0 Udostępnień

Wstęp

Kilka miesięcy temu opublikowałem na YouTube film dotyczący domów szkieletowych.

Film obejrzało już 20000 osób i wzbudził on tak dużo emocji – także negatywnych – że musiałem usunąć kilka wulgarnych komentarzy znajdujących się pod filmem. Zdarzyło mi się to po raz pierwszy od 4 lat prowadzenia kanału…
Co wzbudziło takie emocje?

W filmie poruszyłem kilka tematów:

 • Trudność z wyborem wykonawców, projektantów i kierowników budów. Specjalistów jest mniej niż w przypadku domów murowanych, co wpływa na cenę i czas realizacji. W niektórych rejonach Polski wręcz nie ma wykonawców, którzy budują domy szkieletowe.
 • Energooszczędność. Firmy budujące domy szkieletowe reklamują je jako energooszczędne, ale dom murowany – lub jakikolwiek inny budowany po 2021 roku – także będzie energooszczędny. Takie wymagania zawarte są w Rozporządzeniu w sprawie Warunków Technicznych z 2021 roku. Nowe domu muszą mieć bardzo dobrą izolację ścian, dachów, a także okien i drzwi.
 • Chaos informacyjny. Każda firma budująca domy szkieletowe używa innych rozwiązań i innych przekrojów ściany i trudno jest zdecydować inwestorowi, które rozwiązanie jest prawidłowe.

Przekaz filmu był następujący: jeżeli planujesz budowę domu i nie widzisz korzyści związanych z budową domu szkieletowego, to buduj dom murowany. Będzie łatwiej i – prawdopodobnie – taniej. Jeżeli zależy Ci na pewnych cechach technologii szkieletowej (np. krótszy czas budowy), a w okolicy są sprawdzeni fachowcy, to rozważ budowę domu szkieletowego.

Co bardzo ważne – nie mam nic przeciwko technologii szkieletowej. Uważam wręcz, że niezależnie od technologii możemy wybudować dom, w którym będzie nam ciepło i komfortowo. 🙂 Pomagam wszystkim osobom, które planują budowę domu i dlatego w filmie pokazałem jeden z prawidłowych przekrojów ściany w domu szkieletowym, a pod filmem umieściłem linki do dodatkowych materiałów rozszerzających wiedzę, aby pomóc osobom, które planują budowę domu w tej technologii.

Umieściłem je także pod tym artykułem.

Znacie mnie: staram się być pomocny i przekazywać rzetelne, obiektywne i sprawdzone informacje na każdy temat. 🙂

Negatywne i pozytywne komentarze

Po publikacji filmu pojawiły się m.in. takie komentarze:

 • „17 lat pracuje przy projektowaniu i budowie domów szkieletowych w Skandynawii…widzę, że pana wypowiedzi są ewidentnie zmanipulowane w kierunku dyskredytacji szkieletów. Aż mnie uszy bolą od tego steku bzdur! Radzę przejechać się po Skandynawii i zobaczyć jakie domy się buduje, jak mieszka i ile kosztuje ogrzanie”
 • „Buduję dom szkieletowy i te wszystkie rzeczy wymienione przez Ciebie jako minusy to kompletna bzdura.”
 • „Czy autor tego filmu stał koło domu szkieletowego? Co za papka stereotypów.”
 • „Dom szkieletowy jest prosty w budowie może go wybudować każdy przeczytawszy jedną książkę o takiej budowie, kierownik budowy bez problemu sprawdza tylko stan budowy z projektem, standardem jest technologia szkieletowa różniąca się nielicznie w zależności od USA, Skandynawii,”
 • „Buduję dom szkieletowy i te wszystkie rzeczy wymienione przez Ciebie jako minusy to kompletna bzdura.”
 • „uszy mi krwawią pozdrawiam z kraju gdzie 99% domów jest z drewna :)”

Ostra, aczkolwiek mało merytoryczna krytyka… Najbardziej nie rozumiem komentarzy o tym, że nie mam racji, bo w Skandynawii i USA buduje się domy szkieletowe.

Jesteśmy w Polsce i moje zdanie o domach szkieletowych dotyczy Polski. W innych krajach jest inna tradycja związana z domami szkieletowymi i jest więcej wykonawców, którzy wiedzą, w jaki sposób prawidłowo wybudować taki dom.

