Spis treści

Na moim blogu poruszam wiele kwestii związanych z budową domu – od wyboru projektu i działki, przez sprawy formalne, wybór wykonawców i prowadzenie całej budowy. Każdy temat staram się opisać jak najdokładniej, a aby ułatwić czytanie artykułów przygotowałem poniższy spis treści.

 

Jeżeli jeszcze nie masz działki, ani wybranego projektu:

Wszystko o budowie domu – minikompendium wiedzy dla osoby, która planuje wybudować dom, ale nie wie jak zacząć. Pokazuję jak zacząć przygotowania – od wyboru działki, projektu, przez szacowanie kosztów domu, wybór kierownika budowy, wykonawcy i przygotowanie placu budowy.

W jaki sposób znaleźć wymarzoną działkę budowlaną? – O tym, jak kupić dobrą działkę i uzyskać na nią dobrą cenę. I o tym, że przy poszukiwaniu działki warto wstać od komputera i przejechać się po interesującej okolicy. 🙂

Ile kosztuje wybudowanie domu?co wpływa na koszt wybudowania domu? Ile będzie mnie kosztował dom?

Projekt domu i nasze oczekiwania. Od czego zacząć projektowanie naszego domu? – proponuję na chwilę zapomnieć o gotowych projektach i proponuję wyłączyć telefon, zaparzyć kawę, naszykować długopis i dużo kartek. 🙂

Co najpierw: projekt czy działka budowlana? – bo najważniejsze jest poznanie własnych oczekiwań i wybór właściwego projektu

 

Jeżeli masz już działkę i wybrany projekt

i chciałbyś się teraz przygotować do budowy domu, polecam poniższe artykuły:

Formalności – krok po kroku – czyli czego potrzebujesz, aby móc przystąpić do budowy domu? Sporo dobry rad oraz wyjaśnienie czym się różni pozwolenie na budowę od zgłoszenia.

Wszystko o materiałach budowlanych – kto powinien kupować materiały: Ty czy wykonawca? Czy można wierzyć wykonawcy, który twierdzi, że nigdy nie uzyskasz tak dobrych cen w hurtowniach jak on?

Jak wybrać rzetelnego wykonawcę? – opisuję kilka zasad, które znacznie ułatwią wybór rzetelnego wykonawcy (kierownika budowy, ekipę budowlaną, architekta) – proś o referencje, proś o kontakty do poprzednich klientów i sprawdzaj poprzednie prace.

Wszystko o umowach – z każdym wykonawcą musisz podpisać umowę! Jeżeli słyszałeś od znajomych, że się nie da tego zrobić, że nikt nie podpisuje umów, że wszyscy pracują na czarno  to koniecznie przeczytaj ten artykuł oraz część drugą. A jeżeli po prostu nie masz czasu na robotę papierkową to wiedz, że po zakupie mojej książki otrzymasz emailem pakiet umów z kierownikiem budowy, wykonawcą stanu surowego itd. 🙂

I trochę o tym, jak wygląda budowa systemem gospodarczym/zleconym – Chcesz zatrudnić generalnego wykonawcę czy zająć się organizacją budowy i samemu kupować materiały i rozmawiać ze wszystkimi wykonawcami? Samodzielna organizacja budowy to duże oszczędności, ale tylko pod warunkiem, że będziesz mógł w stanie poświęcić budowie sporo czasu!

 

Zachęcam do polubienia mojego fanpage na facebooku.

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania to napisz do mnie wiadomość: slawomir.zajac@poradnik-budowlany.com

 

Zachęcam także do zapoznania się z fragmentem mojej książki na tej stronie.

Pozdrawiam
Sławomir Zając