Spis treści

Artykuły tematyczne:

Fotowoltaika. Dowiedz się jak działa, skorzystaj z mojego kalkulatora i policz opłacalność.

Ogrzewanie domu. Pompa ciepła, ekogroszek, pelet czy gaz – co wybrać? 

Wentylacja. Grawitacyjna, hybrydowa czy mechaniczna?

Jaki dom wybudować? Murowany, szkieletowy, drewniany…?

Ile kosztuje wykończenie domu lub mieszkania? Kalkulator!

Porady:

Co byś zmienił budując jeszcze raz? Zestawienie kilkunastu tysięcy wypowiedzi osób, które wybudowały dom.

25 porad dla budujących – kompendium wiedzy dla początkujących.

Artykuły dla osób, które nie mają ani działki, ani wybranego projektu:

Co najpierw: projekt czy działka budowlana? – bo najważniejsze jest poznanie własnych oczekiwań i wybór właściwego projektu

Na czym można oszczędzić podczas budowy, a na czym nigdy, przenigdy nie należy oszczędzać?

Wszystko o budowie domu – minikompendium wiedzy dla osoby, która planuje wybudować dom, ale nie wie jak zacząć. Pokazuję jak zacząć przygotowania – od wyboru działki, projektu, przez szacowanie kosztów domu, wybór kierownika budowy, wykonawcy i przygotowanie placu budowy.

W jaki sposób znaleźć wymarzoną działkę budowlaną? – O tym, jak kupić dobrą działkę i uzyskać na nią dobrą cenę. I o tym, że przy poszukiwaniu działki warto wstać od komputera i przejechać się po interesującej okolicy. 🙂

Ile kosztuje wybudowanie domu?co wpływa na koszt wybudowania domu? Ile będzie mnie kosztował dom?

Projekt domu i nasze oczekiwania. Od czego zacząć projektowanie naszego domu? – proponuję na chwilę zapomnieć o gotowych projektach i proponuję wyłączyć telefon, zaparzyć kawę, naszykować długopis i dużo kartek.

Artykuły dla osób, które mają kupioną działkę i wybrany projekt i potrzebują dalszej pomocy:

Formalności – krok po kroku – czego potrzebujesz, aby móc przystąpić do budowy domu?

Wszystko o materiałach budowlanych – kto powinien kupować materiały: Ty czy wykonawca? Czy można wierzyć wykonawcy, który twierdzi, że nigdy nie uzyskasz tak dobrych cen w hurtowniach jak on?

Jak wybrać rzetelnego wykonawcę? – opisuję kilka zasad, które znacznie ułatwią wybór rzetelnego wykonawcy (kierownika budowy, ekipę budowlaną, architekta) – proś o referencje, proś o kontakty do poprzednich klientów i sprawdzaj poprzednie prace.

Wszystko o umowach – z każdym wykonawcą musisz podpisać umowę! Jeżeli słyszałeś od znajomych, że się nie da tego zrobić, że nikt nie podpisuje umów, że wszyscy pracują na czarno  to koniecznie przeczytaj ten artykuł oraz część drugą. A jeżeli po prostu nie masz czasu na robotę papierkową to wiedz, że po zakupie mojej książki otrzymasz emailem pakiet umów z kierownikiem budowy, wykonawcą stanu surowego itd. 🙂

I trochę o tym, jak wygląda budowa systemem gospodarczym/zleconym – Chcesz zatrudnić generalnego wykonawcę czy zająć się organizacją budowy i samemu kupować materiały i rozmawiać ze wszystkimi wykonawcami? Samodzielna organizacja budowy to duże oszczędności, ale tylko pod warunkiem, że będziesz mógł w stanie poświęcić budowie sporo czasu!

 

Zachęcam do polubienia mojego fanpage na facebooku.

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania to napisz do mnie wiadomość: slawomir.zajac@poradnik-budowlany.com

 

Zachęcam także do zapoznania się z moją książką „Jak się wybudować i nie zwariować”

Pozdrawiam
Sławek Zając