 

Były też oczywiście komentarze, których autorzy się ze mną zgadzali:

 • „Niestety 90% szkieleciakow w PL jest wykonywana niezgodnie z sztuka i to jest najgorsze.. taniej i szybciej czyli styropian , osb i podziurawiona paroizolacja”
 • „Mam dom szkieletowy, przeprowadzam w nim remont, ilość nagromadzonych błędów jest niewyobrażalna. jakimś cudem trzyma się on kupy, ale marzę o dniu, kiedy będę miał murowany dom. „
 • „Szkieleciak jest ok ale 90% firm w PL wykonuje je niezgodnie z sztuka…”

 

W ciągu kolejnych tygodni po publikacji filmu na kanale pojawiło się więcej komentarzy i na wszystkie dzielnie odpowiadałem. Niestety wynikało z nich, że większość osób obejrzało tylko pierwsze minuty filmu.

Dotarło do mnie, że nagrywając film popełniłem błąd: powinienem na samym początku powiedzieć, że technologia szkieletowa jest dobrą technologią i dobrze wybudowany dom będzie nam służył przez lata. Niestety wyraźnie podkreśliłem to dopiero w ostatniej minucie filmu… Mój błąd! Następnym razem będę bardziej precyzyjny.

 

Odpowiedź na krytykę właściciela firmy zajmującej się domami szkieletowymi

Kilka miesięcy później przypadkiem znalazłem film nagrany przez Pana Bogumiła Bronowicza, właściciela firmy Top Bud Domy Szkieletowe. W filmie Pan Bogumił przedstawił swój punkt widzenia i odniósł się do wszystkich stawianych przeze mnie tez.

Nie zgodziłem się z większością argumentów Pana Bogumiła i dodałem komentarz pod jego filmem. Niestety napisałem go na tyle późno po publikacji filmu, że pewnie przeczytało go najwyżej kilkanaście osób. 🙂

Z tego powodu nagrałem moją odpowiedź na krytykę w formie filmu i podcastu oraz umieściłem skrót prowadzonej dyskusji.

Zapraszam do oglądania, słuchania oraz czytania.

Podcast

Film:

 

Uwaga: Treść każdego pogrubionego punktu zawiera tezę wygłoszoną przez Pana Bogumiła Bronowicza:

 

1) „Dom szkieletowy jest energooszczędny w przeciwieństwie do domu murowanego.”

Nieprawda.

Pan Bogumił podaje przykład domu murowanego z pustaka ceramicznego i izolacji styropianem o grubości 15 cm i twierdzi, że taki dom ma zapotrzebowanie na energię 120 kWh/m2. Twierdzi, że budowane przez niego domy mają w standardzie tylko 60 kWh/m2 i dlatego domy szkieletowe są bardziej energooszczędne.

Jest tutaj kilka przekłamań i niedopowiedzeń:

 • Przepisy (Warunki Techniczne 2021) zobowiązują do budowy domów o EP nie większym niż 70 kWh/m2. Nie jest możliwe wybudowanie domu o zapotrzebowaniu w wysokości 120 kWh/m2.
 • Zapotrzebowanie na energię w wysokości 120 kWh/m2 to ogromne zapotrzebowanie. Nie tylko nie pozwalają na to przepisy, ale po prostu straty energii w domu murowanym z izolacją 15 cm nie są tak duże. Domy o tak wysokim zapotrzebowaniu były budowane może kilkanaście lat temu…
 • Dom murowany z pustaka ceramicznego + 15 cm styropianu ledwo, ledwo (ale jednak!) spełnia warunki WT 2021. Wystarczy użyć styropianu o lambdzie 0,04, aby dom nie spełniał wymagań! (U ściany w takim przypadku jest większy od 0,2). Dlaczego Pan Bogumił nie podał innego przykładu domu murowanego, np. betonu komórkowego zaizolowanego styropianem 20 cm o niskiej lambdzie, który jest bardziej energooszczędny?
 • Domy Pana Bogumiła mają w standardzie 60 kWh/m2/rok (czyli o 10 kWh/m2 niższa niż jest to wymagane przepisami) i jest to wartość, którą bez problemu można uzyskać przy domu murowanym.

Dom szkieletowy nie jest z założenia bardziej energooszczędny od domu murowanego.

„Energooszczędność” to marketingowe hasło, którego używają firmy reklamujące technologię szkieletową.

Dom murowany może być energooszczędny, a nawet pasywny.

