0 Udostępnień

Dwa tygodnie temu wybuchł pożar w domu sąsiada – 100 metrów od nas.

Gdy zauważyłem dym, poleciałem od razu na miejsce, aby pomóc, ale… nie było jak. Paliło się świeżo wyremontowane poddasze i cały bok budynku, wszędzie był gryzący dym i nawet nie było za bardzo jak podejść.

Upewniliśmy się, że mieszkańcy są świadomi zagrożenia i znajdują się poza domem i przesunęliśmy stojące obok samochody. Próbowaliśmy stłumić ogień, ale ciśnienie w wodociągu było bardzo niskie, a gaśnice okazały się bezużyteczne na zewnątrz.

Pozostało tylko czekać na przyjazd straży pożarnej patrząc jak ogień trawi kolejne elementy budynku…

Straż pożarna dotarła na miejsce dość szybko, ale zgubiła po drodze wjeżdżając w boczną uliczkę. Na szczęście pożar został ugaszony szybko, a konstrukcja budynku wydaje się nienaruszona.
Czy jednak wystarczy wyremontować poddasze czy trzeba naprawić dach?
Tego nie wiem.
Wiem jednak, że gdyby ktoś wezwał straż tylko kwadrans później, to by nie było czego gasić. A to przecież bardzo możliwe: mieszkańcy nawet mogli być nieświadomi zagrożenia, a sąsiadów nie mogło być w domu lub mogli nie zauważyć dymu.
Przerażające!
I to może spotkać każdego z nas. Dlatego koniecznie należy postawić sobie pytanie – jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Czy zrobiłeś wszystko, aby zabezpieczyć się przed takim zagrożeniem? Jeżeli uważasz, że sprawa cię nie dotyczy, to wiedz, że w 2019 roku doszło do ponad 14 000 pożarów w domach jednorodzinnych, w których śmierć poniosło 158 osób.

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Pożar może pojawić się wszędzie i dlatego warto stosować się do kilku zdrowych zasad:

 • Nie stawiaj budynku blisko innych zabudowań lub lasu. Jeżeli już musisz, zadbaj o to, aby ściana miała odpowiednio wysoką klasę odporności pożarowej. Jeżeli budujesz bliźniaka, nie rezygnuj ze ściany oddzielenia pożarowego. I ja wiem, co mówią przepisy, ale wiem też, że projekt i uzyskanie pozwolenia na budowę to jedno, a na budowie hulaj-dusza. Nie oszczędzaj na swoim bezpieczeństwie!
 • Zadbaj podczas budowy o uziom fundamentowy i instalację odgromową. Porozmawiaj o tym z projektantem i kierownikiem budowy.
 • Ostrożnie z kominkami. Wystarczy wysypać gorący popiół na chwilę do kartonu, a potem zapomnieć go wynieść bo telefon zadzwonił. Tak znajomi stracili fragment podłogi. I dlatego…
 • Kup dużo gaśnic. Rób regularne przeglądy!
 • Kup koc gaśniczy. Najlepsze rozwiązanie na palący się tłuszcz na patelni.
 • Nie składuj drewna i materiałów łatwopalnych w domu i bezpośrednio przy domu.
 • Dla bezpieczeństwa domowników zamontuj czujki przeciwpożarowe: dymu, płomienia, temperatury i gazu. Czujnik czadu nie służy do wykrywania dymu! Możesz też założyć czujki, które będą wysyłały informację o zagrożeniu np. na Twój telefon. Przeczytaj artykuł o domach inteligentnych, aby dowiedzieć się więcej.

Jak uniknąć pożaru w domu? – Praktyczne wskazówki

 • Rób przeglądy instalacji elektrycznych. Jest to obowiązkowe raz na 5 lat, wiedziałeś o tym? Upewnij się, że wszystko działa jak należy i nie będziesz miał żadnego zwarcia w instalacji.
 • Rób przeglądy kominiarskie raz do roku.
 • Rób co kilka miesięcy testy wszystkich czujek.
 • Załóż krany ogrodowe ze wszystkich stron domu i zadbaj o dobre ciśnienie wody, aby ugasić ogień w pierwszej fazie. Kup też długi wąż ogrodowy (50 metrów) – nigdy nie wiesz, gdzie ogień się pojawi (może ktoś nie dogasi ogniska?), a poza tym będziesz mógł pomóc, jeżeli pożar pojawi się u sąsiada.
 • Zadbaj o dobre ubezpieczenie domu. Dobre, czyli gwarantujące ci wypłatę odszkodowania, a nie najtańsze. Zawsze dokładnie przeczytaj warunki ubezpieczenia! Dowiesz się, że bez aktualnego przeglądu instalacji elektrycznej nie otrzymasz odszkodowania.
 • Nie wprowadzaj się do domu, jeżeli nie uzyskałeś pozwolenia na użytkowanie. Dlaczego? Bo wtedy korzystasz nielegalnie ze swojego domu i w przypadku pożaru ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.
 • Kup gaśnice. Tak, to bardzo ważne więc jeszcze raz – proponuję kupić co najmniej:
 • 2 gaśnice mgłowe (wodno-mgłowe) dopuszczone do gaszenia urządzeń pod napięciem do 1000 V. Przydatne do gaszenia elektroniki i palącego się tłuszczu.
 • 1 dużą (6 kg lub większą) gaśnicę proszkową do gaszenia większych pożarów lub gaszenia ognia na zewnątrz (środek gaśniczy w postaci proszku powoduje duże straty i należy unikać gaszenia ognia tą gaśnicą w pomieszczeniach)

Umieść gaśnice w kotłowni lub garażu, wiatrołapie oraz w kuchni. Jeżeli masz ​kominek – kup jeszcze jedną gaśnicę. Lepiej dmuchać na zimne i zabezpieczyć dom przed pożarem. 🙂

Zapraszam do obejrzenia filmu, w którym szerzej omawiam sposoby na zabezpieczenie domu przed pożarem,

 

0 Udostępnień