Spis treści

Dzień dobry. 🙂

Jeżeli jeszcze nie masz działki, ani wybranego projektu to polecam na początek przeczytanie poniższego artykułu:

Wszystko o budowie domu – minikompendium wiedzy dla osoby, która planuje wybudować dom, ale nie wie jak zacząć. Pokazuję jak zacząć przygotowania – od wyboru działki, projektu, przez szacowanie kosztów domu, wybór kierownika budowy, wykonawcy i przygotowanie placu budowy.

O tym, jak kupić dobrą działkę i uzyskać na nią dobrą cenę omawiam w tych artykułach:

W jaki sposób znaleźć wymarzoną działkę budowlaną? – czyli o tym, że przy poszukiwaniu działki warto wstać od komputera i przejechać się po interesującej okolicy. 🙂

Ile kosztuje wybudowanie domu? – każda osoba zadaje sobie to pytanie. Postawienie budynku  może kosztować 2500 zł za metr kwadratowy, ale też i 3500 – w tym artykule wyjaśniam dlaczego tak jest.

Zastanawiasz się, jaki projekt budowlany wybrać?

Projekt domu i nasze oczekiwania. Od czego zacząć projektowanie naszego domu? – opowiadam o tym, jaki błąd popełniłem wybierając projekt budowlany i dlaczego radzę wyłączyć telefon, zaparzyć kawę, naszykować długopis i dużo kartek. 🙂

Co najpierw: projekt czy działka budowlana? – pokazuję dlaczego tak ważne jest poznanie własnych oczekiwań i wybór właściwej działki oraz projektu.

Jeżeli masz już działkę i wybrany projekt i chciałbyś się teraz przygotować do budowy domu, polecam poniższe artykuły:

Wszystko o materiałach budowlanych – kto powinien kupować materiały: Ty czy wykonawca? Czy można wierzyć wykonawcy, który twierdzi, że nigdy nie uzyskasz tak dobrych cen w hurtowniach jak on?

Jak wybrać rzetelnego wykonawcę? – opisuję kilka zasad, które znacznie ułatwią wybór rzetelnego wykonawcy (kierownika budowy, ekipę budowlaną, architekta) – proś o referencje, proś o kontakty do poprzednich klientów i sprawdzaj poprzednie prace.

Wszystko o umowach – jeżeli słyszałeś, że nikt nie podpisuje umów, wszyscy wykonawcy pracują na czarno, że umowy nic nie dają, a sądy nie działają lub uważasz, że nie masz czasu na papierkową robotę to koniecznie przeczytaj ten artykuł oraz część drugą. Czy wiesz, że po zakupie mojej książki otrzymasz emailem pakiet umów z kierownikiem budowy, wykonawcą stanu surowego itd.?

I trochę o tym, jak wygląda budowa systemem gospodarczym/zleconym – Chcesz zatrudnić generalnego wykonawcę czy zająć się organizacją budowy i samemu kupować materiały i rozmawiać ze wszystkimi wykonawcami? Samodzielna organizacja budowy to duże oszczędności, ale tylko pod warunkiem, że będziesz mógł w stanie poświęcić budowie sporo czasu!

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania to napisz do mnie wiadomość:

slawomir.zajac@poradnik-budowlany.com

Zachęcam do polubienia mojego fanpage na facebooku.

Fragment mojej książki można pobrać tutaj.

A samą książkę można zamówić z tej strony.

Pozdrawiam
Sławomir Zając