 

2) „Wartość 60 kWh/m2/rok w domu szkieletowym można obniżyć do 40 kWh/m2/rok stosując okna dwukomorowe zamiast jednokomorowych oraz dobrą stolarkę drzwiową.”

Nieprawda.

Nie jest możliwe obniżenie zapotrzebowania na energię o 1/3 montując lepszą stolarkę. Co więcej – nawet, gdyby w domu nie było żadnego okna i drzwi, to w dalszym ciągu nie jest możliwe obniżenie zapotrzebowania na energię w takim stopniu.

Dodam, że jeżeli Pan Bogumił miał na myśli także inne sposoby na obniżenie zapotrzebowania na energię (np. wentylacja mechaniczna, grubsza izolacja na podłodze lub dachu), to te same sposoby można zastosować w domu murowanym.

 

3) Nadzór budowlany nie sprawdza domów wolnostojących”

Pan Bogumił stwierdził, że zapotrzebowanie na energię w wysokości 120 kWh/m2 w domu murowanym wynika z tego, że „nadzór budowlany nie sprawdza domów wolnostojących, lecz inwestycje deweloperskie (bloki), więc hulaj dusza. Efekt jest taki, że na papierze mamy inne przekroje i materiały niż potem w rzeczywistości.”

Tak, zdarza się, że nadzór budowlany nie sprawdza domów jednorodzinnych, ale dom o zapotrzebowaniu 120 kWh/m2 musiałby być zaizolowany styropianem o grubości 10 cm, z minimalną termoizolacją na podłodze i na dachu i z oknami nie spełniającymi obecnych standardów.

Żaden inwestor nie zgodzi się na takie zmiany!

Swoją drogą: czy nadzór budowlany nie sprawdza domów szkieletowych? 🙂

 

Kolejna część dyskusji dotyczyła korzyści związanych z niską akumulacją energii w domu szkieletowym.

4) „Dom szkieletowy to szybkie wychłodzenie i nagrzanie budynku”

Prawda.

Jest to cecha technologii szkieletowej, która może być zaletą lub wadą:

 • W domu letniskowym niska akumulacja jest zaletą. Przyjeżdżamy do wychłodzonego domu w piątek o 17 i błyskawicznie zwiększamy temperaturę. Komfortowo.
 • W domu jednorodzinnym – to zależy. Niska akumulacja energii jest zaletą, jeżeli np. często pracujemy poza domem lub nie używamy wszystkich pomieszczeń. Jest też wadą: w przypadku awarii źródła ciepła, dom wychłodzi się bardzo szybko. Awaria w domu murowanym jest mniej odczuwalna – mieszkańcom będzie ciepło przez długi czas (zależny od temp. zewnętrznej). W domu szkieletowym znacznie szybciej odczujemy zmianę temperatury.

 

5) Znaczne oszczędności generuje nawet wychłodzenie wnętrz o kilka stopni w dół na 8 godzin każdego dnia w ciągu tygodnia poza weekendami. Można to zrobić pod obecność mieszkańców, którzy są w tym czasie w pracy, szkole, itp. Tym bardziej w trakcie dłuższych wyjazdów.

Nieprawda.

Nie, nie będą to znaczne (podkreślam to słowo) oszczędności. Bądźmy precyzyjni. Oszczędności związane z obniżeniem temperatury na kilka godzin w domu z niską akumulacją w porównaniu do domu z wysoką akumulacją są minimalne – ile są.

Uzasadniam to w tym artykule: https://blog.poradnik-budowlany.com/czym_ogrzewac_dom/

A co w trakcie dłuższych wyjazdów?

Porównajmy dwa identyczne budynki umieszczone w tej samej lokalizacji i mające identyczne zapotrzebowanie na energię.

Załóżmy, że wyjeżdżam na wakacje na 14 dni i obniżam temperaturę np. do 16 stopni. Załóżmy, że dom szkieletowy wychłodzi się i ponownie ogrzeje w ciągu 2 godzin, a dom murowany będzie potrzebował na to aż jednego dnia. To tylko założenie – w moim domu wychłodzenie trwa 2-3 dni w zależności od temperatury zewnętrznej.

1 dzień wyjazdu.

Dom szkieletowy wychłodzi się w kilka godzin więc w dniu wyjazdu trzeba będzie włączyć źródło ciepła. W domu murowanym zrobimy to dopiero następnego dnia. Pierwszego dnia przewagę ma więc dom murowany.

