0 Udostępnień

Udało się! Blog „Jak się wybudować i nie zwariować” obchodzi 7 urodziny!

Oznacza to, że już we wrześniu może iść do 1 klasy szkoły podstawowej. 🙂

Co się działo przez ostatni rok?

Dużo! A miałem odpocząć. 🙂

Rok temu zakończyłem prace nad kursem prowadzącym przez budowę domu krok po kroku i rok temu napisałem takie słowa:

Realizacja tak dużego kursu po prostu się ciągnie i ciągnie, a skutkiem ubocznym jest stres, brak cierpliwości i ogólnie podenerwowanie. W ramach dbania o swoje zdrowie postaram się już nie uczestniczyć w tak dużych przedsięwzięciach.”

Praca nad jednym kursem to kilkanaście miesięcy wytężonej pracy i ogromny stres.

Nie zrozumcie mnie źle – lubię tworzyć kursy, a satysfakcja jest ogromna. Do tej pory z moich kursów skorzystało już ponad 1400 osób, a łącznie sprzedało się ich ponad 2200 (dużo osób od razu kupuje 2 lub 3 kursy).

Bardzo dziękuję za zaufanie!

Ale… taka presja nie jest chyba już dla mnie.

Dlaczego zatem nie odpocząłem?

Dlatego, że zamiast jednym dużym projektem, zająłem się kilkoma mniejszymi. 😉

Co się działo u mnie przez ostatnie 12 miesięcy?

Jak wygląda mój typowy dzień pracy?

Zapraszam do czytania.

 

PRZYGOTOWYWANIE PRZESYŁEK

Początek dnia zaczynam najczęściej od obudzenia moich słodkich dzieciaków i wygonienia ich siłą do szkoły. 🙂

Jeżeli jest ładna pogoda, idziemy razem na przystanek, z którego odbiera je autobus szkolny. Przystanek jest ok. 400 metrów od domu więc chcąc nie chcąc rano zażywam nieco ruchu. 🙂

Następnie drukuję etykiety i nadaję przesyłki z książkami lub materiałami do kursów:

Dlaczego zajmuję się tym sam?

Wiele razu myślałem o tym, aby przesyłkami zajmowała się firma zewnętrzna, ale:

  • Przesyłki przygotowuję raz w miesiącu i trwa to ok. godzinę. Oczywiście są wyjątki – po ostatnim webinarze było tyle zamówień, że musiałem szybko przygotować kolejne przesyłki. 🙂
  • Codzienne drukowanie i nalepianie etykiet zajmuje tylko 1-2 minuty.
  • Przesyłki przygotowane do godziny 12, kurier odbiera jeszcze tego samego dnia. Jeżeli nikogo nie ma w domu, to wystawiam przesyłki przed ogrodzenie. Zero problemów.

Poza tym raz w roku coś zmieniam w zawartości przesyłek – a to dodaję nowe poradniki, a to (jak kilka lat temu) nowe wydanie książki, a to jakaś drobna aktualizacja…

Wolę takie zmiany wprowadzać sam, a nie polegać na firmie zewnętrznej. Gdybym wysyłał kilkadziesiąt przesyłek dziennie, to zapewne bym to oddelegował, ale przy obecnym wolumenie, nadawanie przesyłek nie zabiera mi wiele czasu i nie jest żadnym problemem.

 

A ile jest tych przesyłek? Cóż, bywa, że… sporo. 🙂

 

PRACA PRZY KOMPUTERZE

Co po nadaniu przesyłek?

Dzień zaczynam od moderacji grupy „Budowa domu samemu” na facebooku. Akceptuję posty, usuwam reklamy, banuję użytkowników, którzy nie potrafią się zachować.

Nie jestem oczywiście sam – jedna osoba nie jest w stanie moderować grupą, która ma już 400 000 (!) członków.

Ogólnie nie jest źle chociaż przynajmniej raz dziennie ręce opadają:

 

Następnym krokiem jest odpisywanie na wiadomości.

To zwykle robię podczas długiego (tak – długiego, a nie drugiego) śniadania.

Otrzymuję pytania zarówno od kursantów, widzów oraz słuchaczy, a oprócz emaili otrzymuję także pytania przez messenger, na instagramie, na YouTube oraz na naszej grupie kursowej.

