dostępność wykonawców oraz to, że wszyscy wokoło budowali się w podobny sposób. Oczywiście nie znaczy to, że domy z bali są w czymś gorsze: oczywiście prawidłowo zaprojektowany i wybudowany dom z bali będzie bezpieczny, zdrowy i komfortowy dla mieszkańców. Tak samo jak każdy inny dom wybudowany w innej technologii 🙂

Wybudował dom i…  do tej pory nie interesowałem się za bardzo domami z bali. Obiecałem jednak, że na blogu będę rzetelnie przedstawiał wady i zalety różnych rozwiązań i walczył z przeróżnymi mitami. Jak jednak to zrobić, skoro samemu nie jest się specjalistą?

I tak wpadłem na pomysł zapraszania do bloga gości. Osób, które są specjalistami w danej dziedzinie.

Aby zachować rzetelność i obiektywizm, gości wybieram sam w oparciu o kilka moich zasad, z których najważniejszą jest to, że mój gość powinien na pierwszym miejscu stawiać na rzetelne przekazywanie informacji. Zarówno Michał Dawidowicz, doradca kredytowy i twórca bloga blogkredytowy.pl, jak mi dzisiejszy gość Sławek Witiw, twórca serwisu Bale i Detale, to osoby, które od lat bezpłatnie i rzetelnie dzielą się swoją wiedzą i wielokrotnie udowodniły, że znają się na tym, co robią. Takie osoby z przyjemnością będę u siebie gościł. Uważam, że to po prostu zdrowa promocja, która posłuży nam wszystkim.

Wskazówka dla firm, które próbują reklamować się na moim blogu. Każdy komentarz na moim blogu, który ma na celu tylko wypromowanie danej firmy był i będzie usuwany. Jeżeli reprezentujesz firmę, chcesz się podzielić swoją wiedzą i napiszesz komentarz przydatny dla moich czytelników, komentarz zostawię, ale usunę nazwę firmy i link do strony. Dopiero po 2-3 komentarzu, kiedy zobaczę, że jesteś tu dla innych, a nie dla siebie, zostawię możliwość linkowania do Twojej strony. W ten sposób wyróżniam osoby, które rzeczywiście chcą pomagać i odsiewam spamerów, którzy pojawiają się tylko raz na blogu.

Dzisiaj przedstawiam nagranie rozmowy z moim gościem. Sławek Witiw koordynował prace w budowie blisko 100 domów z bali i jest idealną osobą, z którą można porozmawiać o domach wykonywanych w tej technologii.

Podczas wywiadu poruszyliśmy m.in. takie tematy:

 • Dlaczego budować dom z bali?
 • Wentylacja w domu z bali, czym różni się dom z bali od murowanego?
 • Jaki jest koszt budowy domu z bali? Typy domów z bali.
 • Czy wykonawcy stosują się do projektu? Skutki nietrzymania się założeń projektowych.
 • Czy jest problem ze znalezieniem odpowiedniego, doświadczonego projektanta?
 • Czy są jakieś ograniczenia co do wielkości pomieszczeń, czy otworów okiennych?
 • Jakie są różnice pomiędzy balem litym a klejonym?
 • Czy mokre bale do budowy domu z bali nie są przeszkodą?
 • Kto kontroluje wykonawcę domu z bali? Problem z doświadczeniem fachowców?
 • Czy są jakieś błędy typowe, które popełniają wykonawcy? Czy Inwestor sam może to skorygować?
 • Zwykły fundament, czy płyta? Ile waży dom z bali? Czy jest cięży od murowanego?
 • Gdzie można budować dom z bali? Czy są jakieś ograniczenia?

 

UWAGA. Dzisiaj na blogu pierwsza część wywiadu (druga się jeszcze renderuje). Gdy będzie gotowa, przygotuję transkrypcję całego wywiadu i umieszczę ją razem z drugim filmem w osobnym wpisie. Dam znać!

Zapraszam do oglądania:

0 Udostępnień