2 – 13 dzień wyjazdu

W obu domach utrzymujemy tę samą temperaturę więc koszty ogrzewania w obu domach będą identyczne. W praktyce pewne różnice będą, ponieważ dom szkieletowy (o niskiej akumulacji) szybciej reaguje na temperatury zewnętrzne.

13 i 14 dzień wyjazdu

W domu murowanym 13 dnia musimy włączyć źródło ciepła, aby budynek zdążył się nagrzać do naszego powrotu.

W domu szkieletowym ogrzewanie włączymy dopiero 14 dnia – kilka godzin przed przyjazdem. Ostatniego dnia naszej nieobecności przewagę ma więc dom szkieletowy.

Z tego prostego przykładu wynika, że w domu murowanym „zyskaliśmy” pierwszego dnia, a „straciliśmy” ostatniego, a w domu szkieletowym „straciliśmy” pierwszego dnia, a „zyskaliśmy” ostatniego.

Niska akumulacja nie daje znacznych finansowych korzyści w porównaniu do domu o wysokiej akumulacji.

 

Inż. bud. Krystian Lemkowski: Domy szkieletowe są często ogrzewane powietrzem. Mieszając temperaturą w takim domem osiągamy tylko optymalną temperaturę powietrza, a meble i sam budynek mają temperaturę niższą.

Oznacza to, że: 
1. Meble, ściany, strop, podłoga pobierają energię z ciepłego powietrza i potrzeba jej dostarczyć więcej żeby utrzymać optymalną temp. powietrza.
2. Meble itp. pobierają więcej energii cieplnej (przez radiację) niż ich cieplejsze odpowiedniki w domu ogrzewanym przez całą dobę, a co za tym idzie są chłodniejsze w odczuciu (podobnie jak cały budynek).

Wniosek?

Nie należy wierzyć, że koszty ogrzewania w domu szkieletowym są niższe od kosztów ogrzewania w domu murowanym z uwagi na możliwość szybszego wychłodzenia budynku. Koszty mogą być niższe, a mogą być wyższe – wszystko zależy od konkretnego projektu.

 

6) „Ogrzewanie w domu murowanym kosztuje więcej”

Nieprawda.

Ogrzewanie w domu murowanym może kosztować więcej lub mniej – wszystko zależy od wielu parametrów, które za chwilę wymienię.

Zacytuje w całości komentarz Pana Bogumiła.

„Znam doświadczenia sąsiadów mieszkających obok mnie, którzy posiadają pompy ciepła powietrze-woda. Przy niskich temperaturach nie wychładzają wnętrz pod nieobecność, ponieważ ponowne nagrzanie, jak sami twierdzą, generuje wysokie koszty. Są to domy spełniające warunki techniczne z 1 stycznia 2021 roku. Dodam, że dom sąsiada to pustak 25 cm i 15 cm styropianu grafitowego+rekuperator. Na samo ogrzewanie (21 stopni Celsjusza) od stycznia do początku marca 2022 zużył tyle energii elektrycznej, co mój dom przez 12 m-cy, w tym 6 m-cy sezonu grzewczego. Dom sąsiada jest tylko o 20 m2 większy, ale ma nieogrzewany garaż, więc mówimy o budynkach podobnej wielkości. Aha, dodam jeszcze, że w domu sąsiada, dokładniej mówiąc w kominku, spłonęło w tym czasie też sporo europalet.

Brakuje w tym komentarzu jakichkolwiek danych. Ile wydał na ogrzewanie sąsiad, a ile Pan Bogumił?

Natomiast nie to jest najważniejsze. Nie można porównywać 2 domów i twierdzić, że dom szkieletowy jest lepszy, bo ma niższe zużycie energii!

Przykładowe parametry, które wpływają na wysokość rachunków za ogrzewanie:

 • Powierzchnia i kubatura budynku,
 • Bryła budynku, 
 • Temperatura wewnętrzna,
 • Liczba mieszkańców (wpływa m.in. na koszt przygotowania c.w.u),
 • Zużycie wody,
 • Rodzaj izolacji i staranność wykonania budynku,
 • Usytuowanie budynku względem stron świata,
 • Liczba i rodzaj przeszkleń.