Staram się, aby każdy uzyskał odpowiedź w maksymalnie 2 dni (robocze), ale czasami naprawdę jest ciężko i dlatego na wiadomości często odpowiadam późnym wieczorem.

Dbam jednak o to, aby każda osoba otrzymała ode mnie odpowiedź – jeżeli więc nie otrzymałeś lub nie otrzymałaś ode mnie odpowiedzi, to prawdopodobnie albo Twoja albo moja wiadomość trafiła do spamu.

Co po śniadaniu?

A to zależy. 🙂

 

PODCAST „Dylematy budowlane”

Jeżeli jest sobota, to razem z Krystianem nagrywamy kolejny odcinek podcastu „Dylematy budowlane”, który jest zarówno na YouTube, jak i serwisach podcasterowych.

Nagrywanie wychodzi nam całkiem sprawnie – zazwyczaj jeden odcinek nagrywamy bez żadnych cięć.

Tak wygląda moje skromne”studio” umieszczone na poddaszu:

 

To pomieszczenie zostało wybudowane specjalnie na moje potrzeby i masz kształt pięciokąta.

Hobbystycznie tworzę muzykę (zapraszam do odsłuchania) i zależało mi na tym, aby pomieszczenie miało tylko kąty rozwarte, aby  w kątach „nie stały” fale dźwiękowe. Dzięki temu zabiegowi w pomieszczeniu znacznie łatwiej miksuje się muzykę.

Konstrukcja to płyty MFP. Aby wyciszyć pomieszczenie, po bokach i na górze, między płytami znajduje się akustyczna wełna mineralna.

Pod panelami podłogowymi są dwie warstwy korka po 8 mm, a podłoga jest pływająca dzięki czemu podłoga nie przenosi dźwięków na konstrukcję.

Pokój spełnia swoje zadanie – powstało dobre stanowisko odsłuchowe, a rodzina nie słyszy, jak nagrywam muzykę lub podcasty.

Czego używam do nagrywania podcastów?

  • Mikrofon BlueBird
  • Interfejs Focusrite Scarlett 2i2,
  • Reaper do nagrywania,
  • 12 letni PC, który się nagrzewa, aż miło. 🙂

A co z muzyką? O tym opowiadam w filmie nagranym z okazji 5-lecia bloga. 🙂

Aktualizacje kursów i nagrywanie filmów.

Pokój służy także do nagrywanie filmów na YouTube lub kursów.

Co ciekawe, tworzę więcej materiałów dla kursantów niż materiałów, które są ogólnodostępne.

W ciągu ostatnich miesięcy do kursów doszły m.in.:

  • Film „Jak określić kryteria wymarzonej działki?” wraz z arkuszem kalkulacyjnym, który pomaga określać priorytety i wybrać optymalną działkę.
  • Filmy do kursu „Przygotowanie do budowy”, w tym:
    • „Wybór wykonawcy – podsumowanie. Porównanie ofert.”, który pomaga wybrać dobrego wykonawcę,
    • „Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. GWC.” oraz „Chłodzenie budynku”, w którym zawarłem zasady dotyczące prawidłowego wykonania wentylacji mechanicznej oraz informacje dotyczące gruntowego wymiennika ciepła (GWC)
    • Ekspresowy kosztorys budowy (XLS) pozwalający szybko oszacować koszty budowy wraz z jego omówieniem.
    • Film omawiający większość stron internetowych firm sprzedających projekty katalogowe pod kątem zaniżania kosztów budowy.
    • Trzy filmy o fotowoltaice (ok. godzina nagrań): „Część 1. Zasada działania, wady, zalety, mity.”, Część 2. Sprzedaż energii. Magazyny energii.”, „Część 3. Czy i kiedy inwestować w instalację fotowoltaiczną?”
  • Filmy do kursu „Budowa domu od zera do stanu deweloperskiego”, w tym:
    • Filmy omawiające szczegółowo budowę instalacji fotowoltaicznej, inwertery, mikroinwertery, optymalizatory oraz wybór wykonawcy instalacji fotowoltaicznej.
    • Film pokazujący wykonywanie elewacji krok po kroku.

Co najlepsze, każda aktualizacja jest zawsze udostępniania za darmo obecnym kursantom.

