0 Udostępnień

TRANSKRYPCJA

W jaki sposób zaoszczędzić na budowie?

W jaki sposób wybudować tańszy dom?

1. Przede wszystkim wybuduj dom o mniejszej powierzchni mieszkalnej. Jeden metr kwadratowy domu, to co najmniej cztery tysiące złotych lub nawet więcej, w zależności od technologii i użytych materiałów. Tak więc jeżeli wybudujesz dom z salonem o trzy metry mniejszym, każdy z pokojów okroisz o jeden metr kwadratowy, to może się okazać, że zaoszczędzisz kilkadziesiąt tysięcy złotych.

2. Szukaj projektu, w którym metraż korytarzy nie jest zbyt duży. Każdy metr kwadratowy to dużo pieniędzy, więc staraj się znaleźć taki projekt, który tych korytarzy ma jak najmniej. Jeżeli takiego projektu katalogowego nie znajdziesz, skorzystaj z usług projektanta. Zapłacisz projektantowi kilkanaście tysięcy złotych, ale jeżeli uda mu się w taki sposób zaprojektować układ funkcjonalny Twojego domu, że zaoszczędzisz trzy, cztery metry kwadratowe korytarzy, to tak naprawdę koszt projektanta Ci się błyskawicznie zwróci.

3. Zrezygnuj z budowy garażu w bryle domu.

Garaż to oczywiście bardzo wygodna sprawa, ale także bardzo wysoki koszt. Budowa nawet niewielkiego garażu, do którego wjedzie niewielki samochód osobowy, to wydatek koło stu tysięcy złotych, a jeżeli chciałbyś, żeby ten garaż był jeszcze szerszy, żeby się zmieściły rowery, kosiarki i tak dalej, to ten koszt może wynosić nawet sto pięćdziesiąt tysięcy złotych razem z wykończeniem.

Rozważ, czy nie lepiej będzie parkować pod domem, pod wiatą, także będzie bardzo wygodnie, a zamiast dużego garażu wybuduj po prostu dodatkowe pomieszczenie techniczne na rowery, na kosiarki. W przyszłości, jeżeli będziesz chciał i warunki na działce na to pozwolą, będziesz mógł wybudować garaż murowany tak, aby parkować pod dachem, natomiast no budowa takiego garażu będzie tańsza niż budowa garażu w bryle domu, z uwagi na to, że możesz użyć tańszych materiałów, zrezygnować ze stopu, pokryć garaż tańszym pokryciem dachowym no i tak dalej.

4. Wybuduj mało skomplikowany dom, dom na planie prostokąta z dachem dwuspadowym zawsze będzie najtańszy w budowie.

5. Wybuduj mniej efektowny dom. Jeżeli chodzisz po różnych stronach biur projektowych, być może masz jakieś katalogi z projektami i patrzysz tylko na to, jak się dom prezentuje, to jest to zła droga, ponieważ wygląd domu właściwie nie ma znaczenia, wygląd domu cieszy przez dwa, trzy lata, potem po prostu powszednieje. Znacznie ważniejsze jest to, aby dom miał dobry układ funkcjonalny, abyś się czuł w domu komfortowo. Efektowna elewacja, wielospadowy dach, to wszystko oczywiście cieszy, ale też kosztuje.

6. Zrezygnuj z rzeczy, których nie potrzebujesz. Bardzo często przed budową domu sąsiedzi, znajomi, rodzina mają bardzo dużo dobrych rad i można od tego tak naprawdę zwariować i można się zasugerować, że pewne rozwiązania są dla siebie potrzebne i konieczne. Tymczasem oczywiście, to co mówi rodzina, znajomi, tak naprawdę nie powinno mieć dla Ciebie znaczenia, ponieważ to Ty i Twoja rodzina w tym domu będziecie mieszkać.

W związku z tym, pomyśl, czy potrzebujesz balkonów, które często stoją po prostu nieużywane, a ich koszt często nie jest taki niski, tarasu nad garażem, często stoi nieużywany, czy potrzebujesz kominka, czy na pewno będziesz rozpalał w nim ogień.

7. Zmniejsz liczbę kominów wentylacyjnych, jeżeli planujesz wentylację mechaniczną i kominów spalinowych, jeżeli planujesz ogrzewać dom, na przykład pompą ciepła lub ogrzewaniem elektrycznym. Te rady dotyczą raczej projektów katalogowych. Jeżeli w projekcie katalogowym, który wstępnie wybrałeś, jest duża kotłownia przeznaczona na pelet lub ekogroszek, a Ty planujesz inne źródło ogrzewania, to może jednak warto wybrać inny projekt, gdzie kotłownia jest mniejsza i oszczędzić kolejne tysiące złotych.

8. Zrezygnuj z dużych przeszkleń, one są oczywiście efektowne, ale także bardzo drogie. Zrezygnuj z okien narożnych, zastanów się także nad tym, jakie okna mogą być w domu nieotwieralne, ponieważ takie okna są po prostu tańsze.