Czynników jest kilkadziesiąt i każdy parametr wpływa na zapotrzebowanie na energię do ogrzania. Dom sąsiada jest zupełnie inny niż dom Pana Bogumiła więc nic dziwnego, że sąsiad ma inne rachunki za ogrzewania. Inna rodzina mieszkająca w innym domu murowanym mogła by mieć niższe rachunki.

 

7) „W domu murowanym nie można zejść z rachunkami za energię do zera”

Nieprawda.

Wystarczy odpowiednio dobrane źródło ciepła i fotowoltaika.

Poza tym w Polsce budowane są murowane domy pasywne, prawda?

 

8) „Można zastosować w domu murowanym nawet 20 cm styropianu. Ale co to będzie za dom? Będzie przypominać bunkier z otworami strzelniczymi.”

Pan Bogumił twierdzi, że dom murowany zaizolowany styropianem o grubości 20 cm wygląda jak bunkier strzelniczy i ograniczy dostęp światła słonecznego do wnętrz i twierdzi, że przecież im później włączamy sztuczne oświetlenie, tym więcej oszczędzamy.

Szczerze… trudno mi to nawet skomentować. Wystarczy spojrzeć przez okno, aby zauważyć, że 20 cm styropianu nie ogranicza dostępu światła słonecznego.

 

9) „Dom szkieletowy jest ekologiczny”

Przyznaję, że temat ekologii w moim filmie potraktowałem zdecydowanie zbyt pobieżnie.

Tak, drewniana konstrukcja domu szkieletowego jest ekologiczna. Budynek to także fundamenty, strop, pokrycie dachowe, instalacje, wykończenie. Całkowity udział ekologicznych materiałów w całym budynku wynosi tylko kilka procent.

Poza tym, aby ocenić, który budynek jest bardziej ekologiczny, trzeba uwzględnić jego koszt i trwałość. Nie ma znaczenia, że jakiś dom jest „ekologiczny”, jeżeli będzie 2 razy mniej trwały od innego. Zaznaczam – nie twierdzę, że technologia szkieletowa cechuje się mniejszą trwałością, ale jedynie, że ekologia to szerokie pojęcie i nie każdy dom szkieletowy będzie ekologiczny.

Pan Bogumił twierdził także, że „Proszę przyznać, ile materiału i zapraw trafia do ziemi, marnotrawi się podczas budowy domu murowanego. Ile zużywa się wody i energii – u nas na budowie zużywa się tylko prąd, a wodę wie Pan do czego? Do zaparzenia herbaty!”

Jestem bardzo ciekawy, jak bez pomocy wody wykonywane są fundamenty domu szkieletowego i w jaki sposób murowane są ściany fundamentowe…

 

10) „Dom murowany buduje się 18 i 24 miesiące dłużej niż dom szkieletowy”

Nieprawda.

Twierdzę, że średni czas budowy domu szkieletowego jest ok. 4-6 miesięcy krótszy niż budowa domu murowanego.

Pan Bogumił w filmie stwierdził, że czas budowy domu szkieletowego wynosi 4-6 miesięcy (dom do 100 m2) lub 5-7 miesięcy (powyżej 100 m2) i że w wyjątkowych przypadkach terminy mogą być dłuższe.

Nie ma tutaj sprzeczności.

Dom murowany o powierzchni ok. 100 m2 (np. dom parterowy z dachem dwuspadowym) można zacząć budować wiosną i wprowadzić się do niego na święta. Czas budowy wynosi od ok.  8 miesięcy do kilkunastu miesięcy kalendarzowych.

Pan Bogumił stwierdził, że budowa domu murowanego trwa 1,5 – 2 lata, ale to absurdalnie długie terminy. Oczywiście możliwe, że ktoś tak długo buduje dom, ale problemem nie jest wybór technologii, ale brak funduszy, złe zarządzanie, kłopot z wykonawcami lub pech.

Dodam, że moje stwierdzenie o czasie budowy wynika z doświadczeń moich czytelników i kursantów, z których większość buduje domy murowane. Znam dziesiątki budów, które były prowadzone przez rok lub niecały rok. To budowy które osobiście śledziłem i nierzadko brałem udział w weryfikacji projektantów i wykonawców.

 

11) „Budowa domu szkieletowego jest prosta, bo wszystkim zajmuje się jedna firma”.

Sposób budowy nie ma żadnego związku z technologią budowy.

Dom murowany także można wybudować z pomocą jednej firmy.