Przyjemnie, prawda? 🙂

EBOOKI, PROJEKTY, CHAT BOT

A co robię oprócz nagrywania podcastów i filmów?

Głównie pracuję przy komputerze, a liczba zadań jest ograniczona tylko moją wyobraźnią. 🙂

Najważniejsze projekty, które zakończyłem w tym roku:

  • Współtworzyłem razem z arch. Arturem Tomaszkiem projekt domu modelowego o powierzchni 105 m2 – projekt obejrzysz tutaj: Domy Modelowe | Oszczędny oraz prosty w budowie
  • Współpracowałem przy tworzeniu ebooka o samodzielnym zaprojektowaniu wentylacji mechanicznej.  Autorem jest Grzegorz Urbanek, specjalista od systemów wentylacji, którego mogliście poznać np. dzięki temu artykułowi, w którym polemizujemy z Panem Jerzym Zembrowskim: Wentylacja mechaniczna: czy 99% projektów jest błędnych?
  • Testowałem Chat Bota dla kursantów. Fajne narzędzie, które „nakarmiliśmy” wiedzą z kursów i naszych poradników. Dzięki temu mamy pewność, że AI odpowie na pytania zgodnie z prawdą, a nie na podstawie ogólnodostępnych informacji, które potrafią często wprowadzić w błąd. Bot jest cały czas w fazie testów.
  • Nagrałem i udostępniłem kolejny DARMOWY minikurs. Jeden kurs przygotowuje do rozpoczęcia budowy (znajdziesz w nim odpowiedzi na najczęstsze pytania), a drugi pomaga przy wyborze i zakupie działki.

Jak skorzystać z darmowych minikursów? Zapisz się do newslettera, a w wiadomości powitalnej wystarczy kliknąć wybrany kurs. Kolejne lekcje będą przychodziły co 2-3 dni.

 

Pobierz kosztorys budowy, poradnik o wyborze wykonawców i megaporadnik o działce.

Będę informował Cię także o nowych publikacjach na blogu

 

Co jeszcze?

  • Napisałem kilka artykułów na blogu oraz zająłem się aktualizacją starszych artykułów,
  • Zorganizowałem webinary i wyzwania budowlane.

Mniej więcej co 2 miesiące odbywał się albo webinar, albo wyzwanie budowlane podczas którego można było się dowiedzieć o tym, ile kosztuje budowa, ile to trwa i co trzeba załatwić krok po kroku. Organizowaliśmy też z Krystianem Lemkowskim wyzwanie budowlane dla osób, które za chwilę zaczną budowę i chcą uniknąć najczęstszych błędów.

Było i jest fajnie. Co ciekawe, w tym roku zrobiłem więcej webinarów niż przez całe życie. 🙂

 

A co poza tym?

Jedną z większych zmian było zamknięcie „sklepu z książkami i ebookami” i przeniesienie wszystkich produktów na stronę Jak się wybudować.

Tak!

Przez kilka lat funkcjonowały tak naprawdę dwa „sklepy” – w jednym można było kupić kursy, a w drugim wszystko inne. Od kiedy jednak strona „jaksiewybudowac.pl” wybrzmiewa w każdym podcaście i filmie i stała się marką samą w sobie, to kwestią czasu było zebranie wszystkich produktów w jednym miejscu.

Przy okazji dodałem też kilka nowych produktów. Oprócz wspomnianego ebooka o samodzielnym projektowaniu wentylacji, są także:

  • Checklisty na każdy etap budowy,
  • Wzory umów z wykonawcami (projektantem, kierownikiem budowy, wykonawcą stanu surowego, generalnym wykonawcą itp.),
  • Poradnik „150 porad na każdy etap budowy”,
  • Kurs o samodzielnym montażu systemu wentylacji mechanicznej.

Oczywiście można także kupić moją książkę „Jak się wybudować i nie zwariować” oraz e-book „Zakup działki i budowa domu – proces administracyjny”

Wszystkie produkty znajdziesz na stronie Jak się wybudować.

 

To oczywiście nie wszystkie rzeczy, którymi zajmowałem się przez ostatnie miesiące. Planuję sporo do przodu i mam nadzieję, że nie raz Was zaskoczę w kolejnych miesiącach.  🙂

 

Do zobaczenia!

Sławek

0 Udostępnień