9. Buduj według dobrego projektu. Dobry projektant zrobi tak, żebyś nie przepłacił podczas budowy na każdym etapie. Przykładowo, dostosuje fundamenty do warunków gruntowych na Twojej działce, co pozwoli uniknąć przezbrojenia fundamentów, dostosuje, na przykład przekroje wierzby dachowej, znowu nie przepłacisz. Być może powie, że nie opłaca się izolować Twojego domu styropianem o grubości dwudziestu centymetrów, bo ten koszt Ci się nigdy nie zwróci.

Jak działać? Wybierz dobrego projektanta, który zaprojektuje dom od zera dla Ciebie albo jeżeli planujesz zakupić projekt katalogowy, znajdź takiego projektanta adaptującego, który rzeczywiście sprawdzi projekt i go zoptymalizuje.

Nie korzystaj z usług projektantów adaptujących, którzy tylko zerkną na gotowy projekt, kilka pieczątek przystawią i koniec, bo taka usługa nie jest warta nawet tego tysiąca złotych.

10. Zrezygnuj z budowy jedną firmą, buduj się systemem zleconym, w którym to Ty będziesz dobierał wykonawców do wykonywania poszczególnych prac. Oszczędności są co najmniej dwie.

a) Jeżeli ustalasz szczegóły z każdym wykonawcą, to jesteś w stanie lepiej ten zakres prac ustalić, ale także wynegocjować po prostu lepsze warunki.

b) Jeżeli będziesz kupował sam materiały budowlane, to będziesz szukał takich, gdzie po prostu zapłacisz najmniej, co nie zawsze oznacza, że będziesz kupował materiały, na przykład w pobliskiej hurtowni. Czasami się może okazać, że taniej jest zamówić, na przykład styropian sto kilometrów od siebie, bo mimo tego, że jest to daleko i będziesz musiał zapłacić za koszt transportu, to całkowita cena będzie niższa niż gdybyś zamawiał właśnie gdzieś tutaj w okolicy.

Budowa systemem zleconym oczywiście zabiera trochę czasu, ale oszczędności są znaczne. W porównaniu do budowy jedną firmą jesteś w stanie zaoszczędzić dwadzieścia, trzydzieści lub nawet więcej procent, co przekłada się na sumy rzędu sto, dwieście lub nawet trzysta tysięcy złotych, w zależności od domu, który chcesz wybudować. Budowa systemem zleconym wymaga także niezłej organizacji i niezłego zarządzania czasem, jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, zachęcam Cię do zakupu mojej książki „Jak się wybudować i nie zwariować”, gdzie opisuję w jaki sposób zarządzać swoją budową.

11. Braki pośpiechu.

Nie ma co się śpieszyć, jeżeli będziesz chciał zacząć budowę, jak najszybciej, to nie będziesz wybierał najlepszych wykonawców, tylko takich, którzy mają wolne terminy, a to się zwykle nie kończy zbyt dobrze. Poza tym pośpiech powoduje, że będziesz podejmował błędne, często nieprzemyślane decyzje i jasne, że dużo rzeczy na budowie można poprawić, tylko to zabiera czas i pieniądze.

Duże oszczędności uzyskasz dzięki negocjacjom i radzę negocjować od samego początku budowy, tylko po to, aby się po prostu do tych negocjacji przyzwyczaić. Jeżeli geodeta proponuje Ci tysiąc dwieście złotych za jakąś usługę, zadzwoń jeszcze do dwóch innych, dowiedz się, jaka jest cena, bo może się okazać, że zaoszczędzisz dwieście, trzysta złotych. Wydaje się to niewiele w stosunku do całego domu, tutaj masz dwieście złotych oszczędności, a dom kosztuje kilkaset tysięcy, ale chodzi o to, że jeżeli będziesz się czuł pewnie, negocjując małe kwoty z geodetą, to będziesz się czuł pewnie, negocjując z projektantem, kierownikiem budowy, wykonawcą stanu surowego i tak dalej.

I łącznie tych oszczędności może zrobić się na kilkadziesiąt lub nawet set tysięcy złotych.

Czy to wszystkie oszczędności?

Oczywiście, że nie, bo pomysłów jest co nie miara, możesz na przykład zamiast budować domu z dwoma pokojami dla dzieci po kilkanaście metrów kwadratowych każde, wybudować dom z jednym dużym pokojem dla obydwu dzieci, na przykład o powierzchni dwudziestu metrów kwadratowych. Możesz zamiast ściany murowanej wewnętrznej, zastosować ściany z karton gipsu. Tych pomysłów jest mnóstwo, ale wszędzie jest jakiś kompromis między wygodą, oczekiwaniami, a kosztami. Największe oszczędności poczynisz po prostu budując mało skomplikowany dom o relatywnie niewielkiemu powierzchni, dobrze przemyślany, na przykład dom na planie prostokąta z dachem dwuspadowym i rezygnując z różnych, powiedzmy, dodatków takich, jak balkony, lukarny, efektowne elewacje i tak dalej.

Jeżeli potrzebujesz więcej pomocy, jeżeli chcesz się dobrze przygotować do budowy Twojego domu, zapraszam Cię na stronę jaksięwybudować.pl, na której znajdziesz moje kursy online, które dobrze Cię przygotują do budowy Twojego domu.

Wielkie dzięki, pozdrawiam serdecznie, Sławek Zając.

0 Udostępnień