 

12) „Jest problem z kierownikami budów znających się na technologii szkieletowej”

W tym miejscu zgadzamy się z Panem Bogumiłem. Pan Bogumił znalazł na to rozwiązanie i jego klienci otrzymują kierownika budowy w cenie inwestycji. Kierownika budowy, który jednocześnie jest projektantem domu.

To, co napiszę, nie jest wymierzone w stronę firmy Pana Bogumiła. Ufam, że jego kierownik jest rzetelną, sprawdzoną osobą, która obiektywnie ocenia jakość wykonywanych prac.

Jeżeli budujecie się jedną firmą angażującą swojego kierownika budowy (a tak jest najczęściej), proponuję zaangażować do współpracy inspektora nadzoru inwestorskiego, który będzie kontrolował budowę w Waszym imieniu. Kierownik budowy zaangażowany przez wykonawcę według przepisów jest obiektywny, w praktyce jest niestety różnie. Znam budowy na których kierownika nie ma, bo nie widzi on potrzeby, bo „znają się z wykonawcą od 10 lat i wie, że wszystko jest dobrze”.

Dla swojego bezpieczeństwa warto zapewnić na budowie kontrolę kogoś, kto jest po naszej stronie.

Nie polecam także angażować kierownika budowy, który jest projektantem naszego domu. Na budowie potrzebna jest osoba, która jest obiektywna i która wyłapie ewentualne błędy projektowe. 

 

13) „W domu murowanym nawet z fotowoltaiką i pompą ciepła nie ma możliwości ograniczenia kosztów do 0”

Nieprawda.

Można wybudować dom murowany – pasywny.

Można też wybudować murowany dom energooszczędny i mieć minimalne rachunki za energię elektryczną. Można też  wybudować dom szkieletowy, który będzie drogi w utrzymaniu.

Technologia nie ma znaczenia: najważniejszy jest przemyślany, dobry projekt budowlany i dobre, staranne wykonanie i rzetelna kontrola prac.

 

Podsumowanie

Tez stawianych przez Pana Bogumiła było więcej i zapraszam do obejrzenia filmu lub odsłuchania podcastu, w którym umieszczam więcej informacji.

Pan Bogumił potwierdził to, o czym mówię w pierwszym filmie i niepotrzebnie zachęca do budowy domu szkieletowego używając błędnych lub nieprawdziwych argumentów. 

Podsumowując:

 • Nie jest prawdą, że w domu murowanym zapotrzebowanie na energię wynosi 120 kwh/m2/rok,
 • Nie jest prawdą, że niska akumulacja w domu szkieletowym oznacza znaczne oszczędności,
 • Nie ma znaczenia, że sąsiad w domu murowanym ma wyższe rachunki za energię elektryczną,
 • Nie jest prawdą, że normą jest budowa domu murowanego w 2 lata,
 • Nie jest prawdą, że dom murowany zaizolowany styropianem 20 cm wygląda jak bunkier strzelniczy…

A to film, który wzbudził tak wiele emocji:

Przydatne informacje dla osób, które planują budowę domu szkieletowego

Jeżeli jesteś zdecydowany na budowę domu szkieletowego, odsyłam do ciekawych, przydatnych materiałów:

 1. Kanał Pana Mariusza Paluszka „Moc Drewna”. Na początek dwa filmy do obejrzenia: https://www.youtube.com/watch?v=u3koedEbmKE – o prawidłowym przekroju ściany szkieletowej. https://www.youtube.com/watch?v=okR9uLDjCww – o stosowaniu płyt OSB.
 2. Kanał Szymona Koronkiewicza „Samodzielna budowa domu szkieletowego na fundamencie crawl space”: https://www.youtube.com/channel/UCbHxyI3L_g-mr9VIAXgThEA
 3. Grupa „Dom szkieletowy”: https://www.facebook.com/groups/674026149763767/ Warto przejrzeć wyróżnione posty i posty Mariusza Kikolskiego m.in. o akustyce w domu szkieletowym: https://www.facebook.com/groups/674026149763767/posts/995962194236826/ oraz pozostałe: https://www.facebook.com/groups/674026149763767/
 4. Artykuł na moim blogu: https://blog.poradnik-budowlany.com/dom-szkieletowy/ – znajdziesz tam dwa przykładowe prawidłowe przekroje ścian.

Pozdrawiam serdecznie!

Sławek Zając

0 Udostępnień